Krypto - en to bn translation catalogue (723 entries)

en: Real account
bn: রিয়েল অ্যাকাউন্ট

en: Board
bn: চিত্রলেখ

en: Please turn your device in landscape mode.
bn: চালু করুন

en: chart
bn: তালিকা

en: charts or more
bn: চার্ট বা আরো

en: Search by name or symbol
bn: নাম বা প্রতীক দ্বারা অনুসন্ধান করুন

en: real account
bn: বাস্তব অ্যাকাউন্ট

en: See all balances
bn: সব ভারসাম্য দেখুন

en: List accounts
bn: তালিকা তালিকা

en: History
bn: ইতিহাস

en: Credit
bn: ধার

en: Order book
bn: আদেশ বই

en: Market
bn: বাজার

en: Portfolio
bn: দফতর

en: Leader board
bn: নেতা বোর্ড

en: Calc.
bn: ক্যালক।

en: Watching
bn: পর্যবেক্ষক

en: News
bn: খবর

en: Panel
bn: প্যানেল

en: Manager
bn: ম্যানেজার

en: Admin
bn: অ্যাডমিন

en: Converter
bn: পরিবর্তক

en: Social
bn: সামাজিক

en: Calendar
bn: পাঁজি

en: Watchlist
bn: নজর তালিকা

en: Contact us
bn: আমাদের সাথে যোগাযোগ করুন

en: January
bn: জানুয়ারী

en: February
bn: ফেব্রুয়ারি

en: March
bn: মার্চ

en: April
bn: এপ্রিল

en: May
bn: মে

en: June
bn: জুন

en: July
bn: জুলাই

en: August
bn: অগাস্ট

en: September
bn: সেপ্টেম্বর

en: October
bn: অক্টোবর

en: November
bn: নভেম্বর

en: December
bn: ডিসেম্বর

en: Mon.
bn: সোম

en: Wed.
bn: বুধ

en: Fri.
bn: শুক্র

en: Sat.
bn: সপ্তাহিক সংক্ষিপ্ত বিবরণ

en: Sun.
bn: সূর্যের

en: Statistics
bn: পরিসংখ্যান

en: Bank transferts
bn: ব্যাংক স্থানান্তর

en: Payments
bn: পেমেন্টস্

en: Subscriptions
bn: সাবস্ক্রিপশন

en: Identity
bn: পরিচয়

en: Users
bn: ব্যবহারকারীরা

en: Orders
bn: অর্ডার

en: Withdraw
bn: প্রত্যাহার

en: Currency
bn: মুদ্রা

en: Total trade
bn: মোট বাণিজ্য

en: Total deposit
bn: মোট আমানত

en: Total withdraw
bn: মোট প্রত্যাহার

en: Fees
bn: ফি

en: Name
bn: নাম

en: Email
bn: ইমেইল

en: Subscription
bn: চাঁদা

en: Signin method
bn: সাইনইন পদ্ধতি

en: Last login
bn: শেষ লগইন

en: Notifications enabled
bn: বিজ্ঞপ্তি সক্রিয়

en: Trial version
bn: পরীক্ষামূলক সংস্করণ

en: day
bn: দিন

en: Edit
bn: সম্পাদন করা

en: Inactive
bn: নিষ্ক্রিয়

en: Enabled
bn: সক্ষম করা

en: Ref
bn: সূত্র

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Order date
bn: অর্ডারের তারিখ

en: Exchange
bn: বিনিময়

en: Pair
bn: যুগল

en: Type
bn: আদর্শ

en: Amount
bn: পরিমাণ

en: Received
bn: গৃহীত

en: Total deducted
bn: মোট কাটা

en: Total received
bn: মোট প্রাপ্ত

en: Buy
bn: কেনা

en: Sell
bn: বিক্রি করা

en: Coin list
bn: মুদ্রা তালিকা

en: Market list
bn: বাজার তালিকা

en: Heatmap
bn: তাপ মানচিত্র

en: Price
bn: মূল্য

en: Direct Vol. 24H
bn: সরাসরি ভলিউম। 24H

en: Total Vol. 24H
bn: মোট ভলিউম। 24H

en: Market Cap
bn: বাজার টুপি

en: Chg. 24H
bn: Chg। 24H

en: 24h High/Low
bn: 24h উচ্চ / নিম্ন

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: General settings
bn: সাধারণ সেটিংস

en: Coins
bn: কয়েন

en: Currencies
bn: মুদ্রা

en: Mail settings
bn: মেইল সেটিংস

en: Payment
bn: পারিশ্রমিক

en: News - Social
bn: খবর - সামাজিক

en: Intro
bn: ইন্ট্রো

en: Trading
bn: লেনদেন

en: Cron
bn: ক্রন

en: Additional pages
bn: অতিরিক্ত পৃষ্ঠা

en: Today's visits
bn: আজকের ভিজিট

en: 7 days visits
bn: 7 দিন ভিজিট

en: Number of users
bn: ব্যবহারকারীর সংখ্যা

en: Number of coins
bn: কয়েন সংখ্যা

en: Last users
bn: সর্বশেষ ব্যবহারকারীদের

en: This website uses cookies
bn: এই ওয়েবসাইট কুকি ব্যবহার করে

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
bn: আমাদের ওয়েবসাইটটি উন্নত এবং কার্যকরী ব্যবহারকারীর অভিজ্ঞতা, বিপণন এবং সামাজিক মিডিয়া কার্যকারিতা সরবরাহ করার জন্য আমাদের সাইটে সাইট ট্র্যাফিক এবং ব্যবহারকারী ক্রিয়াকলাপ পরীক্ষা করার জন্য কুকিজ ব্যবহার করে।

en: Accept
bn: গ্রহণ করা

en: Your e-mail address
bn: আপনার ইমেইল ঠিকানা

en: Your password
bn: আপনার পাসওয়ার্ড

en: Forgot password ?
bn: পাসওয়ার্ড ভুলে গেছেন ?

en: Login
bn: লগইন

en: or
bn: অথবা

en: Create a new account
bn: একটি নতুন অ্যাকাউন্ট তৈরি করুন

en: practice account
bn: অনুশীলন অ্যাকাউন্ট

en: Symbol
bn: প্রতীক

en: Last
bn: গত

en: Chng (%)
bn: চং (%)

en: Profile
bn: প্রোফাইলের

en: Notification
bn: প্রজ্ঞাপন

en: Security
bn: নিরাপত্তা

en: Logout
bn: প্রস্থান

en: Your name
bn: তোমার নাম

en: Language
bn: ভাষা

en: Type chart
bn: চার্ট লিখুন

en: Change your password
bn: আপনার পাসওয়ার্ড পরিবর্তন করুন

en: Repeat your password
bn: আপনার পাসওয়ার্ড পুনরাবৃত্তি করুন

en: Back
bn: পিছনে

en: Validate
bn: সত্যতা সমর্থন করা

en: Title
bn: খেতাব

en: Your website title
bn: আপনার ওয়েবসাইট শিরোনাম

en: App description
bn: অ্যাপ্লিকেশন বর্ণনা

en: Referal link
bn: রেফারেল লিঙ্ক

en: Your referal link (ex : Changelly)
bn: আপনার রেফারেল লিঙ্ক (উদাঃ চ্যাঞ্জেলি)

en: Maintenance mode
bn: রক্ষণাবেক্ষণ মোড

en: Number format
bn: সংখ্যা বিন্যাস

en: Switch charts to tradingview charts
bn: ট্রেডমার্ক চার্ট চার্ট স্যুইচ করুন

en: Enable autolanguage
bn: Autolanguage সক্রিয় করুন

en: Enable POEditor Language
bn: POEditor ভাষা সক্রিয় করুন

en: POEditor API Key
bn: POEditor API কী

en: Your POEditor API Key
bn: আপনার POEditor API কী

en: POEditor Project Selector
bn: POEditor প্রকল্প নির্বাচক

en: Allow signup
bn: সাইনআপ অনুমতি দিন

en: User need verify account
bn: ব্যবহারকারী অ্যাকাউন্ট যাচাই প্রয়োজন

en: Need captcha signup
bn: ক্যাপচা সাইনআপ প্রয়োজন

en: Google Recaptcha Site Key
bn: গুগল রিকপচা সাইট কী

en: Your Google Recaptcha Site Key
bn: আপনার গুগল রিকপচা সাইট কী

en: Google Recaptcha Secret Key
bn: গুগল রিকপচা সিক্রেট কী

en: Your Google Recaptcha Secret Key
bn: আপনার গুগল রিকপচা গোপন কী

en: Sigin with google
bn: গুগলের সাথে সিগিন

en: Google App ID
bn: গুগল অ্যাপ আইডি

en: Your Google App ID
bn: আপনার গুগল অ্যাপ আইডি

en: Google App Secret
bn: গুগল অ্যাপ গোপন

en: Your Google App Secret
bn: আপনার গুগল অ্যাপ গোপন

en: Sigin with Facebook
bn: ফেসবুকে সিগিন

en: Facebook App ID
bn: ফেসবুক অ্যাপ আইডি

en: Your Facebook App ID
bn: আপনার ফেসবুক অ্যাপ আইডি

en: Facebook App Secret
bn: ফেসবুক অ্যাপ সিক্রেট

en: Your Facebook App Secret
bn: আপনার ফেসবুক অ্যাপ গোপন

en: Google Analytics
bn: গুগল বিশ্লেষক

en: Enable Google Ad
bn: গুগল অ্যাড সক্ষম করুন

en: Google Ad Client
bn: গুগল অ্যাড ক্লায়েন্ট

en: Your Google Ad Client
bn: আপনার গুগল অ্যাড ক্লায়েন্ট

en: Google Ad Slot
bn: গুগল অ্যাড স্লট

en: Your Google Ad slot
bn: আপনার গুগল অ্যাড স্লট

en: Enable Cookie popup
bn: কুকি পপআপ সক্রিয় করুন

en: Cookie Popup title
bn: কুকি পপআপ শিরোনাম

en: Your Cookie popup title
bn: আপনার কুকি পপআপ শিরোনাম

en: Cookie Popup text
bn: কুকি পপআপ টেক্সট

en: Your Cookie popup text
bn: আপনার কুকি পপআপ টেক্সট

en: Blacklisted countries
bn: কালো তালিকাভুক্ত দেশ

en: Save
bn: সংরক্ষণ করুন

en: Allow user to switch chart type
bn: ব্যবহারকারীর চার্ট টাইপ সুইচ করার অনুমতি দিন

en: Done !
bn: সম্পন্ন !

en: quantity
bn: পরিমাণ

en: Enable native trading
bn: নেটিভ ট্রেডিং সক্রিয় করুন

en: Balance configuration
bn: ব্যালেন্স কনফিগারেশন

en: Show balance estimation
bn: ব্যালেন্স অনুমান দেখান

en: User user currency select
bn: ব্যবহারকারী ইউজার মুদ্রা নির্বাচন করুন

en: Show balance estimation in
bn: ভারসাম্য অনুমান দেখান

en: Referal system configuration
bn: রেফারেল সিস্টেম কনফিগারেশন

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
bn: রেফারেল সক্ষম করুন (নেটিভ ট্রেডিং সক্রিয় করা প্রয়োজন)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
bn: রেফারাল কমিশন ($, নির্দিষ্ট পরিমাণে)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
bn: রেফারাল কমিশন ($, নির্দিষ্ট পরিমাণে) প্রাক্তন: যখন একটি রেফারেল সাইনআপ এবং প্রকৃত নগদ আমানত হয়, তখন উল্লেখ করুন 5 ডলার (মান = 5)

en: Deposit configuration
bn: আমানত কনফিগারেশন

en: Deposit fees (in %)
bn: আমানত ফি (%)

en: Deposit minimum (in $)
bn: সর্বনিম্ন জমা ($ ইন)

en: Deposit maximum (in $)
bn: জমা (সর্বোচ্চ $)

en: Deposit currencies allowed
bn: আমানত মুদ্রা অনুমোদিত

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
bn: আমানত ওয়ালেট গ্রহণ (যদি মানিব্যাগ বাস্তব মুদ্রা উপলব্ধ না)

en: Withdraw configuration
bn: কনফিগারেশন প্রত্যাহার

en: Withdraw minimum (in $)
bn: সর্বনিম্ন প্রত্যাহার ($ ইন)

en: Withdraw processing time (in days)
bn: প্রক্রিয়াকরণ সময় প্রত্যাহার (দিনের মধ্যে)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
bn: প্রক্রিয়াকরণ সময় প্রত্যাহার (দিন) = প্রাক্তন 3

en: Trading configuration
bn: ট্রেডিং কনফিগারেশন

en: Trading fees (in %)
bn: ট্রেডিং ফি (%)

en: Order reference pattern
bn: অর্ডার রেফারেন্স প্যাটার্ন

en: Real account configuration
bn: রিয়েল অ্যাকাউন্ট কনফিগারেশন

en: Enable real account
bn: বাস্তব অ্যাকাউন্ট সক্রিয় করুন

en: Practice account configuration
bn: অনুশীলন অ্যাকাউন্ট কনফিগারেশন

en: Maximum free deposit (in $)
bn: সর্বাধিক বিনামূল্যে আমানত ($)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
bn: সর্বোচ্চ ফ্রি আমানত ($ ইন) প্রাক্তন: 10000

en: Free deposit wallet receive
bn: বিনামূল্যে জমা আমানত প্রাপ্তি

en: Ref.
bn: সূত্র।

en: Submited date
bn: জমা দিন

en: Status
bn: অবস্থা

en: Document name
bn: নথি নাম

en: Documents
bn: কাগজপত্র

en: Not processed
bn: প্রক্রিয়া করা হয় না

en: Processed
bn: প্রক্রিয়াকৃত

en: Payment success
bn: পেমেন্ট সাফল্য

en: Payment reference pattern
bn: প্রদান রেফারেন্স প্যাটার্ন

en: Enable SMTP
bn: SMTP সক্রিয় করুন

en: SMTP Server
bn: SMTP সার্ভার

en: Your SMTP host server
bn: আপনার SMTP হোস্ট সার্ভার

en: SMTP Port
bn: এসএমটিপি পোর্ট

en: Your SMTP port
bn: আপনার এসএমটিপি পোর্ট

en: SMTP Security
bn: এসএমপিপি নিরাপত্তা

en: SMTP User
bn: SMTP ব্যবহারকারী

en: Your SMTP user
bn: আপনার SMTP ব্যবহারকারী

en: SMTP Password
bn: এসএমপিপি পাসওয়ার্ড

en: Your SMTP password
bn: আপনার এসএমটিপি পাসওয়ার্ড

en: Email sender name
bn: ইমেল প্রেরকের নাম

en: Support mail
bn: সাপোর্ট মেইল

en: Support Phone
bn: সাপোর্ট ফোন

en: Support phone
bn: সাপোর্ট ফোন

en: Support Address
bn: সমর্থন ঠিকানা

en: DPO mail
bn: ডিপিও মেইল

en: DPO Phone
bn: ডিপিও ফোন

en: DPO phone
bn: ডিপিও ফোন

en: Send welcome mail
bn: স্বাগত মেইল ​​পাঠান

en: Welcome mail subject
bn: স্বাগতম মেইল ​​বিষয়

en: Calendar credentials
bn: ক্যালেন্ডার শংসাপত্র

en: Enable calendar
bn: ক্যালেন্ডার সক্রিয় করুন

en: Calendar Client ID
bn: ক্যালেন্ডার ক্লায়েন্ট আইডি

en: Your Calendar Client ID
bn: আপনার ক্যালেন্ডার ক্লায়েন্ট আইডি

en: Calendar Client Secret
bn: ক্যালেন্ডার ক্লায়েন্ট গোপন

en: Only show events in relation to enabled coins
bn: শুধুমাত্র সক্ষম কয়েন সম্পর্কিত ঘটনা প্রদর্শন

en: News feed
bn: ঘটনাচক্র

en: Add news feed
bn: খবর ফিড যুক্ত করুন

en: Your RSS Feed link
bn: আপনার আরএসএস ফিড লিঙ্ক

en: Add
bn: যোগ

en: Name feed
bn: নাম ফিড

en: Url
bn: ইউআরএল

en: Twitter accounts
bn: টুইটার অ্যাকাউন্ট

en: Add twitter account
bn: টুইটার অ্যাকাউন্ট যোগ করুন

en: Twitter name
bn: টুইটার নাম

en: without
bn: ছাড়া

en: Social name
bn: সামাজিক নাম

en: Created date
bn: তৈরীর তারিখ

en: Amount paid
bn: পরিমাণ অর্থ প্রদান করা

en: Wallet received
bn: ওয়ালেট পেয়েছি

en: Amount received
bn: পরিমাণ লাভ

en: Payment gateway
bn: পেমেন্ট গেটওয়ে

en: Proof
bn: প্রমাণ

en: Modify balance
bn: ভারসাম্য পরিবর্তন করুন

en: Select balance
bn: ভারসাম্য নির্বাচন করুন

en: Modification type
bn: পরিবর্তন ধরনের

en: Modification value
bn: পরিবর্তন মান

en: Add modification
bn: পরিবর্তন যোগ করুন

en: Card
bn: কার্ড

en: Balances
bn: ভারসাম্যকে

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Last location
bn: শেষ অবস্থান

en: Currency use
bn: মুদ্রা ব্যবহার

en: Signup with
bn: দিয়ে সাইন আপ

en: Identity verification
bn: পরিচয় যাচাইকরণ

en: 2 Step Authentification
bn: 2 পদক্ষেপ অনুমোদন

en: User status
bn: ব্যবহারকারীর অবস্থা

en: Login history
bn: লগইন ইতিহাস

en: More details
bn: আরো বিস্তারিত

en: Deposit history
bn: আমানত ইতিহাস

en: Total
bn: মোট

en: Value in BTC
bn: বিটিসি মান

en: Value in USD
bn: মূল্য ইউএসডি

en: Withdraw method
bn: পদ্ধতি প্রত্যাহার

en: Date
bn: তারিখ

en: Ask a widthdraw
bn: একটি widthdraw জিজ্ঞাসা করুন

en: WITHDRAW
bn: প্রত্যাহারের

en: paypal
bn: পেপাল

en: Choose receiver account
bn: রিসিভার অ্যাকাউন্ট চয়ন করুন

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Notification's configuration complete.
bn: বিজ্ঞপ্তি এর কনফিগারেশন সম্পূর্ণ।

en: Your PushBullet Access Token
bn: আপনার PushBullet অ্যাক্সেস টোকেন

en: Remove token
bn: টোকেন সরান

en: You are premium !
bn: আপনি প্রিমিয়াম!

en: left
bn: বাম

en: Main settings
bn: প্রধান সেটিংস

en: Period
bn: কাল

en: Colour
bn: রঙ

en: Thickness
bn: বেধ

en: Reset
bn: রিসেট

en: Apply
bn: প্রয়োগ করা

en: Entrer your Google Authenticator Code
bn: আপনার Google প্রমাণীকরণকারী কোড প্রবেশ করান

en: Enter your Google Authenticator Code
bn: আপনার গুগল প্রমাণীকরণকারী কোড লিখুন

en: Balances valued less than 0.001 BTC
bn: ব্যালান্স 0.001 বিটিসি কম মূল্যবান

en: Hide small balance
bn: ছোট ভারসাম্য লুকান

en: Estimate value
bn: মূল্য অনুমান

en: Value in
bn: মূল্য

en: Deposit
bn: আমানত

en: Google Authentification is enable !
bn: গুগল অনুমোদন সক্রিয়!

en: Set as done
bn: সম্পন্ন হিসাবে সেট করুন

en: Close
bn: ঘনিষ্ঠ

en: Google Authenticator code is invalid
bn: গুগল প্রমাণীকরণকারী কোড অবৈধ

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
bn: আপনি ইমেল দ্বারা একটি widthdraw নিশ্চিতকরণ পাবেন

en: Ref, User ID, Type, Currency
bn: রেফার, ইউজার আইডি, প্রকার, মুদ্রা

en: Widthdraw filter
bn: Widthdraw ফিল্টার

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Not confirmed
bn: নিশ্চিত না

en: Done
bn: সম্পন্ন

en: Payment filter
bn: পেমেন্ট ফিল্টার

en: Need to be approved
bn: অনুমোদিত হতে হবে

en: Paid
bn: পেইড

en: Not paid
bn: পরিশোধ করা হয় না

en: All payments
bn: সমস্ত পেমেন্ট

en: Ask a proof
bn: একটি প্রমাণ জিজ্ঞাসা করুন

en: Bank ref.
bn: ব্যাংক রেফারেন্স।

en: Proof received
bn: প্রমাণ প্রাপ্ত

en: In pending
bn: মুলতুবি

en: All widthdraw
bn: সমস্ত widthdraw

en: Withdraw reference pattern
bn: রেফারেন্স প্যাটার্ন প্রত্যাহার

en: Withdraw filter
bn: ফিল্টার প্রত্যাহার

en: Withdraw infos
bn: Infos withdrawal

en: year
bn: বছর

en: month
bn: মাস

en: week
bn: সপ্তাহ

en: hour
bn: ঘন্টা

en: minute
bn: মিনিট

en: second
bn: দ্বিতীয়

en: ago
bn: পূর্বে

en: Bank transfert
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার

en: Deposit amount
bn: আমানত পরিমাণ

en: Fill up
bn: পূরণ করা

en: It's free
bn: এটা বিনামূল্যে

en: You will receive
bn: আপনি পাবেন

en: Add real funds
bn: বাস্তব তহবিল যোগ করুন

en: Minimal deposit
bn: ন্যূনতম আমানত

en: Enable credit card
bn: ক্রেডিট কার্ড সক্রিয় করুন

en: Stipe private key
bn: ব্যক্তিগত কী স্টপ

en: Your Stripe API Key
bn: আপনার স্ট্রিপ এপিআই কী

en: Enable Paypal
bn: পেপ্যাল ​​সক্রিয় করুন

en: Enable Paypal Live mode
bn: পেপ্যাল ​​লাইভ মোড সক্রিয় করুন

en: Paypal client ID
bn: পেপ্যাল ​​ক্লায়েন্ট আইডি

en: Your paypal client ID
bn: আপনার পেপ্যাল ​​ক্লায়েন্ট আইডি

en: Paypal Client Secret
bn: পেপ্যাল ​​ক্লায়েন্ট গোপন

en: Your paypal client Secret
bn: আপনার পেপ্যাল ​​ক্লায়েন্ট গোপন

en: Enable Blockonomics
bn: ব্লকোনোমিক্স সক্রিয় করুন

en: Blockonomics Secret key
bn: ব্লকনোমিক্স সিক্রেট কী

en: Your blockonomics secret key
bn: আপনার ব্লকনিমিক্স গোপন কী

en: Enable Fortumo
bn: Fortumo সক্রিয় করুন

en: Fortumo Secret key
bn: Fortumo গোপন কী

en: Your fortumo secret key
bn: আপনার fortumo গোপন কী

en: Fortumo Service key
bn: Fortumo সেবা কী

en: Your fortumo service key
bn: আপনার fortumo সেবা কী

en: Enable Coingate
bn: Coingate সক্ষম করুন

en: Enable CoinGate live mode
bn: CoinGate লাইভ মোড সক্ষম করুন

en: CoinGate Auth Token
bn: CoinGate Auth টোকেন

en: Your CoinGate Auth Token
bn: আপনার CoinGate Auth টোকেন

en: CoinGate Receive Currency
bn: CoinGate মুদ্রা প্রাপ্তি

en: Enable Coinpayments
bn: Coinpayments সক্রিয় করুন

en: Coinpayments Public Key
bn: মুদ্রা পাবলিক কী

en: Your Coinpayments Public Key
bn: আপনার মুদ্রা পাবলিক কী

en: Coinpayments Private Key
bn: Coinpayments প্রাইভেট কী

en: Your Coinpayments Private Key
bn: আপনার coinpayments প্রাইভেট কী

en: Coinpayments Marchand ID
bn: মুদ্রা মার্চেন্ড আইডি

en: Your Coinpayments Marchand ID
bn: আপনার coinpayments Marchand আইডি

en: Coinpayments IPN Secret
bn: কয়েন পেমেন্ট আইপিএন গোপন

en: Your Coinpayments IPN Secret
bn: আপনার coinpayments আইপিএন গোপন

en: Enable Rave Flutterwave payment
bn: Rave Flutterwave পেমেন্ট সক্ষম করুন

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
bn: Sandbox মোড Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Public Key
bn: Rave Flutterwave পাবলিক কী

en: Your Rave Flutterwave Public Key
bn: আপনার Rave Flutterwave পাবলিক কী

en: Rave Flutterwave Secret Key
bn: Rave Flutterwave গোপন কী

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
bn: আপনার Rave FlutterWave গোপন কী

en: Rave Flutterwave Payment Title
bn: Rave FlutterWave পেমেন্ট শিরোনাম

en: Your Rave Flutterwave Payment title
bn: আপনার Rave FlutterWave পেমেন্ট শিরোনাম

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
bn: Rave FlutterWave পেমেন্ট প্রিফিক্স

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
bn: আপনার রেভ ফ্লুটারওয়েভ পেমেন্ট প্রিফিক্স (উদাঃ KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
bn: Coinbase বাণিজ্য পেমেন্ট সক্রিয় করুন

en: Coinbase commerce API Key
bn: Coinbase বাণিজ্য API কী

en: Your Coinbase commerce API Key
bn: আপনার Coinbase বাণিজ্য API কী

en: Coinbase commerce Payment Title
bn: Coinbase বাণিজ্য পেমেন্ট শিরোনাম

en: Your Coinbase commerce Payment title
bn: আপনার Coinbase বাণিজ্য পেমেন্ট শিরোনাম

en: Enable Mollie
bn: মলি সক্রিয় করুন

en: Mollie Key
bn: মলি কী

en: Your Mollie Key
bn: আপনার Molly কী

en: Enable Payeer
bn: Payeer সক্ষম করুন

en: Payeer Shop ID
bn: পেয়ার শপ আইডি

en: Your Payeer Shop ID
bn: আপনার পেয়ারের দোকান আইডি

en: Payeer API Key
bn: পেয়ার API এ কী

en: Your Payeer API Key
bn: আপনার পেয়ার API এ কী

en: Enable Bank transfert
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার সক্রিয় করুন

en: Bank transfert maximum at the same time
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার্ট একই সময়ে সর্বাধিক

en: Bank transfert proof enabled
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার্ট প্রমাণ সক্রিয়

en: Bank transfert maximum proof
bn: ব্যাংক সর্বাধিক প্রমাণ transfert

en: Your Gemini Key
bn: আপনার যমিনি কী

en: Your Gemini Secret
bn: আপনার যমিনি গোপন

en: Select your platform
bn: আপনার প্ল্যাটফর্ম নির্বাচন করুন

en: Sandbox
bn: স্যান্ডবক্স

en: Live
bn: লাইভ

en: Cron time
bn: ক্রন সময়

en: Last update
bn: সর্বশেষ আপডেট

en: Sync delay
bn: সিঙ্ক বিলম্ব

en: Add additional page
bn: অতিরিক্ত পৃষ্ঠা যোগ করুন

en: Page name
bn: পৃষ্ঠা নাম

en: Page URL
bn: পৃষ্ঠা URL

en: Page icon (ex : lnr-home)
bn: পৃষ্ঠা আইকন (উদাঃ lnr-home)

en: Or page icon svg
bn: অথবা পৃষ্ঠা আইকন svg

en: Icon
bn: আইকন

en: SVG Picture
bn: এসভিজি ছবি

en: Enable
bn: সক্ষম করা

en: Disable
bn: অক্ষম

en: Create new bank transfert
bn: নতুন ব্যাংক ট্রান্সফার্ট তৈরি করুন

en: Pending
bn: মুলতুবী

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Verified
bn: যাচাই

en: Canceled
bn: বাতিল করা হয়েছে

en: Declined
bn: অস্বীকার

en: Your Hitbtc Key
bn: আপনার Hitbtc কী

en: Your Hitbtc Secret
bn: আপনার Hitbtc গোপন

en: Your Bitbank Key
bn: আপনার বিটব্যাঙ্ক কী

en: Your Bitbank Secret
bn: আপনার বিটব্যাঙ্ক গোপন

en: User level
bn: ব্যবহারকারী স্তর

en: Expire in
bn: মধ্যে শেষ

en: Back to login
bn: প্রবেশ করতে পেছান

en: Let's go !
bn: চলো যাই !

en: Welcome
bn: স্বাগত

en: Let's configure together your Dashboard.
bn: আসুন আপনার ড্যাশবোর্ড একত্রিত করা যাক।

en: Select your language
bn: আপনার ভাষা নির্বাচন করুন

en: Select your currency
bn: আপনার মুদ্রা নির্বাচন করুন

en: Select your favorites crypto
bn: আপনার প্রিয় ক্রিপ্টো নির্বাচন করুন

en: left need to be selected
bn: বাম নির্বাচন করা প্রয়োজন

en: Configuration complete !
bn: কনফিগারেশন সম্পূর্ণ!

en: will now refresh
bn: এখন রিফ্রেশ হবে

en: Enable Perfect Money payment
bn: পারফেক্ট মানি পেমেন্ট সক্ষম করুন

en: Perfect Money Payee Account
bn: পারফেক্ট মানি পেনি অ্যাকাউন্ট

en: Your Perfect Money Payee Account
bn: আপনার পারফেক্ট টাকা পেনি অ্যাকাউন্ট

en: Mobile, browser, windows notifications
bn: মোবাইল, ব্রাউজার, উইন্ডোজ বিজ্ঞপ্তি

en: Create price alert
bn: মূল্য সতর্কতা তৈরি করুন

en: I need help !
bn: আমার সাহায্য দরকার !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
bn: আপনার ফোনে PushBullet অ্যাপ্লিকেশনটি ডাউনলোড করুন (Android এবং iOS এর জন্য উপলব্ধ)

en: Create an account on it
bn: এটি একটি অ্যাকাউন্ট তৈরি করুন

en: Connect with your new account here
bn: এখানে আপনার নতুন অ্যাকাউন্টের সাথে সংযোগ স্থাপন করুন

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
bn: <B> সেটিংস </ b>> <b> অ্যাকাউন্ট </ b> এ যান এবং একটি <b> অ্যাক্সেস টোকেন </ b> তৈরি করুন

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
bn: কী অনুলিপি করুন এবং পূরণে এটি পেস্ট করুন এবং সংরক্ষণ ক্লিক করুন।

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
bn: সংযোগটি সফল কিনা তা যাচাই করার জন্য একটি বিজ্ঞপ্তি পাঠানো হবে।

en: Premium wait you !
bn: প্রিমিয়াম আপনি অপেক্ষা!

en: More than 2000 crypto currencies
bn: 2000 এর বেশি ক্রিপ্টো মুদ্রা

en: Be alerted when an indicator grows or falls
bn: একটি সূচক বৃদ্ধি বা পড়ে যখন সতর্ক করা

en: Responsive on mobile and tablet
bn: মোবাইল এবং ট্যাবলেট উপর প্রতিক্রিয়াশীল

en: News and social posts at the same place
bn: একই জায়গায় সংবাদ এবং সামাজিক পোস্ট

en: Support
bn: সমর্থন

en: Phone
bn: ফোন

en: Address
bn: adress

en: Contact DPO
bn: যোগাযোগ ডিপিও

en: Your Binance Key
bn: আপনার বাইনারি কী

en: Your Binance Secret
bn: আপনার বাইনারি সিক্রেট

en: Cardholder name
bn: কার্ডধারীর নাম

en: Card number
bn: কার্ড নম্বর

en: Expiration
bn: শ্বাসত্যাগ

en: No order to show
bn: প্রদর্শন করার জন্য কোন আদেশ নেই

en: Premium
bn: প্রিমিয়াম

en: Verify your identiy
bn: আপনার পরিচয় যাচাই করুন

en: Estimate balance
bn: ব্যালেন্স অনুমান

en: 1m
bn: 1 মি

en: 2w
bn: 2W

en: 7d
bn: 7D

en: 1h
bn: 1 ঘণ্টা

en: 30min
bn: 30 মিনিট

en: Candlestick
bn: পিলসুজ

en: Line
bn: লাইন

en: Indicators
bn: সূচক

en: Export
bn: রপ্তানি

en: Alert
bn: সতর্ক

en: Drawing
bn: অঙ্কন

en: Trend Line
bn: ট্রেন্ড লাইন

en: Text
bn: পাঠ

en: Create a new alert
bn: একটি নতুন সতর্কতা তৈরি করুন

en: % Fees
bn: % ফি

en: Cryptocurrency withdraw agreement
bn: Cryptocurrency চুক্তি প্রত্যাহার

en: Decline
bn: পতন

en: Agree
bn: রাজি

en: Cryptocurrency deposit agreement
bn: Cryptocurrency আমানত চুক্তি

en: Enable news popup
bn: খবর পপআপ সক্রিয় করুন

en: News popup title
bn: খবর পপআপ শিরোনাম

en: Your news popup title
bn: আপনার খবর পপআপ শিরোনাম

en: News popup video (put blank for not show video)
bn: সংবাদ পপআপ ভিডিও (ভিডিও দেখানোর জন্য ফাঁকা রাখুন)

en: News popup description
bn: খবর পপআপ বিবরণ

en: Advert users
bn: বিজ্ঞাপন ব্যবহারকারীদের

en: Enable intro
bn: ভূমিকা সক্রিয় করুন

en: Withdraw fees (in %)
bn: ফি প্রত্যাহার (% মধ্যে)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
bn: মুদ্রা প্রত্যাহার যখন ব্যাংক ট্রান্সফার্ট সতর্কতা ক্রিপ্টো মুদ্রা নয়

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
bn: Cryptocurrencies ব্যাংক ট্রান্সফার প্রত্যাহারের জন্য অনুমোদিত

en: Estimate balance in
bn: ভারসাম্য ভারসাম্য

en: Edit profile
bn: জীবন বৃত্তান্ত সম্পাদনা

en: Bank transfert deposit agreement
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার জমা আমানত

en: Blockonomics payment Fees (in %)
bn: Blockonomics পেমেন্ট ফি (% মধ্যে)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
bn: আপনার ব্লকনিমিক্স পেমেন্ট ফি (%তে)

en: Fortumo payment Fees (in %)
bn: Fortumo পেমেন্ট ফি (%)

en: Your fortumo payment fees (in %)
bn: আপনার fortumo পেমেন্ট ফি (%)

en: CoinGate payment Fees (in %)
bn: CoinGate পেমেন্ট ফি (%)

en: Your coingate payment fees (in %)
bn: আপনার সহকারী পেমেন্ট ফি (%)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
bn: মুদ্রা পেমেন্ট ফি (% মধ্যে)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
bn: আপনার মুদ্রা পেমেন্ট ফি (%)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
bn: Rave FlutterWave পেমেন্ট ফি (% মধ্যে)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
bn: আপনার rave flutterwave পেমেন্ট ফি (%)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
bn: Coinbase বাণিজ্য পেমেন্ট ফি (%)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
bn: আপনার সিঙ্কবেস বাণিজ্য পেমেন্ট ফি (%তে)

en: Mollie payment Fees (in %)
bn: Mollie পেমেন্ট ফি (%)

en: Your mollie payment fees (in %)
bn: আপনার mollie পেমেন্ট ফি (%)

en: Payeer payment Fees (in %)
bn: পেয়ার পেমেন্ট ফি (%)

en: Your payeer payment fees (in %)
bn: আপনার প্রদায়ক পেমেন্ট ফি (%)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার্ট পেমেন্ট ফি (% মধ্যে)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
bn: আপনার ব্যাংক ট্রান্সফার্ট পেমেন্ট ফি (%)

en: Add new
bn: নতুন যোগ করুন

en: Bank accounts
bn: ব্যাংক হিসাব

en: Add new bank account
bn: নতুন ব্যাংক একাউন্ট যোগ করুন

en: Bank account name
bn: ব্যাংক হিসাব নাম

en: Your bank account name
bn: আপনার ব্যাংক অ্যাকাউন্ট নাম

en: Bank account currency
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্ট মুদ্রা

en: Bank account IBAN
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্ট IBAN

en: Bank account BIC
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্ট বিআইসি

en: Your bank account BIC
bn: আপনার ব্যাংক অ্যাকাউন্ট BIC

en: Bank account address
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্ট ঠিকানা

en: Your bank account address
bn: আপনার ব্যাংক অ্যাকাউন্ট ঠিকানা

en: Bank account owner name
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্ট মালিকের নাম

en: Your bank account owner name
bn: আপনার ব্যাংক অ্যাকাউন্ট মালিকের নাম

en: * This is optional
bn: * এই ঐচ্ছিক

en: Your bank account currency
bn: আপনার ব্যাংক অ্যাকাউন্ট মুদ্রা

en: Your bank account IBAN
bn: আপনার ব্যাংক অ্যাকাউন্ট IBAN

en: Delete
bn: মুছে ফেলা

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
bn: আপনি 'পৃষ্ঠা আইকন' এবং 'পৃষ্ঠা আইকন svg' (পৃষ্ঠা আইকন অগ্রাধিকার) এর মধ্যে চয়ন করতে পারেন - এখানে উপলব্ধ তালিকা আইকন

en: You will receive a email confirmation
bn: আপনি একটি ইমেইল নিশ্চিতকরণ পাবেন

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
bn: আপনার প্রত্যাহার অনুরোধ সম্পূর্ণ করার জন্য এই ধাপ অনুসরণ করুন।

en: You need to have at least
bn: আপনি অন্তত আছে প্রয়োজন

en: You don't have any filled balance available
bn: আপনি উপলব্ধ কোন ভরাট ভারসাম্য নেই

en: Total in
bn: মোট ইন

en: You need to setup a widthdraw method
bn: আপনি একটি widthdraw পদ্ধতি সেট আপ করতে হবে

en: Bank account BIC/SWIFT
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্ট BIC / SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
bn: আপনার ব্যাংক অ্যাকাউন্ট BIC / SWIFT

en: Day range
bn: দিন পরিসীমা

en: Open day
bn: কার্য দিবস

en: Volume 24H
bn: সরাসরি ভলিউম

en: Direct Volume
bn: সরাসরি ভলিউম

en: Load more data
bn: আরো তথ্য লোড করুন

en: Qty
bn: Qty এ

en: Gain
bn: লাভ করা

en: Price buy
bn: মূল্য কিনতে

en: Disable chat
bn: চ্যাট নিষ্ক্রিয় করুন

en: Total gain
bn: মোট লাভ

en: Confirmation
bn: অনুমোদন

en: Unit price
bn: একক দাম

en: Investment
bn: বিনিয়োগ

en: Quantity
bn: পরিমাণ

en: Commission
bn: কমিশন

en: Confirm buying
bn: ক্রয় নিশ্চিত করুন

en: New user
bn: নতুন ব্যবহারকারী

en: Order passed
bn: আদেশ পাস

en: New subscription
bn: নতুন সাবস্ক্রিপশন

en: Show withdraw receiver infos.
bn: প্রত্যাহার রিসিভার infos দেখান।

en: Process
bn: প্রক্রিয়া

en: Hide details
bn: আড়াল বিস্তারিত

en: Enable subscriptions
bn: সাবস্ক্রিপশন সক্রিয় করুন

en: Enable free trial
bn: বিনামূল্যে ট্রায়াল সক্রিয় করুন

en: Free trial duration (in day)
bn: বিনামূল্যে ট্রায়াল সময়কাল (দিন)

en: Free trial duration
bn: বিনামূল্যে ট্রায়াল সময়কাল

en: Premium features
bn: প্রিমিয়াম বৈশিষ্ট্য

en: Free users features
bn: বিনামূল্যে ব্যবহারকারী বৈশিষ্ট্য

en: Add a new plan
bn: একটি নতুন পরিকল্পনা যোগ করুন

en: Name plan
bn: নাম পরিকল্পনা

en: Price total
bn: মূল্য মোট

en: Duration in days
bn: দিন সময়কাল

en: Duration
bn: স্থিতিকাল

en: Add this plan
bn: এই পরিকল্পনা যোগ করুন

en: Plans available
bn: প্ল্যান উপলব্ধ

en: Price plan
bn: মূল্য পরিকল্পনা

en: Duration in month
bn: মাস সময়কাল

en: Price per month
bn: মূল্য প্রতি মাসে

en: Account
bn: হিসাব

en: Exchanges
bn: এক্সচেঞ্জ

en: Total Free
bn: মোট বিনামূল্যে

en: Total Used
bn: মোট ব্যবহৃত

en: Order Ref.
bn: অর্ডার রেফারেন্স।

en: Ordered price
bn: আদেশ মূল্য

en: Current price
bn: বর্তমান মূল্য

en: Evolution
bn: বিবর্তন

en: Enable identity system
bn: পরিচয় সিস্টেম সক্ষম করুন

en: Block trading without identity verification
bn: পরিচয় যাচাইকরণ ছাড়া ট্রেডিং ব্লক

en: Block deposit without identity verification
bn: পরিচয় যাচাই ছাড়া ডিপোজিট ব্লক

en: Block withdraw without identity verification
bn: পরিচয় যাচাই ছাড়া প্রত্যাহার অবরোধ

en: Approve
bn: অনুমোদন করা

en: Identity ID
bn: পরিচয় আইডি

en: Identity step name
bn: পরিচয় ধাপের নাম

en: Identity step description
bn: পরিচয় ধাপ বর্ণনা

en: Identity order
bn: সনাক্তকরণ আদেশ

en: Down order
bn: নিচে অর্ডার

en: Up order
bn: আপ অর্ডার

en: Add new identity step
bn: নতুন পরিচয় ধাপ যোগ করুন

en: Your step name
bn: আপনার ধাপ নাম

en: Your step description
bn: আপনার পদক্ষেপ বিবরণ

en: Identity step type
bn: সনাক্তকরণ ধাপে টাইপ

en: Upload new document
bn: নতুন নথি আপলোড করুন

en: Choose in document type list
bn: নথি টাইপ তালিকা নির্বাচন করুন

en: Enable identity upload with webcam
bn: ওয়েবক্যামের সাথে পরিচয় আপলোড সক্ষম করুন

en: Webcam document ratio
bn: ওয়েবক্যাম নথি অনুপাত

en: Ration (Width / Height)
bn: রেশন (প্রস্থ / উচ্চতা)

en: Ratio (Width / Height)
bn: অনুপাত (প্রস্থ / উচ্চতা)

en: Document identity list
bn: নথি পরিচয় তালিকা

en: Add new identity document
bn: নতুন পরিচয় নথি যোগ করুন

en: Your document name
bn: আপনার নথি নাম

en: My Holding
bn: আমার হোল্ডিং

en: Holding
bn: অধিষ্ঠিত

en: Market Value
bn: বাজার মূল্য

en: Profit / Loss
bn: লাভ ক্ষতি

en: Wallet
bn: মানিব্যাগ

en: Validate bank transfert
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার্ট যাচাই করুন

en: Transfert received date
bn: ট্রান্সফার্ট তারিখ প্রাপ্ত

en: Bank account received
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্ট প্রাপ্ত

en: Bank transfert reference
bn: ব্যাংক ট্রান্সফার রেফারেন্স

en: Amount received in bank account
bn: ব্যাংক অ্যাকাউন্টে প্রাপ্ত পরিমাণ

en: Amount transfered to the user account
bn: পরিমাণ ব্যবহারকারী অ্যাকাউন্টে স্থানান্তরিত

en: User will receive
bn: ব্যবহারকারী পাবেন

en: Dark
bn: অন্ধকার

en: White
bn: সাদা

en: Enable Donation
bn: দান সক্রিয় করুন

en: Donation text
bn: দান পাঠ্য

en: Your donation text
bn: আপনার দান টেক্সট

en: Donation address list
bn: দান ঠিকানা ঠিকানা

en: Put 1 address per line
bn: লাইন প্রতি 1 ঠিকানা রাখুন

en: Line format : BTC:ADDRESS
bn: লাইন বিন্যাস: বিটিসি: ঠিকানা

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
bn: আমাদের ফেস একটি SMILE করা এবং দান দ্বারা মার্কিন সমর্থন :)

en: Transactions history
bn: লেনদেন ইতিহাস

en: Description
bn: বিবরণ

en: Reference ...
bn: রেফারেন্স ...

en: Reference
bn: উল্লেখ

en: deposit
bn: আমানত

en: Dépot
bn: ডিপো

en: Unknown
bn: অজানা

en: BUY order done
bn: কেনা অর্ডার

en: SELL order done
bn: বিক্রয় আদেশ সম্পন্ন

en: SELL ORDER DONE
bn: অর্ডার অর্ডার করা হয়েছে

en: BUY ORDER DONE
bn: অর্ডার অর্ডার করা হয়েছে

en: Add a new item
bn: একটি নতুন আইটেম যোগ করুন

en: Your GDAX Key
bn: আপনার GDAX কী

en: Your GDAX Pass
bn: আপনার GDAX পাস

en: Your GDAX Secret
bn: আপনার GDAX গোপন

en: Your Bitmex ID
bn: আপনার বিটমেক্স আইডি

en: Your Bitmex Secret
bn: আপনার বিটমেক্স গোপন

en: Your OKCoin Key
bn: আপনার OKCoin কী

en: Your OKCoin Secret
bn: আপনার OKCoin গোপন

en: Your Luno Key ID
bn: আপনার লুনো আইডি

en: Your Luno Secret
bn: আপনার লুণো সিক্রেট

en: Your Coinex Key
bn: আপনার Coinex কী

en: Your Coinex Secret
bn: আপনার Coinex গোপন

en: Your Btcmarket Key
bn: আপনার বিটকার্কেট কী

en: Your Btcmarket Secret
bn: আপনার Btcmarket গোপন

en: Your Livecoin Key
bn: আপনার লাইভকোইন কী

en: Your Livecoin Secret
bn: আপনার লাইভকয়েন সিক্রেট

en: Your Quoinex Token ID
bn: আপনার কোয়েইনক্স টোকেন আইডি

en: Your Quoinex Secret
bn: আপনার Quoinex গোপন

en: Your Exmo Key
bn: আপনার Exmo কী

en: Your Exmo Secret
bn: আপনার Exmo গোপন

en: Your YoBit Key
bn: আপনার YoBit কী

en: Your YoBit Secret
bn: আপনার YoBit গোপন

en: Your Kucoin Key
bn: আপনার Kucoin কী

en: Your Kucoin Private
bn: আপনার Kucoin ব্যক্তিগত

en: Your CEX Key
bn: আপনার CEX কী

en: Your CEX Secret
bn: আপনার CEX গোপন

en: Your CEX UID
bn: আপনার CEX ইউআইডি

en: My orders
bn: আমার আদেশ

en: Size
bn: আয়তন

en: Limit price
bn: দাম সীমিত

en: Place buy order
bn: অর্ডার অর্ডার রাখুন

en: Place sell order
bn: বিক্রয় অর্ডার রাখুন

en: Method
bn: পদ্ধতি

en: You need to be logged at Coinex
bn: আপনি Coinex এ লগ ইন করতে হবে

en: Enable live trading
bn: লাইভ ট্রেডিং সক্রিয় করুন

en: Login with Coinex
bn: Coinex সঙ্গে লগইন করুন

en: Week profit
bn: সপ্তাহ মুনাফা

en: Leaderboard
bn: লিডারবোর্ড

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
bn: লিডারবোর্ড সক্ষম করুন (স্থানীয় ট্রেডিং সক্রিয় করা প্রয়োজন)

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Every
bn: প্রতি

en: Starting pair when new user signup
bn: নতুন ব্যবহারকারী সাইনআপ যখন জোড়া শুরু

en: Only 1 pair is allowed
bn: শুধুমাত্র 1 জোড়া অনুমতি দেওয়া হয়

en: Starting watching list pair when new user signup
bn: নতুন ব্যবহারকারী সাইনআপ যখন তালিকা জোড়া যোগ শুরু

en: 1 pair each for each line
bn: প্রতিটি লাইন জন্য 1 জোড়া প্রতিটি

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
bn: বিন্যাস: বাজার: SYMBOL / কারেন্সি

en: You need to be logged at Livecoin
bn: আপনি Livecoin এ লগ ইন করতে হবে

en: Login with Livecoin
bn: Livecoin সঙ্গে লগইন করুন

en: Email not valid
bn: ইমেইল বৈধ নয়

en: You need to be logged at Yobit
bn: আপনি Yobit এ লগ ইন করতে হবে

en: Login with Yobit
bn: Yobit সঙ্গে লগইন করুন

en: Based on all wallet
bn: সব প্যাটার্ন উপর ভিত্তি করে

en: Your Poloniex Key
bn: আপনার Poloniex কী

en: Your Poloniex Secret
bn: আপনার Poloniex গোপন

en: Your trial version have expired !
bn: আপনার ট্রায়াল সংস্করণ মেয়াদ শেষ হয়ে গেছে!

en: Become
bn: হয়ে উঠুন

en: You will be charged
bn: আপনি চার্জ করা হবে

en: for
bn: জন্য

en: months
bn: মাসের

en: Your Kraken Key
bn: আপনার Kraken কী

en: Your Kraken Private
bn: আপনার Kraken ব্যক্তিগত

en: will be ready for you !
bn: আপনার জন্য প্রস্তুত হবে!

en: You need to be logged at Binance
bn: আপনি Binance এ লগ ইন করতে হবে

en: Login with Binance
bn: বিনিময় সঙ্গে লগইন করুন

en: You need to be logged at Poloniex
bn: আপনি Poloniex এ লগ ইন করতে হবে

en: Login with Poloniex
bn: Poloniex সঙ্গে লগইন করুন

en: You need to be logged at Exmo
bn: আপনি Exmo এ লগ ইন করতে হবে

en: Login with Exmo
bn: Exmo সঙ্গে লগইন করুন

en: View the article
bn: নিবন্ধ দেখুন

en: Your Bittrex Key
bn: আপনার Bittrex কী

en: Your Bittrex Secret
bn: আপনার Bittrex গোপন

en: You need to be logged at Kraken
bn: আপনি Kraken এ লগ ইন করতে হবে

en: Login with Kraken
bn: Kraken সঙ্গে লগইন করুন

en: Markets
bn: বাজার

en: Hide market (native trading need to be enabled)
bn: বাজার লুকান (স্থানীয় ট্রেডিং সক্রিয় করা প্রয়োজন)

en: Hide orders book
bn: আদেশ বই লুকান

en: Load orders book
bn: লোড অর্ডার বই

en: Create an alert when ...
bn: যখন একটি সতর্কতা তৈরি করুন ...

en: Price is above
bn: মূল্য উপরে

en: Price is bellow
bn: মূল্য bellow হয়

en: Password not match
bn: পাসওয়ার্ড মেলে না
