Krypto - en to ar translation catalogue (733 entries)

en: Real account
ar: حساب حقيقي

en: Board
ar: لوحة

en: Please turn your device in landscape mode.
ar: يرجى تشغيل جهازك في الوضع الأفقي

en: chart
ar: مخطط

en: charts or more
ar: مخططات أو أكثر

en: Search by name or symbol
ar: البحث عن طريق الاسم أو الرمز

en: real account
ar: حساب حقيقي

en: See all balances
ar: انظر إلى جميع الأرصدة

en: List accounts
ar: قائمة الحسابات

en: History
ar: التاريخ

en: Credit
ar: ائتمان

en: Widthdraw
ar: سحب

en: Order book
ar: سجل الطلبيات

en: Market
ar: سوق

en: Portfolio
ar: محفظة

en: Leader board
ar: المتصدرين

en: Calc.
ar: احسب

en: Watching
ar: مشاهدة

en: News
ar: أخبار

en: Panel
ar: لوحة

en: Manager
ar: مدير

en: Admin
ar: مشرف

en: Converter
ar: محول

en: Social
ar: اجتماعي

en: Calendar
ar: التقويم

en: Watchlist
ar: قائمة الرغبات

en: Contact us
ar: اتصل بنا

en: January
ar: كانون الثاني

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: اكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Mon.
ar:  اثنين

en: Tue.
ar: ثلاثاء

en: Wed.
ar: أربعاء

en: Thu.
ar: خميس

en: Fri.
ar: جمعة

en: Sat.
ar: سبت

en: Sun.
ar: أحد

en: Statistics
ar: الإحصاء

en: Bank transferts
ar: التحويلات المصرفية

en: Payments
ar: المدفوعات

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Identity
ar: هوية

en: Users
ar: المستخدمين

en: Orders
ar: أوامر

en: Withdraw
ar: سحب

en: Currency
ar: عملة

en: Total trade
ar: مجموع التجارة

en: Total deposit
ar: اجمالي الايداع

en: Total withdraw
ar: اجمالي السحب

en: Fees
ar: رسوم

en: Name
ar: اسم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Subscription
ar: اشتراك

en: Signin method
ar: طريقة تسجيل الدخول

en: Last login
ar: آخر تسجيل دخول

en: Notifications enabled
ar: تم تفعيل الإشعارات

en: Trial version
ar: نسخه تجريبيه

en: day
ar: يوم

en: Edit
ar: تصحيح

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Enabled
ar: مفعل

en: Ref
ar: المرجع

en: User
ar: المستعمل

en: Order date
ar: تاريخ الطلب

en: Exchange
ar: تبادل

en: Pair
ar: زوج

en: Type
ar: نوع

en: Amount
ar: كمية

en: Received
ar: تم الاستلام

en: Total deducted
ar: مجموع المبالغ المستقطعة

en: Total received
ar: مجموع التلقّي

en: Buy
ar: شراء

en: Sell
ar: بيع

en: Coin list
ar: قائمة العملات

en: Market list
ar: قائمة السوق

en: Heatmap
ar: خريطة الحرارة

en: Price
ar: السعر

en: Direct Vol. 24H
ar: المجلد المباشر. 24H

en: Total Vol. 24H
ar: مجموع المجلد. 24H

en: Market Cap
ar: غطاء السوق

en: Chg. 24H
ar: التغيير 24H

en: 24h High/Low
ar: 
    24 ساعة علوية / منخفضة

en: Dashboard
ar: لوحة القيادة

en: General settings
ar: الاعدادات العامة

en: Coins
ar: عملات معدنية

en: Currencies
ar: العملات

en: Mail settings
ar: إعدادات البريد

en: Payment
ar: دفع

en: News - Social
ar: الأخبار - الاجتماعية

en: Intro
ar: مقدمة

en: Trading
ar: تداول

en: Cron
ar: كرون

en: Additional pages
ar: صفحات إضافية

en: Today's visits
ar: زيارات اليوم

en: 7 days visits
ar: 7 أيام

en: Number of users
ar: عدد المستخدمين

en: Number of coins
ar: عدد القطع النقدية

en: Last users
ar: آخر مستخدم

en: This website uses cookies
ar: هذا الموقع يستخدم الكوكيز

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
ar: يستخدم موقعنا الإلكتروني ملفات تعريف الارتباط لدراسة حركة مرور الموقع ونشاط المستخدم أثناء زيارتنا لموقعنا ، من أجل تحسين تجربة المستخدم وفعاليته ، والتسويق ، وتوفير وظائف الشبكات الاجتماعية.

en: Accept
ar: قبول

en: Your e-mail address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Your password
ar: كلمة السر خاصتك

en: Forgot password ?
ar: هل نسيت كلمة المرور ؟

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: or
ar: أو

en: Create a new account
ar: انشاء حساب جديد

en: practice account
ar: حساب الممارسة

en: Symbol
ar: رمز

en: Last
ar: الاخير

en: Chng (%)
ar: تغيير(%)

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Notification
ar: إعلام

en: Security
ar: الأمان

en: Logout
ar: الخروج

en: Your name
ar: اسمك

en: Language
ar: لغة

en: Type chart
ar: نوع الرسم البياني

en: Change your password
ar: غير كلمة المرور الخاصة بك

en: Repeat your password
ar: أعد كتابة رقمك السري

en: Back
ar: الى الخلف

en: Validate
ar: تفعيل

en: Title
ar: عنوان

en: Your website title
ar: عنوان موقعك على الويب

en: App description
ar: وصف التطبيق

en: Referal link
ar: رابط الإحالة

en: Your referal link (ex : Changelly)
ar: رابط الإحالة الخاص بك (على سبيل المثال: Changelly)

en: Maintenance mode
ar: نمط الصيانة

en: Number format
ar: صيغة الرقم

en: Switch charts to tradingview charts
ar: تبديل المخططات إلى المخططات التجارية

en: Enable autolanguage
ar: تفعيل اللغة بصفة آلية

en: Enable POEditor Language
ar: تفعيل لغة POEditor

en: POEditor API Key
ar:  مفتاح POEditor API

en: Your POEditor API Key
ar:  مفتاح POEditor API خاصتك

en: POEditor Project Selector
ar: مشروع محدد POEditor

en: Allow signup
ar: السماح بالتسجيل

en: User need verify account
ar: يحتاج المستخدم إلى التحقق من الحساب

en: Need captcha signup
ar: يلزم تسجيل الدخول إلى الكابتشا

en: Google Recaptcha Site Key
ar: مفتاح موقع جوجل كابتشا

en: Your Google Recaptcha Site Key
ar: مفتاح موقع جوجل كابتشا خاصتك

en: Google Recaptcha Secret Key
ar: المفتاح السري لموقع جوجل كابتشا

en: Your Google Recaptcha Secret Key
ar: المفتاح السري لموقع جوجل كابتشا خاصتك

en: Sigin with google
ar: سجل مع جوجل

en: Google App ID
ar: معرف تطبيق Google

en: Your Google App ID
ar: معرف تطبيق Google الخاص بك

en: Google App Secret
ar: سر تطبيق Google

en: Your Google App Secret
ar: سر تطبيق Google الخاص بك

en: Sigin with Facebook
ar: سجل مع الفيسبوك

en: Facebook App ID
ar: معرف تطبيق Facebook

en: Your Facebook App ID
ar: معرف تطبيق Facebook الخاص بك

en: Facebook App Secret
ar: سر تطبيق Facebook

en: Your Facebook App Secret
ar: سر تطبيق Facebook الخاص بك

en: Google Analytics
ar: تحليلات Google

en: Enable Google Ad
ar: تفعيل إعلانات Google

en: Google Ad Client
ar: حريف إعلانات Google

en: Your Google Ad Client
ar: حريف إعلانات Google الخاص بك

en: Google Ad Slot
ar: شريحة إعلانات Google

en: Your Google Ad slot
ar: شريحة إعلانات Google الخاصة بك

en: Enable Cookie popup
ar: تفعيل الكوكيز

en: Cookie Popup title
ar: عنوان الكوكيز

en: Your Cookie popup title
ar: عنوان الكوكيز الخاص بك

en: Cookie Popup text
ar: نص الكوكيز

en: Your Cookie popup text
ar: نص الكوكيز الخاص بك

en: Blacklisted countries
ar: القائمة السوداء للدول

en: Save
ar: حفظ

en: Allow user to switch chart type
ar: السماح للمستخدم للتبديل نوع المخطط

en: Done !
ar: فعله !

en: quantity
ar: كمية

en: Enable native trading
ar: تمكين التداول الأصلي

en: Balance configuration
ar: ترتيب الرصيد

en: Show balance estimation
ar: إظهار تقدير الرصيد

en: User user currency select
ar: اختر عملة مستخدم المستخدم

en: Show balance estimation in
ar: إظهار تقدير الرصيد في

en: Referal system configuration
ar: ترتيب نظام الإحالة

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
ar: تمكين الإحالة (يجب تمكين التداول الأصلي)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
ar: فوائد لإحالة (بالدولار ، المبلغ الثابت)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
ar: فوائد الإحالة (بالدولار ، المبلغ الثابت) على سبيل المثال: عندما يكون هناك إحالة / إيداع وإيداع نقدي حقيقي ، يفوز بالمرجع 5 $ (القيمة = 5)

en: Deposit configuration
ar: ترتيب الإيداع

en: Deposit fees (in %)
ar: رسوم الإيداع (بالنسب المئوية)

en: Deposit minimum (in $)
ar: الإيداع  الأدنى  (بالدولار)

en: Deposit maximum (in $)
ar: الإيداع الأقصى (بالدولار)

en: Deposit currencies allowed
ar: إيداع العملات المسموح بها

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
ar: استلام محفظة الوديعة (في حال عدم توفر عملة حقيقية بالمحفظة)

en: Withdraw configuration
ar: ترتيب السحب

en: Withdraw minimum (in $)
ar: السحب الأدنى (بالدولار)

en: Withdraw processing time (in days)
ar:  وقت معالجة السحب (بالأيام)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
ar:  وقت معالجة السحب (بالأيام)= مثال: 3

en: Trading configuration
ar: ترتيب التداول

en: Trading fees (in %)
ar: رسوم التداول (بالنسب المئوية)

en: Order reference pattern
ar: نمط مرجع النظام

en: Real account configuration
ar: ترتيب حساب حقيقي

en: Enable real account
ar: تمكين حساب حقيقي

en: Practice account configuration
ar: تدرب على تكوين الحساب

en: Maximum free deposit (in $)
ar: الحد الأقصى للإيداع المجاني (بالدولار)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
ar: لحد الأقصى للإيداع المجاني (بالدولار) على سبيل المثال: 10000

en: Free deposit wallet receive
ar: تتلقى محفظة إيداع مجانية

en: Ref.
ar: المرجع

en: Submited date
ar: تاريخ التقديم

en: Status
ar: الحالة

en: Document name
ar: اسم الملف

en: Documents
ar: مستندات

en: Not processed
ar: لم تتم معالجتها

en: Processed
ar: معالجة

en: Payment success
ar: الدفع ناجح

en: Payment reference pattern
ar: نمط مرجع الدفع

en: Enable SMTP
ar: تمكين SMTP

en: SMTP Server
ar: خادم SMTP

en: Your SMTP host server
ar: خادم مضيف SMTP

en: SMTP Port
ar: منفذ SMTP

en: Your SMTP port
ar: منفذ SMTP الخاص بك

en: SMTP Security
ar: أمان SMTP

en: SMTP User
ar: مستخدم SMTP

en: Your SMTP user
ar: مستخدم SMTP الخاص بك

en: SMTP Password
ar: كلمة مرور SMTP

en: Your SMTP password
ar: كلمة مرور SMTP الخاصة بك

en: Email sender name
ar: اسم مرسل البريد الإلكتروني

en: Support mail
ar: دعم البريد

en: Support Phone
ar: دعم الهاتف

en: Support phone
ar: دعم الهاتف

en: Support Address
ar: عنوان الدعم

en: DPO mail
ar: بريد DPO

en: DPO Phone
ar: هاتف DPO

en: DPO phone
ar: هاتف DPO

en: Send welcome mail
ar: إرسال البريد الترحيب

en: Welcome mail subject
ar: موضوع بريد الترحيب

en: Calendar credentials
ar: بيانات اعتماد التقويم

en: Enable calendar
ar: تمكين التقويم

en: Calendar Client ID
ar: معرف عميل التقويم

en: Your Calendar Client ID
ar: معرف عميل التقويم الخاص بك

en: Calendar Client Secret
ar: سر عميل التقويم

en: Only show events in relation to enabled coins
ar: عرض الأحداث المتعلقة بالقطع النقدية الممكنة فقط

en: News feed
ar: أخبار

en: Add news feed
ar: أضف الأخبار

en: Your RSS Feed link
ar: رابط RSS الخاص بك

en: Add
ar: إضافة

en: Name feed
ar: الاسم

en: Url
ar: رابط

en: Twitter accounts
ar: حسابات تويتر

en: Add twitter account
ar: أضف حساب تويتر

en: Twitter name
ar: اسم تويتر

en: without
ar: بدون

en: Social name
ar: الاسم الاجتماعي

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Amount paid
ar: المبلغ المدفوع

en: Wallet received
ar: تم استلام المحفظة

en: Amount received
ar: تم استلام المبلغ

en: Payment gateway
ar: بوابة الدفع

en: Proof
ar: دليل

en: Modify balance
ar: تعديل الرصيد

en: Select balance
ar: اختر الرصيد

en: Modification type
ar: نوع التعديل

en: Modification value
ar: قيمة التعديل

en: Add modification
ar: إضافة التعديل

en: Card
ar: بطاقة

en: Balances
ar: أرصدة

en: Remove
ar: إزالة

en: Last location
ar: اخر موقع

en: Currency use
ar: استخدام العملة

en: Signup with
ar: سجل مع

en: Identity verification
ar: التحقق من الهوية

en: 2 Step Authentification
ar: خطوة 2 التصديق

en: User status
ar: حالة المستخدم

en: Login history
ar: سجل الدخول

en: More details
ar: المزيد من التفاصيل

en: Deposit history
ar: تاريخ الايداع

en: Total
ar: مجموع

en: Value in BTC
ar: القيمة  ب BTC

en: Value in USD
ar: القيمة بالدولار الأمريكي

en: Withdraw method
ar: طريقة السحب

en: Date
ar: تاريخ

en: Ask a widthdraw
ar: طلب سحب

en: WITHDRAW
ar: سحب

en: paypal
ar: بايبال

en: banktransfert
ar: تحويل بنكي

en: Choose receiver account
ar: اختر حساب المستلم

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Next
ar: التالى

en: Notification's configuration complete.
ar: اكتمال تكوين الإعلام

en: Your PushBullet Access Token
ar: الرمز المميز لـ PushBullet

en: Remove token
ar: أزل الرمز المميز

en: You are premium !
ar: أنت ممتاز!

en: left
ar: اليسار

en: Main settings
ar: الإعدادات الرئيسية

en: Period
ar: فترة

en: Colour
ar: اللون

en: Thickness
ar: سماكة

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Apply
ar: تطبيق

en: Entrer your Google Authenticator Code
ar: أدخل رمز Google Authenticator

en: Enter your Google Authenticator Code
ar: أدخل رمز Google Authenticator

en: Balances valued less than 0.001 BTC
ar:   أرصدة بقيمة أقل من 0.001 BTC

en: Hide small balance
ar: إخفاء الرصيد الصغير

en: Estimate value
ar: تقدير القيمة

en: Value in
ar: القيمة ب

en: Deposit
ar: الوديعة

en: Google Authentification is enable !
ar: لقد تم تمكين Google Authentification!

en: Set as done
ar: تعيين ما فعلت

en: Close
ar: قريب

en: Google Authenticator code is invalid
ar: رمز Google Authenticator غير صالح

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
ar: ستصلك رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني

en: Ref, User ID, Type, Currency
ar: المرجع ، معرف المستخدم ، النوع ، العملة

en: Widthdraw filter
ar: فيلتر السحب

en: Default
ar: افتراضي

en: Not confirmed
ar: غير مؤكد

en: Done
ar: فعله

en: Payment filter
ar: فيلتر الدفع

en: Need to be approved
ar: تحتاج إلى الموافقة

en: Paid
ar: دفع

en: Not paid
ar: غير مدفوع

en: All payments
ar:   كل المدفوعات

en: Ask a proof
ar: طلب دليلا

en: Bank ref.
ar: البنك المرجع

en: Proof received
ar: استلم دليل

en: In pending
ar: في الانتظار

en: All widthdraw
ar: كل السحوبات

en: Withdraw reference pattern
ar: اسحب النموذج المرجعي

en: Withdraw filter
ar: فلتر السحب

en: Withdraw infos
ar: اسحب معلومات

en: year
ar: عام

en: month
ar: شهر

en: week
ar: أسبوع

en: hour
ar: ساعة

en: minute
ar: دقيقة

en: second
ar: ثانية

en: ago
ar: منذ

en: Bank transfert
ar: تحويل بنكي

en: Deposit amount
ar: قيمة الايداع

en: Fill up
ar: ممتلئ

en: It's free
ar: انه مجانا

en: You will receive
ar: ستستلم

en: Add real funds
ar: أضف أموال حقيقية

en: Minimal deposit
ar: إيداع الحد الأدنى

en: Enable credit card
ar: تمكين بطاقة الائتمان

en: Stipe private key
ar: اسحب المفتاح الخاص

en: Your Stripe API Key
ar: مفتاح واجهة برمجة تطبيقات الشريط الخاص بك

en: Enable Paypal
ar: تمكين بايبال

en: Enable Paypal Live mode
ar: تمكين وضع بايبال لايف

en: Paypal client ID
ar: معرف العميل بايبال

en: Your paypal client ID
ar: معرف العميل بايبال الخاص بك

en: Paypal Client Secret
ar: سر العميل بايبال

en: Your paypal client Secret
ar: سر العميل بايبال الخاص بك

en: Enable Blockonomics
ar: تمكين Blockonomics

en: Blockonomics Secret key
ar: سر مفتاح Blockonomics

en: Your blockonomics secret key
ar: سر مفتاح Blockonomics الخاص بك

en: Enable Fortumo
ar: تمكين Fortumo

en: Fortumo Secret key
ar: سر مفتاح  Fortumo

en: Your fortumo secret key
ar: سر مفتاح Fortumo الخاص بك

en: Fortumo Service key
ar: مفتاح خدمة fortumo

en: Your fortumo service key
ar: مفتاح خدمة fortumo الخاص بك

en: Enable Coingate
ar: تمكين Coingate

en: Enable CoinGate live mode
ar: تمكين Coingate الوضع الحي

en: CoinGate Auth Token
ar:  رمز مصادقة Coingate

en: Your CoinGate Auth Token
ar:  رمز مصادقة Coingate الخاص بك

en: CoinGate Receive Currency
ar: تلقي العملة Coingate

en: Enable Coinpayments
ar: تمكين المدفوعات النقدية

en: Coinpayments Public Key
ar: المفتاح العام للمدفوعات النقدية

en: Your Coinpayments Public Key
ar: المفتاح العام للمدفوعات النقدية الخاص بك

en: Coinpayments Private Key
ar: المفتاح الخاص للمدفوعات النقدية

en: Your Coinpayments Private Key
ar: المفتاح الخاص للمدفوعات النقدية الخاص بك

en: Coinpayments Marchand ID
ar: معرف تاجر المدفوعات النقدية

en: Your Coinpayments Marchand ID
ar: معرف تاجر المدفوعات النقدية الخاص بك

en: Coinpayments IPN Secret
ar: سر IBN للمدفوعات النقدية

en: Your Coinpayments IPN Secret
ar: سر IBN للمدفوعات النقدية الخاص بك

en: Enable Rave Flutterwave payment
ar: تمكين دفع  Flutterwave الحاد

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
ar: رمل وضع  Flutterwave الحاد

en: Rave Flutterwave Public Key
ar: المفتاح العام ل  Flutterwave الحاد

en: Your Rave Flutterwave Public Key
ar: المفتاح العام ل  Flutterwave الحاد الخاص بك

en: Rave Flutterwave Secret Key
ar: المفتاح الخاص ل  Flutterwave الحاد

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
ar: المفتاح الخاص ل  Flutterwave الحاد الخاص بك

en: Rave Flutterwave Payment Title
ar: عنوان الدفع ل  Flutterwave الحاد

en: Your Rave Flutterwave Payment title
ar: عنوان الدفع ل  Flutterwave الحاد الخاص بك

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
ar: بادئة الدفع ل  Flutterwave الحاد

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
ar: بادئة الدفع ل  Flutterwave الحاد الخاصة بك  (على سبيل المثال: KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
ar: تمكين دفع  تجارة Coinbase

en: Coinbase commerce API Key
ar: مفتاح API تجارة Coinbase

en: Your Coinbase commerce API Key
ar: مفتاح API تجارة Coinbase الخاص بك

en: Coinbase commerce Payment Title
ar:  عنوان الدفع ل تجارة Coinbase

en: Your Coinbase commerce Payment title
ar:  عنوان الدفع ل تجارة Coinbase الخاص بك

en: Enable Mollie
ar: تمكين مولي

en: Mollie Key
ar: مفتاح مولي

en: Your Mollie Key
ar: مفتاح مولي الخاص بك

en: Enable Payeer
ar: تمكين بايير

en: Payeer Shop ID
ar: معرف متجر بايير

en: Your Payeer Shop ID
ar: معرف متجر بايير الخاص بك

en: Payeer API Key
ar: مفتاح API بايير

en: Your Payeer API Key
ar: مفتاح API بايير الخاص بك

en: Enable Bank transfert
ar: تمكين التحويل المصرفي

en: Bank transfert maximum at the same time
ar: الحد الأقصى للتحويل المصرفي في نفس الوقت

en: Bank transfert proof enabled
ar: تم تمكين إثبات الملكية المصرفية

en: Bank transfert maximum proof
ar:  أقصى دليل للتحويل المصرفي

en: Your Gemini Key
ar: مفتاح الجوزاء الخاص بك

en: Your Gemini Secret
ar:  سر الجوزاء الخاص بك

en: Select your platform
ar: حدد النظام الأساسي الخاص بك

en: Sandbox
ar: رمل

en: Live
ar: حي

en: Cron time
ar: وقت كرون

en: Last update
ar: اخر تحديث

en: Sync delay
ar: تأخير التزامن

en: Add additional page
ar: أضف صفحة إضافية

en: Page name
ar: اسم الصفحة

en: Page URL
ar: رابط الصفحة

en: Page icon (ex : lnr-home)
ar: رمز الصفحة (مثل: lnr-home)

en: Or page icon svg
ar: أو أيقونة الصفحة svg

en: Icon
ar: أيقونة

en: SVG Picture
ar: صورة SVG

en: Enable
ar: مكن

en: Disable
ar: تعطيل

en: Create new bank transfert
ar: إنشاء تحويل مصرفي جديد

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Details
ar: تفاصيل

en: Verified
ar: محقّق

en: Canceled
ar: ملغى

en: Declined
ar: مرفوض

en: Your Hitbtc Key
ar: مفتاح Hitbtc الخاص بك

en: Your Hitbtc Secret
ar: سر Hitbtc الخاص بك

en: Your Bitbank Key
ar: مفتاح Bitbank الخاص بك

en: Your Bitbank Secret
ar: سر Bitbanc الخاص بك

en: User level
ar: مستوى المستخدم

en: Expire in
ar: تنتهي الصلاحية في

en: Back to login
ar: العودة إلى تسجيل الدخول

en: Let's go !
ar: لنذهب !

en: Welcome
ar: أهلا بك

en: Let's configure together your Dashboard.
ar: دعونا نكوّن لوحة التحكم معًا

en: Select your language
ar: اختر لغتك

en: Select your currency
ar: اختر عملتك

en: Select your favorites crypto
ar: اخترالعملة المشفرة المفضلة لديك

en: left need to be selected
ar: اليسار بحاجة إلى أن يتم اختياره

en: Configuration complete !
ar: اكتمال التهيئة!

en: will now refresh
ar: سيتم الآن تحديث

en: Enable Perfect Money payment
ar: تمكين الدفع ببيرفيكت موني

en: Perfect Money Payee Account
ar: حساب بيرفيكت موني المستفيد

en: Your Perfect Money Payee Account
ar: حساب بيرفيكت موني  الخاص بك

en: Mobile, browser, windows notifications
ar: موبايل ، متصفح ، نوافذ الإخطارات

en: Create price alert
ar: إنشاء تنبيه سعر

en: I need help !
ar: انا بحاجة الى مساعدة !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
ar: تنزيل تطبيق PushBullet على هاتفك (متوفر لنظامي التشغيل Android و iOS)

en: Create an account on it
ar: قم بإنشاء حساب على ذلك

en: Connect with your new account here
ar: تواصل مع حسابك الجديد هنا

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
ar: انتقل إلى <b> الإعدادات </ b>> <b> الحساب </ b> وأنشئ <b> رمز الدخول </ b>

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
ar: انسخ المفتاح والصقه في التعبئة وانقر على حفظ.

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
ar: سيتم إرسال إشعار للتحقق مما إذا كان الاتصال ناجحًا.

en: Premium wait you !
ar: قسط ينتظرك!

en: More than 2000 crypto currencies
ar: أكثر من 2000 عملة مشفرة

en: Be alerted when an indicator grows or falls
ar: يتم تنبيهك عندما ينمو المؤشر أو ينخفض

en: Responsive on mobile and tablet
ar: متجاوب على الجوّال والجهاز اللوحي

en: News and social posts at the same place
ar: الأخبار والمشاركات الاجتماعية في نفس المكان

en: Support
ar: الدعم

en: Phone
ar: هاتف

en: Address
ar: عنوان

en: Contact DPO
ar: اتصل بـ DPO

en: Your Binance Key
ar: مفتاح Binance الخاص بك

en: Your Binance Secret
ar: سر Binance الخاص بك

en: Cardholder name
ar: إسم صاحب البطاقة

en: Card number
ar: رقم البطاقة

en: Expiration
ar: انتهاء الصلاحية

en: cryptocurrencies
ar: العملات المشفرة

en: No order to show
ar: لا يوجد طلب لعرضه

en: Premium
ar: بريميوم

en: Verify your identiy
ar: تحقق من هويتك

en: Estimate balance
ar: تقدير الرصيد

en: 5m
ar: 5 شهور

en: 1m
ar: شهر واحد

en: 2w
ar: 2 أسابيع

en: 7d
ar: 7 أيام

en: 1d
ar: يوم واحد

en: 12h
ar: 12 ساعة

en: 2h
ar: ساعاتين

en: 1h
ar: ساعة واحدة

en: 30min
ar: 30 دقيقة

en: Candlestick
ar: شمعدان

en: Line
ar: خط

en: Indicators
ar: مؤشرات

en: Export
ar: تصدير

en: Alert
ar: تنبيه

en: Drawing
ar: رسم

en: Trend Line
ar: خط الاتجاه

en: Text
ar: نص

en: Create a new alert
ar: قم بإنشاء تنبيه جديد

en: % Fees
ar: الرسوم %

en: Cryptocurrency withdraw agreement
ar:  اتفاق سحب العملات المشفرة

en: Decline
ar: رفض

en: Agree
ar: موافقة

en: Cryptocurrency deposit agreement
ar: اتفاق ايداع العملات المشفرة

en: Enable news popup
ar: تمكين المنبثقة الإخبارية

en: News popup title
ar: عنوان منبثق الأخبار

en: Your news popup title
ar: عنوان منبثق الأخبار الخاص بك

en: News popup video (put blank for not show video)
ar: فيديو منبثق الأخبار (يتم وضعه فارغًا لعدم عرض الفيديو)

en: News popup description
ar: وصف منبثق الأخبار

en: Advert users
ar: اعلان المستخدمين

en: Enable intro
ar:   تمكين المقدمة

en: Withdraw fees (in %)
ar: رسوم السحب (في٪)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
ar: تنبيه التحويل المصرفي عند سحب العملة ليس عملة مشفرة

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
ar: العملات المشفرة مسموحة للتحويل المصرفي

en: Estimate balance in
ar: تقدير الرصيد ب

en: Edit profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Bank transfert deposit agreement
ar: اتفاقية إيداع التحويل المصرفي

en: Blockonomics payment Fees (in %)
ar: دفع الرسوم في النظام الاقتصادي (%)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
ar: دفع الرسوم في النظام الاقتصادي (%) الخاصة بك

en: Fortumo payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم Fortumo (%)

en: Your fortumo payment fees (in %)
ar: دفع رسوم Fortumo (%) الخاصة بك

en: CoinGate payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم CoinGate (%)

en: Your coingate payment fees (in %)
ar: دفع رسوم CoinGate (%) الخاصة بك

en: Coinpayments payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم Coinpayments  (%)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
ar: دفع رسوم Coinpayments  (%) الخاصة بك

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم Flutterwave الحاد  (%)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
ar: دفع رسوم Flutterwave الحاد  (%) الخاصة بك

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم  تجارة Coinbase  (%)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
ar: دفع رسوم  تجارة Coinbase  (%) الخاصة بك

en: Mollie payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم  مولي  (%)

en: Your mollie payment fees (in %)
ar: دفع رسوم  مولي  (%) الخاصة بك

en: Payeer payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم  بايير (%)

en: Your payeer payment fees (in %)
ar: دفع رسوم  بايير (%) الخاصة بك

en: Bank transfert payment Fees (in %)
ar: دفع رسوم  التحويل المصرفي (%)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
ar: دفع رسوم  التحويل المصرفي (%) الخاصة بك

en: Add new
ar: اضف جديد

en: Bank accounts
ar: حسابات بنكية

en: Add new bank account
ar: إضافة حساب مصرفي جديد

en: Bank account name
ar: اسم الحساب المصرفي

en: Your bank account name
ar: اسم الحساب المصرفي الخاص بك

en: Bank account currency
ar: عملة الحساب المصرفي

en: Bank account IBAN
ar:  IBAN الحساب المصرفي

en: Bank account BIC
ar: BIC الحساب المصرفي

en: Your bank account BIC
ar: BIC الحساب المصرفي الخاص بك

en: Bank account address
ar: عنوان الحساب المصرفي

en: Your bank account address
ar: عنوان الحساب المصرفي الخاص بك

en: Bank account owner name
ar: اسم مالك الحساب المصرفي

en: Your bank account owner name
ar: اسم مالك الحساب المصرفي الخاص بك

en: * This is optional
ar: * هذا اختياري

en: Your bank account currency
ar: عملة الحساب المصرفي الخاص بك

en: Your bank account IBAN
ar: IBAN الحساب المصرفي الخاص بك

en: Delete
ar: حذف

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
ar: يمكنك الاختيار بين "رمز الصفحة" و "رمز الصفحة svg" (أيقونة الصفحة هي الأولوية) - قائمة الرموز المتاحة هنا

en: You will receive a email confirmation
ar: سوف تتلقى رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
ar: يرجى اتباع هذه الخطوة لاستكمال طلب السحب

en: You need to have at least
ar: يجب أن يكون لديك على الأقل

en: You don't have any filled balance available
ar: ليس لديك أي رصيد مملوء متاح

en: Total in
ar: المجموع

en: You need to setup a widthdraw method
ar: تحتاج إلى إعداد طريقة السحب

en: Bank account BIC/SWIFT
ar: حساب البنك BIC / سويفت

en: Your bank account BIC/SWIFT
ar: حساب البنك BIC / سويفت الخاص بك

en: Day range
ar: نطاق اليوم

en: Open day
ar: يوم مفتوح

en: Volume 24H
ar: حجم 24 ساعة

en: Direct Volume
ar: حجم مباشر

en: Load more data
ar: تحميل المزيد من البيانات

en: Qty
ar: الكمية

en: Gain
ar: ربح

en: Price buy
ar: سعر الشراء

en: Disable chat
ar: تعطيل الدردشة

en: Total gain
ar:  الربح الكلي

en: Confirmation
ar: التأكيد

en: Unit price
ar: سعر الوحدة

en: Investment
ar: استثمار

en: Quantity
ar: كمية

en: Commission
ar: عمولة

en: Confirm buying
ar: تأكيد الشراء

en: New user
ar: مستخدم جديد

en: Order passed
ar: طلب ممرّر

en: New subscription
ar: اشتراك جديد

en: Show withdraw receiver infos.
ar: عرض معلومات جهاز استقبال السحب

en: Process
ar: معالجة

en: Hide details
ar: أخف التفاصيل

en: Enable subscriptions
ar: تمكين الاشتراكات

en: Enable free trial
ar: تمكين الإصدار التجريبي المجاني

en: Free trial duration (in day)
ar: مدة التجربة المجانية (في اليوم)

en: Free trial duration
ar: مدة التجربة المجانية

en: Premium features
ar: العضوية المميزة

en: Free users features
ar: ميزات مجانية للمستخدم

en: Add a new plan
ar: أضف خطة جديدة

en: Name plan
ar: اسم الخطة

en: Price total
ar: السعر الإجمالي

en: Duration in days
ar: المدة في أيام

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Add this plan
ar: أضف هذه الخطة

en: Plans available
ar: الخطط المتاحة

en: Price plan
ar:   سعر الخطة

en: Duration in month
ar: المدة في الشهر

en: Price per month
ar: السعر شهريا

en: Account
ar: الحساب

en: Exchanges
ar: التبادل

en: Total Free
ar: المجموع المجاني

en: Total Used
ar: المجموع المستخدم

en: Order Ref.
ar: اطلب المرجع

en: Ordered price
ar: السعر المطلوب

en: Current price
ar: السعر الحالي

en: Evolution
ar: تطور

en: Enable identity system
ar: تمكين نظام الهوية

en: Block trading without identity verification
ar: منع التداول دون التحقق من الهوية

en: Block deposit without identity verification
ar: منع الإيداع دون التحقق من الهوية

en: Block withdraw without identity verification
ar: منع السحب دون التحقق من الهوية

en: Approve
ar: وافق

en: Identity ID
ar: معرف الهوية

en: Identity step name
ar: اسم خطوة الهوية

en: Identity step description
ar: وصف خطوة الهوية

en: Identity order
ar: طلب الهوية

en: Down order
ar: أسفل الأمر

en: Up order
ar: أعلى الأمر

en: Add new identity step
ar: إضافة خطوة هوية جديدة

en: Your step name
ar: اسم الخطوة الخاص بك

en: Your step description
ar: وصف الخطوة الخاص بك

en: Identity step type
ar: نوع خطوة الهوية

en: Upload new document
ar: تحميل وثيقة جديدة

en: Choose in document type list
ar: اختر في قائمة نوع المستند

en: Enable identity upload with webcam
ar: تمكين تحميل الهوية باستخدام كاميرا الويب

en: Webcam document ratio
ar: نسبة وثيقة الكاميرا

en: Ration (Width / Height)
ar: نسبة (العرض / الارتفاع)

en: Ratio (Width / Height)
ar: نسبة (العرض / الارتفاع)

en: Document identity list
ar: قائمة هوية المستند

en: Add new identity document
ar: إضافة وثيقة هوية جديدة

en: Your document name
ar: اسم المستند الخاص بك

en: My Holding
ar: القابضة الخاصة بك

en: Holding
ar: القابضة

en: Market Value
ar: القيمة السوقية

en: Profit / Loss
ar: خسارة / أرباح

en: Wallet
ar: محفظة نقود

en: Validate bank transfert
ar: التحقق من صحة التحويل المصرفي

en: Transfert received date
ar: تاريخ الاستلام

en: Bank account received
ar: تم استلام الحساب البنكي

en: Bank transfert reference
ar: مرجع التحويل المصرفي

en: Amount received in bank account
ar: المبلغ المستلم في الحساب المصرفي

en: Amount transfered to the user account
ar: المبلغ الذي تم نقله إلى حساب المستخدم

en: User will receive
ar: سوف يتلقى المستخدم

en: Dark
ar: داكن

en: White
ar: أبيض

en: Enable Donation
ar: تمكين التبرع

en: Donation text
ar: نص التبرع

en: Your donation text
ar: نص التبرع الخاص بك

en: Donation address list
ar: قائمة عناوين التبرع

en: Put 1 address per line
ar: ضع عنوانًا واحدًا في كل سطر

en: Line format : BTC:ADDRESS
ar: صيغة الخط: BTC : عنوان

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
ar: ضع ابتسامة على وجوهنا ودعمنا بالتبرع :)

en: Transactions history
ar: تاريخ المعاملات

en: Description
ar: وصف

en: Reference ...
ar: مرجع ...

en: Reference
ar: مرجع

en: deposit
ar: الإيداع

en: widthdraw
ar:  السحب

en: Dépot
ar: إيداع

en: Unknown
ar: غير معروف

en: BUY order done
ar:  أمر الشراء تم

en: SELL order done
ar: أمر بيع تم

en: SELL ORDER DONE
ar: أمر بيع تم

en: BUY ORDER DONE
ar: أمر شراء تم

en: Add a new item
ar: إضافة عنصر جديد

en: Your GDAX Key
ar: مفتاح GDAX الخاص بك

en: Your GDAX Pass
ar: تصريح GDAX الخاص بك

en: Your GDAX Secret
ar: سر GDAX الخاص بك

en: Your Bitmex ID
ar: معرف Bitmex الخاص بك

en: Your Bitmex Secret
ar: سر Bitmex الخاص بك

en: Your OKCoin Key
ar: مفتاح OKCoin الخاص بك

en: Your OKCoin Secret
ar: سر OKCoin الخاص بك

en: Your Luno Key ID
ar: معرف مفتاح Luno الخاص بك

en: Your Luno Secret
ar: سر Luno الخاص بك

en: Your Coinex Key
ar: مفتاح Coinex الخاص بك

en: Your Coinex Secret
ar: سر Coinex الخاص بك

en: Your Btcmarket Key
ar: مفتاح Btcmarket الخاص بك

en: Your Btcmarket Secret
ar: سر Btcmarket الخاص بك

en: Your Livecoin Key
ar: مفتاح Livecoin الخاص بك

en: Your Livecoin Secret
ar: سر Livecoin الخاص بك

en: Your Quoinex Token ID
ar: معرف Quoinex الخاص بك

en: Your Quoinex Secret
ar: سر Quoinex الخاص بك

en: Your Exmo Key
ar: مفتاح Exmo الخاص بك

en: Your Exmo Secret
ar: سر Exmot الخاص بك

en: Your YoBit Key
ar: مفتاح YoBit الخاص بك

en: Your YoBit Secret
ar: سر YoBit الخاص بك

en: Your Kucoin Key
ar: مفتاح Kucoin الخاص بك

en: Your Kucoin Private
ar: سر Kucoin الخاص بك

en: Your CEX Key
ar: مفتاح CEX الخاص بك

en: Your CEX Secret
ar: سر CEX الخاص بك

en: Your CEX UID
ar: معرف CEX الخاص بك

en: My orders
ar: طلباتي

en: Size
ar: حجم

en: Limit price
ar: سعر الحد

en: Place buy order
ar: ضع طلب شراء

en: Place sell order
ar: ضع أمر بيع

en: Method
ar: طريقة

en: You need to be logged at Coinex
ar: تحتاج إلى تسجيل الدخول في Coinex

en: Enable live trading
ar: تمكين التداول المباشر

en: Login with Coinex
ar: تسجيل الدخول باستخدام Coinex

en: Week profit
ar: ربح الأسبوع

en: Leaderboard
ar: المتصدرين

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
ar: تمكين ليدربورد (يجب تمكين التداول الأصلي)

en: Active
ar: نشيط

en: Every
ar: كل

en: Starting pair when new user signup
ar: بدء الزوج عند اشتراك مستخدم جديد

en: Only 1 pair is allowed
ar: زوج واحد فقط مسموح به

en: Starting watching list pair when new user signup
ar: بدء مشاهدة القائمة الزوجية عند اشتراك مستخدم جديد

en: 1 pair each for each line
ar: زوج واحد لكل خط

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
ar: الصيغة: السوق: الرمز / العملة

en: You need to be logged at Livecoin
ar:  تحتاج إلى تسجيل الدخول إلى Livecoin

en: Login with Livecoin
ar: تسجيل الدخول إلى Livecoin

en: Email not valid
ar: البريد الإلكتروني غير صالح

en: You need to be logged at Yobit
ar: تحتاج إلى تسجيل الدخول في Yobit

en: Login with Yobit
ar: تسجيل الدخول في Yobit

en: Based on all wallet
ar: على أساس كل المحفظة

en: Your Poloniex Key
ar: مفتاح Poloniex الخاص بك

en: Your Poloniex Secret
ar: سر Poloniex الخاص بك

en: Your trial version have expired !
ar: انتهت نسختك التجريبية!

en: Become
ar: يصبح

en: You will be charged
ar: سيتم محاسبتك

en: for
ar: ل

en: months
ar: الشهور

en: Your Kraken Key
ar: مفتاح Kraken الخاص بك

en: Your Kraken Private
ar: سر Kraken الخاص بك

en: will be ready for you !
ar: سوف تكون على استعداد لك!

en: You need to be logged at Binance
ar: تحتاج إلى تسجيل الدخول في Binance

en: Login with Binance
ar:  تسجيل الدخول في Binance

en: You need to be logged at Poloniex
ar: تحتاج إلى تسجيل الدخول في Poloniex

en: Login with Poloniex
ar:  تسجيل الدخول في Poloniex

en: You need to be logged at Exmo
ar: تحتاج إلى تسجيل الدخول في Exmo

en: Login with Exmo
ar: تسجيل الدخول في Exmo

en: View the article
ar: عرض المقال

en: Your Bittrex Key
ar: مفتاح Bittrex الخاص بك

en: Your Bittrex Secret
ar: سر Bittrex الخاص بك

en: You need to be logged at Kraken
ar: تحتاج إلى تسجيل الدخول في Kraken

en: Login with Kraken
ar:  تسجيل الدخول في Kraken

en: Markets
ar: الأسواق

en: Hide market (native trading need to be enabled)
ar: إخفاء السوق (يجب تمكين التداول الأصلي)

en: Hide orders book
ar: إخفاء دفتر الطلبات

en: Load orders book
ar: تحميل دفتر الطلبات

en: Create an alert when ...
ar: إنشاء تنبيه عند ...

en: Price is above
ar: السعر أعلاه

en: Price is bellow
ar: السعر أدناه

en: Password not match
ar: كلمة المرور غير متطابقة
