Krypto - en to cs translation catalogue (692 entries)

en: Real account
cs: Reálný účet

en: Board
cs: Graf

en: Please turn your device in landscape mode.
cs: Prosím, otočte se

en: chart
cs: schéma

en: charts or more
cs: grafy nebo více

en: Search by name or symbol
cs: Vyhledávání podle názvu nebo symbolu

en: real account
cs: skutečný účet

en: See all balances
cs: Podívejte se na všechny zůstatky

en: List accounts
cs: Seznamy účtů

en: History
cs: Dějiny

en: Credit
cs: Kredit

en: Order book
cs: Kniha objednávek

en: Market
cs: Trh

en: Watching
cs: Sledování

en: News
cs: Zprávy

en: Manager
cs: Manažer

en: Admin
cs: Správce

en: Converter
cs: Konvertor

en: Social
cs: Sociální

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Watchlist
cs: Seznam sledovaných

en: Contact us
cs: Kontaktujte nás

en: January
cs: leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: březen

en: April
cs: duben

en: May
cs: Smět

en: June
cs: červen

en: July
cs: červenec

en: August
cs: srpen

en: September
cs: září

en: October
cs: říjen

en: November
cs: listopad

en: December
cs: prosinec

en: Mon.
cs: Pondělí

en: Tue.
cs: Út.

en: Wed.
cs: St.

en: Thu.
cs: Čtvrtek.

en: Fri.
cs: Pá.

en: Sun.
cs: Slunce.

en: Statistics
cs: Statistika

en: Bank transferts
cs: Bankovní převody

en: Payments
cs: Platby

en: Subscriptions
cs: Předplatné

en: Identity
cs: Identita

en: Users
cs: Uživatelé

en: Orders
cs: Objednávky

en: Withdraw
cs: Ustoupit

en: Currency
cs: Měna

en: Total trade
cs: Celkový obchod

en: Total deposit
cs: Celkový vklad

en: Total withdraw
cs: Celkem se stáhne

en: Fees
cs: Poplatky

en: Name
cs: název

en: Email
cs: E-mailem

en: Subscription
cs: Předplatné

en: Signin method
cs: Metoda přihlášení

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Notifications enabled
cs: Upozornění povolena

en: Trial version
cs: Zkušební verze

en: day
cs: den

en: Edit
cs: Upravit

en: Inactive
cs: Neaktivní

en: Enabled
cs: Povoleno

en: User
cs: Uživatel

en: Order date
cs: Datum objednávky

en: Exchange
cs: Výměna

en: Pair
cs: Pár

en: Type
cs: Typ

en: Amount
cs: Množství

en: Received
cs: Přijato

en: Total deducted
cs: Celkem odečteno

en: Total received
cs: Celkem přijato

en: Buy
cs: Koupit

en: Sell
cs: Prodat

en: Coin list
cs: Seznam mincí

en: Market list
cs: Seznam trhů

en: Heatmap
cs: Teplotní mapa

en: Price
cs: Cena

en: Total Vol. 24H
cs: Celkem Vol. 24H

en: Market Cap
cs: Tržní kapitál

en: 24h High/Low
cs: 24h Vysoká / Nízká

en: Dashboard
cs: Přístrojová deska

en: General settings
cs: Obecné nastavení

en: Coins
cs: Mince

en: Currencies
cs: Měny

en: Mail settings
cs: Nastavení pošty

en: Payment
cs: Platba

en: News - Social
cs: Novinky - Sociální sítě

en: Trading
cs: Obchodování

en: Additional pages
cs: Další stránky

en: Today's visits
cs: Dnešní návštěvy

en: 7 days visits
cs: 7 dní návštěvy

en: Number of users
cs: počet uživatelů

en: Number of coins
cs: Počet mincí

en: Last users
cs: Poslední uživatelé

en: This website uses cookies
cs: Tento web používá cookies

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
cs: Na našich webových stránkách se používají soubory cookie pro kontrolu návštěvnosti webu a aktivitu uživatelů na našich stránkách, pro vylepšené a efektivní uživatelské prostředí, marketing a poskytování funkcí pro sociální média.

en: Accept
cs: Akceptovat

en: Your e-mail address
cs: Vaše emailová adresa

en: Your password
cs: Vaše heslo

en: Forgot password ?
cs: Zapomenuté heslo ?

en: Login
cs: Přihlásit se

en: or
cs: nebo

en: Create a new account
cs: Vytvořit nový účet

en: practice account
cs: praxe účet

en: Last
cs: Poslední

en: Profile
cs: Profil

en: Notification
cs: Oznámení

en: Security
cs: Bezpečnostní

en: Logout
cs: Odhlásit se

en: Your name
cs: Tvé jméno

en: Language
cs: Jazyk

en: Type chart
cs: Typ grafu

en: Change your password
cs: Změňte si své heslo

en: Repeat your password
cs: Opakujte heslo

en: Back
cs: Zadní

en: Validate
cs: Ověřit

en: Title
cs: Titul

en: Your website title
cs: Váš webový titul

en: App description
cs: Popis aplikace

en: Referal link
cs: Odkaz na odkaz

en: Your referal link (ex : Changelly)
cs: Váš odkaz odkaz (např. Changelly)

en: Maintenance mode
cs: Údržbový mód

en: Number format
cs: Formát čísel

en: Switch charts to tradingview charts
cs: Přepínání grafů na grafy obchodování

en: Enable autolanguage
cs: Povolit automatický jazyk

en: Enable POEditor Language
cs: Povolit jazyk POEditor

en: POEditor API Key
cs: Klíč API pro POEditor

en: Your POEditor API Key
cs: Klíč vašeho POEditor API

en: Allow signup
cs: Povolit registraci

en: User need verify account
cs: Uživatel potřebuje ověřit účet

en: Need captcha signup
cs: Potřebujete captcha signup

en: Google Recaptcha Site Key
cs: Klíč Google Site Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Site Key
cs: Klíč Google Site Recaptcha

en: Google Recaptcha Secret Key
cs: Tajný klíč Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Secret Key
cs: Váš tajný klíč Google Recaptcha

en: Sigin with google
cs: Sigin s google

en: Google App ID
cs: ID aplikace Google

en: Your Google App ID
cs: Vaše ID aplikace Google

en: Google App Secret
cs: Tajemství aplikace Google

en: Your Google App Secret
cs: Vaše tajemství aplikace Google

en: Sigin with Facebook
cs: Sigin s Facebookem

en: Facebook App ID
cs: ID aplikace Facebook

en: Your Facebook App ID
cs: Vaše ID aplikace Facebook

en: Facebook App Secret
cs: Facebook tajné aplikace

en: Your Facebook App Secret
cs: Vaše tajemství Facebooku

en: Enable Google Ad
cs: Povolit reklamu Google

en: Google Ad Client
cs: Klient Google Ad

en: Your Google Ad Client
cs: Váš reklamní klient Google

en: Your Google Ad slot
cs: Váš reklamní blok Google

en: Enable Cookie popup
cs: Povolit vyskakovací okno souborů cookie

en: Cookie Popup title
cs: Vyskakovací název souboru cookie

en: Your Cookie popup title
cs: Váš název cookie

en: Your Cookie popup text
cs: Váš vyskakovací text cookie

en: Blacklisted countries
cs: Země na černé listině

en: Save
cs: Uložit

en: Allow user to switch chart type
cs: Umožnit uživateli přepnout typ grafu

en: Done !
cs: Hotovo !

en: quantity
cs: Množství

en: Enable native trading
cs: Povolit vlastní obchodování

en: Balance configuration
cs: Konfigurace zůstatku

en: Show balance estimation
cs: Zobrazit odhad zůstatku

en: User user currency select
cs: Vybrat uživatelskou měnu uživatele

en: Show balance estimation in
cs: Zobrazit odhad salda v

en: Referal system configuration
cs: Konfigurace referenčního systému

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
cs: Povolit odkaz (je třeba povolit nativní obchodování)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
cs: Výplata výdajů (v USD, pevná částka)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
cs: Referát (ve výši $, pevná částka) ex: Při registraci referátu a uložení skutečné hotovosti se odkazuje na výhra 5 $ (hodnota = 5)

en: Deposit configuration
cs: Konfigurace vkladů

en: Deposit fees (in %)
cs: Poplatky za vklad (v%)

en: Deposit minimum (in $)
cs: Minimální vklad (v USD)

en: Deposit maximum (in $)
cs: Maximální vklad (v USD)

en: Deposit currencies allowed
cs: Měny vkladů povoleny

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
cs: Vkladní peněženka obdržíte (pokud není k dispozici peněženka v reálné měně)

en: Withdraw configuration
cs: Stažení konfigurace

en: Withdraw minimum (in $)
cs: Vybrat minimum (v USD)

en: Withdraw processing time (in days)
cs: Odběr doby zpracování (v dnech)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
cs: Odběr doby zpracování (ve dnech) = ex: 3

en: Trading configuration
cs: Konfigurace obchodování

en: Trading fees (in %)
cs: Poplatky za obchodování (v%)

en: Order reference pattern
cs: Referenční vzor objednávky

en: Real account configuration
cs: Konfigurace skutečného účtu

en: Enable real account
cs: Aktivujte reálný účet

en: Practice account configuration
cs: Proveďte konfiguraci účtu

en: Maximum free deposit (in $)
cs: Maximální vklad zdarma (v USD)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
cs: Maximální bezplatný vklad (v USD) např. 10000

en: Free deposit wallet receive
cs: Obdržíte bezplatnou peněženku

en: Submited date
cs: Datum podání

en: Status
cs: Postavení

en: Document name
cs: Název dokumentu

en: Documents
cs: Dokumenty

en: Not processed
cs: Nespracováno

en: Processed
cs: Zpracováno

en: Payment success
cs: Úspěch platby

en: Payment reference pattern
cs: Referenční vzor platby

en: Enable SMTP
cs: Povolit službu SMTP

en: Your SMTP host server
cs: Váš hostitelský server SMTP

en: SMTP Port
cs: Port SMTP

en: Your SMTP port
cs: Váš port SMTP

en: SMTP Security
cs: Zabezpečení protokolu SMTP

en: SMTP User
cs: Uživatel SMTP

en: Your SMTP user
cs: Váš uživatel SMTP

en: SMTP Password
cs: Heslo SMTP

en: Your SMTP password
cs: Vaše heslo SMTP

en: Email sender name
cs: Jméno odesílatele e-mailu

en: Support mail
cs: Podporujte poštu

en: Support Phone
cs: Podpora telefonu

en: Support phone
cs: Podporujte telefon

en: Support Address
cs: Adresa podpory

en: DPO mail
cs: DPO pošty

en: DPO Phone
cs: Telefon DPO

en: DPO phone
cs: DPO telefon

en: Send welcome mail
cs: Odeslat uvítací poštu

en: Welcome mail subject
cs: Uvítáme předmět pošty

en: Calendar credentials
cs: Pověření kalendáře

en: Enable calendar
cs: Povolit kalendář

en: Calendar Client ID
cs: Klientské ID kalendáře

en: Your Calendar Client ID
cs: ID klientského kalendáře

en: Calendar Client Secret
cs: Klientské tajemství kalendáře

en: Only show events in relation to enabled coins
cs: Zobrazit pouze události týkající se povolených mincí

en: Add news feed
cs: Přidat informační kanál

en: Your RSS Feed link
cs: Váš RSS Feed odkaz

en: Add
cs: Přidat

en: Name feed
cs: Název zdroje

en: Twitter accounts
cs: Twitter účty

en: Add twitter account
cs: Přidejte účet twitter

en: Twitter name
cs: Jméno Twitteru

en: without
cs: bez

en: Social name
cs: Sociální název

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Amount paid
cs: Částka vyplacená

en: Wallet received
cs: Přijatá peněženka

en: Amount received
cs: Obdržená částka

en: Payment gateway
cs: Platební brána

en: Proof
cs: Důkaz

en: Modify balance
cs: Upravit zůstatek

en: Select balance
cs: Vyberte zůstatek

en: Modification type
cs: Typ změny

en: Modification value
cs: Hodnota změny

en: Add modification
cs: Přidat úpravu

en: Card
cs: Karta

en: Balances
cs: Váhy

en: Remove
cs: Odstranit

en: Last location
cs: Poslední místo

en: Currency use
cs: Použití měny

en: Signup with
cs: Přihlaste se

en: Identity verification
cs: Ověření totožnosti

en: 2 Step Authentification
cs: 2 Authenticace kroku

en: User status
cs: Stav uživatele

en: Login history
cs: Historie přihlášení

en: More details
cs: Více informací

en: Deposit history
cs: Historie vkladů

en: Total
cs: Celkový

en: Value in BTC
cs: Hodnota v BTC

en: Value in USD
cs: Hodnota v USD

en: Withdraw method
cs: Metoda čerpání

en: Date
cs: datum

en: Ask a widthdraw
cs: Zeptejte se šířky

en: WITHDRAW
cs: USTOUPIT

en: Choose receiver account
cs: Zvolte účet příjemce

en: Cancel
cs: zrušení

en: Next
cs: další

en: Notification's configuration complete.
cs: Konfigurace oznámení dokončena.

en: Your PushBullet Access Token
cs: Váš přístupový tok PushBullet

en: Remove token
cs: Odebrat token

en: You are premium !
cs: Jste prémie!

en: left
cs: vlevo, odjet

en: Main settings
cs: Hlavní nastavení

en: Period
cs: Doba

en: Colour
cs: Barva

en: Thickness
cs: Tloušťka

en: Reset
cs: Resetovat

en: Apply
cs: Aplikovat

en: Entrer your Google Authenticator Code
cs: Vložte svůj kód Google Authenticator

en: Enter your Google Authenticator Code
cs: Zadejte svůj kód Google Authenticator

en: Balances valued less than 0.001 BTC
cs: Váhy o hodnotě nižší než 0,001 BTC

en: Hide small balance
cs: Skrýt malou rovnováhu

en: Estimate value
cs: Hodnota odhadu

en: Value in
cs: Hodnota v

en: Deposit
cs: Vklad

en: Google Authentification is enable !
cs: Autentifikace Google je povolena!

en: Set as done
cs: Nastavte jako hotovo

en: Close
cs: Zavřít

en: Google Authenticator code is invalid
cs: Kód Google Authenticator je neplatný

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
cs: Dostanete potvrzení o šířce do e-mailu

en: Ref, User ID, Type, Currency
cs: Ref, uživatelské jméno, typ, měna

en: Default
cs: Výchozí nastavení

en: Not confirmed
cs: Nepotvrzeno

en: Done
cs: Hotovo

en: Payment filter
cs: Platební filtr

en: Need to be approved
cs: Potřebuje být schváleno

en: Paid
cs: Placené

en: Not paid
cs: Neplatí

en: All payments
cs: Všechny platby

en: Ask a proof
cs: Zeptejte se důkazu

en: Bank ref.
cs: Bankovní ref.

en: Proof received
cs: Důkaz byl přijat

en: In pending
cs: V probíhajícím řízení

en: All widthdraw
cs: Všechny šířky

en: Withdraw reference pattern
cs: Vyjmout referenční vzor

en: Withdraw filter
cs: Vyjmout filtr

en: Withdraw infos
cs: Stahování informací

en: year
cs: rok

en: month
cs: Měsíc

en: week
cs: týden

en: hour
cs: hodina

en: minute
cs: minuta

en: second
cs: druhý

en: ago
cs: před

en: Bank transfert
cs: Bankovní převod

en: Deposit amount
cs: Výše vkladu

en: Fill up
cs: Naplnit

en: It's free
cs: Je to zdarma

en: You will receive
cs: Obdržíte

en: Add real funds
cs: Přidejte skutečné prostředky

en: Minimal deposit
cs: Minimální vklad

en: Enable credit card
cs: Aktivovat kreditní kartu

en: Stipe private key
cs: Stipe soukromý klíč

en: Your Stripe API Key
cs: Klíč vašeho API Stripe

en: Enable Paypal
cs: Povolit Paypal

en: Enable Paypal Live mode
cs: Povolení režimu Paypal Live

en: Paypal client ID
cs: ID klienta Paypal

en: Your paypal client ID
cs: Vaše ID klienta paypal

en: Paypal Client Secret
cs: PayPal klientské tajemství

en: Your paypal client Secret
cs: Váš Paypal klient Tajemství

en: Enable Blockonomics
cs: Povolit Blockonomics

en: Blockonomics Secret key
cs: Tajemný klíč Blockonomics

en: Your blockonomics secret key
cs: Váš tajný klíč blokonomiky

en: Enable Fortumo
cs: Povolit Fortumo

en: Fortumo Secret key
cs: Klíč Fortumo Secret

en: Your fortumo secret key
cs: Váš tajný klíč Fortumo

en: Fortumo Service key
cs: Servisní klíč Fortumo

en: Your fortumo service key
cs: Váš servisní klíč Fortumo

en: Enable Coingate
cs: Povolit spojení

en: Enable CoinGate live mode
cs: Povolit živý režim aplikace CoinGate

en: Your CoinGate Auth Token
cs: Vaše značka CoinGate Auth

en: CoinGate Receive Currency
cs: CoinGate přijímá měnu

en: Enable Coinpayments
cs: Aktivovat doplňkové platby

en: Coinpayments Public Key
cs: Autopůjčovny veřejný klíč

en: Your Coinpayments Public Key
cs: Váš veřejný klíč pro neoprávněné platby

en: Coinpayments Private Key
cs: Soukromý klíč pro neoprávněné platby

en: Your Coinpayments Private Key
cs: Váš soukromý klíč pro souběžně platby

en: Your Coinpayments Marchand ID
cs: Vaše identifikační číslo Marchand

en: Coinpayments IPN Secret
cs: Náhradní platby IPN Secret

en: Your Coinpayments IPN Secret
cs: Vaše tajné IPN tajné platby

en: Enable Rave Flutterwave payment
cs: Povolení platby Rave Flutterwave

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
cs: Režim Sandbox Režim Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Public Key
cs: Váš veřejný klíč Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Secret Key
cs: Rave Flutterwave tajný klíč

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
cs: Váš tajný klíč Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Payment Title
cs: Rave Flutterwave Název platby

en: Your Rave Flutterwave Payment title
cs: Váš titul Rave Flutterwave Payment

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
cs: Rave Flutterwave Platba předpony

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
cs: Vaše prefix Rave Flutterwave Platba (např. KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
cs: Povolení platby Coinbase Commerce

en: Coinbase commerce API Key
cs: Klíč pro rozhraní API Coinbase commerce

en: Your Coinbase commerce API Key
cs: Klíč vašeho obchodu API Coinbase

en: Coinbase commerce Payment Title
cs: Zahraniční obchod Název platby

en: Your Coinbase commerce Payment title
cs: Váš platební titul Coinbase commerce

en: Enable Mollie
cs: Povolit Mollie

en: Your Mollie Key
cs: Váš Mollie Key

en: Enable Payeer
cs: Povolit Payee

en: Payeer Shop ID
cs: Identifikační číslo Payer

en: Your Payeer Shop ID
cs: ID platebního prodejce

en: Payeer API Key
cs: Klíč API Payeer

en: Your Payeer API Key
cs: Váš klíč API Payeer

en: Enable Bank transfert
cs: Povolit bankovní převod

en: Bank transfert maximum at the same time
cs: Bankovní převod je maximálně současně

en: Bank transfert proof enabled
cs: Potvrzení bankovního převodu povoleno

en: Bank transfert maximum proof
cs: Maximální důkaz bankovního převodu

en: Your Gemini Key
cs: Váš klíč Gemini

en: Your Gemini Secret
cs: Vaše tajemství Gemini

en: Select your platform
cs: Vyberte svou platformu

en: Live
cs: Žít

en: Cron time
cs: Cron čas

en: Last update
cs: Poslední aktualizace

en: Sync delay
cs: Zpoždění synchronizace

en: Add additional page
cs: Přidat další stránku

en: Page name
cs: Název stránky

en: Page URL
cs: Adresa URL stránky

en: Page icon (ex : lnr-home)
cs: Ikona stránky (např. Lnr-home)

en: Or page icon svg
cs: Nebo ikona stránky svg

en: Icon
cs: Ikona

en: SVG Picture
cs: SVG Obrázek

en: Enable
cs: Umožnit

en: Disable
cs: Zakázat

en: Create new bank transfert
cs: Vytvořte nový bankovní převod

en: Pending
cs: čekající

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Verified
cs: Ověřeno

en: Canceled
cs: Zrušeno

en: Declined
cs: Odmítnuto

en: Your Hitbtc Key
cs: Váš klíč Hitbtc

en: Your Hitbtc Secret
cs: Vaše tajemství Hitbtc

en: Your Bitbank Key
cs: Váš klíč Bitbank

en: Your Bitbank Secret
cs: Vaše Bitbank Secret

en: User level
cs: Uživatelská úroveň

en: Expire in
cs: Vyprší

en: Back to login
cs: Zpět k přihlášení

en: Let's go !
cs: Pojďme !

en: Welcome
cs: Vítejte

en: Let's configure together your Dashboard.
cs: Konfigurováme společně váš Dashboard.

en: Select your language
cs: Vyberte svůj jazyk

en: Select your currency
cs: Vyberte svou měnu

en: Select your favorites crypto
cs: Vyberte své oblíbené krypto

en: left need to be selected
cs: vlevo je třeba vybrat

en: Configuration complete !
cs: Konfigurace dokončena!

en: will now refresh
cs: se nyní obnoví

en: Enable Perfect Money payment
cs: Povolení platby za Perfect Money

en: Perfect Money Payee Account
cs: Perfektní účet příjemce platby

en: Your Perfect Money Payee Account
cs: Váš účet Perfect Payee Payee

en: Mobile, browser, windows notifications
cs: Upozornění na mobilní zařízení, prohlížeč, okna

en: Create price alert
cs: Vytvořte upozornění o ceně

en: I need help !
cs: Potřebuji pomoci !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
cs: Stáhněte si aplikaci PushBullet v telefonu (k dispozici pro Android a iOS)

en: Create an account on it
cs: Vytvořte si na něm účet

en: Connect with your new account here
cs: Zde se připojte k novému účtu

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
cs: Pokračujte v nastavení <b> Nastavení </ b>> <b> Účet </ b> a vytvořte <b> přístupový tok </ b>

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
cs: Zkopírujte klíč a vložte ho na výplň a klikněte na tlačítko Uložit.

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
cs: Bude zasláno oznámení, zda je spojení úspěšné.

en: Premium wait you !
cs: Premium čeká!

en: More than 2000 crypto currencies
cs: Více než 2000 kryptových měn

en: Be alerted when an indicator grows or falls
cs: Buďte upozorněni, když indikátor narůstá nebo klesá

en: Responsive on mobile and tablet
cs: Reagují na mobilní zařízení a tablet

en: News and social posts at the same place
cs: Zprávy a sociální příspěvky na stejném místě

en: Support
cs: Podpěra, podpora

en: Phone
cs: Telefon

en: Address
cs: Adresa

en: Contact DPO
cs: Kontaktovat DPO

en: Your Binance Key
cs: Váš klíč Binance

en: Your Binance Secret
cs: Vaše tajemství Binance

en: Cardholder name
cs: Jméno držitele karty

en: Card number
cs: Číslo karty

en: Expiration
cs: Vypršení

en: cryptocurrencies
cs: kryptocurrencies

en: No order to show
cs: Žádná objednávka k zobrazení

en: Premium
cs: Pojistné

en: Verify your identiy
cs: Ověřte svou totožnost

en: Estimate balance
cs: Odhad zůstatku

en: 1h
cs: 1 hod

en: Candlestick
cs: Svícen

en: Line
cs: Čára

en: Indicators
cs: Indikátory

en: Export
cs: Vývozní

en: Alert
cs: Upozornění

en: Drawing
cs: Výkres

en: Trend Line
cs: Trendová linka

en: Create a new alert
cs: Vytvořte nové upozornění

en: % Fees
cs: % Poplatků

en: Cryptocurrency withdraw agreement
cs: Smlouva o zpětném odkupu kryptokonference

en: Decline
cs: Pokles

en: Agree
cs: Souhlasit

en: Cryptocurrency deposit agreement
cs: Smlouva o vkladu krypikoměru

en: Enable news popup
cs: Povolit vyskakovací okno pro zprávy

en: News popup title
cs: Titul popup zpráv

en: Your news popup title
cs: Váš popup název zprávy

en: News popup video (put blank for not show video)
cs: Novinky vyskakovací video (vložte prázdné pro nezobrazení videa)

en: News popup description
cs: Popup popup zpráv

en: Advert users
cs: Uživatelé reklam

en: Enable intro
cs: Povolit úvod

en: Withdraw fees (in %)
cs: Vybírat poplatky (v%)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
cs: Výstraha bankovním převodem při výběru měny není krypto-měna

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
cs: Cryptocurrency povoleny pro bankový transfert stahovat

en: Estimate balance in
cs: Odhad zůstatku v Kč

en: Edit profile
cs: Editovat profil

en: Bank transfert deposit agreement
cs: Smlouva o vkladu bankovním převodem

en: Blockonomics payment Fees (in %)
cs: Blokonomická platba Poplatky (v%)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
cs: Vaše poplatky za blokonomiku (v%)

en: Fortumo payment Fees (in %)
cs: Platba Fortumo Poplatky (v%)

en: Your fortumo payment fees (in %)
cs: Vaše platobné poplatky Fortumo (v%)

en: CoinGate payment Fees (in %)
cs: Platba CoinGate Poplatky (v%)

en: Your coingate payment fees (in %)
cs: Vaše související platební poplatky (v%)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
cs: Splácení splátkového kalendáře Poplatky (v%)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
cs: Vaše poplatky za platbu v minus (v%)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
cs: Platební plavba Rave Flutterwave Poplatky (v%)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
cs: Platební poplatky za rave plavební vlnu (v%)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
cs: Platba v mincovním obchodě Poplatky (v%)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
cs: Vaše platební poplatky za mince (v%)

en: Mollie payment Fees (in %)
cs: Platba Mollie Poplatky (v%)

en: Your mollie payment fees (in %)
cs: Vaše platební poplatky Mollie (v%)

en: Payeer payment Fees (in %)
cs: Platební platba Poplatky (v%)

en: Your payeer payment fees (in %)
cs: Platební poplatky (v%)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
cs: Platba bankovním převodem Poplatky (v%)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
cs: Vaše poplatky za bankovní převod (v%)

en: Add new
cs: Přidat nový

en: Bank accounts
cs: bankovní účty

en: Add new bank account
cs: Přidejte nový bankovní účet

en: Bank account name
cs: jméno bankovního účtu

en: Your bank account name
cs: Název bankovního účtu

en: Bank account currency
cs: Měna bankovního účtu

en: Bank account IBAN
cs: Bankovní účet IBAN

en: Bank account BIC
cs: Bankovní účet BIC

en: Your bank account BIC
cs: Váš bankovní účet BIC

en: Bank account address
cs: Adresa bankovního účtu

en: Your bank account address
cs: Adresa vašeho bankovního účtu

en: Bank account owner name
cs: Jméno vlastníka bankovního účtu

en: Your bank account owner name
cs: Jméno vlastníka bankovního účtu

en: * This is optional
cs: * Toto je volitelné

en: Your bank account currency
cs: Měna bankovního účtu

en: Your bank account IBAN
cs: Váš bankovní účet IBAN

en: Delete
cs: Vymazat

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
cs: Můžete si vybrat mezi 'ikonu stránky' a 'ikona stránky svg' (ikona stránky je prioritní) - Zde jsou k dispozici ikony seznamu

en: You will receive a email confirmation
cs: Potvrdíte e-mail

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
cs: Postupujte podle tohoto kroku k vyplnění žádosti o stažení.

en: You need to have at least
cs: Musíte mít alespoň

en: You don't have any filled balance available
cs: Nemáte k dispozici žádné vyčerpané zůstatky

en: Total in
cs: Celkový počet

en: You need to setup a widthdraw method
cs: Potřebujete nastavit metodu widthdraw

en: Bank account BIC/SWIFT
cs: Bankovní účet BIC / SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
cs: Váš bankovní účet BIC / SWIFT

en: Day range
cs: Denní rozsah

en: Open day
cs: Den otevřených dveří

en: Volume 24H
cs: Přímá hlasitost

en: Direct Volume
cs: Přímá hlasitost

en: Load more data
cs: Vložte více dat

en: Qty
cs: Množství

en: Gain
cs: Získat

en: Price buy
cs: Koupit cenu

en: Disable chat
cs: Zakázat chat

en: Total gain
cs: Celkový zisk

en: Confirmation
cs: potvrzení

en: Unit price
cs: Jednotková cena

en: Investment
cs: Investice

en: Quantity
cs: Množství

en: Commission
cs: Komise

en: Confirm buying
cs: Potvrďte nákup

en: New user
cs: Nový uživatel

en: Order passed
cs: Řád prošel

en: New subscription
cs: Nové předplatné

en: Show withdraw receiver infos.
cs: Zobrazit informace o odběru příjemce.

en: Process
cs: Proces

en: Hide details
cs: Skrýt detaily

en: Enable subscriptions
cs: Povolit odběry

en: Enable free trial
cs: Povolit bezplatnou zkušební verzi

en: Free trial duration (in day)
cs: Doba trvání zkušební doby (v den)

en: Free trial duration
cs: Doba trvání zkušební doby zdarma

en: Premium features
cs: Prémiové funkce

en: Free users features
cs: Volné funkce uživatelů

en: Add a new plan
cs: Přidejte nový plán

en: Name plan
cs: Plán jmen

en: Price total
cs: Celková cena

en: Duration in days
cs: Doba trvání v dnech

en: Duration
cs: Doba trvání

en: Add this plan
cs: Přidat tento plán

en: Plans available
cs: Plány k dispozici

en: Price plan
cs: Cenový plán

en: Duration in month
cs: Doba trvání v měsíci

en: Price per month
cs: Cena za měsíc

en: Account
cs: Účet

en: Exchanges
cs: Výměny

en: Total Free
cs: Celkem zdarma

en: Total Used
cs: Celkem použité

en: Order Ref.
cs: Objednávka Ref.

en: Ordered price
cs: Objednaná cena

en: Current price
cs: Aktuální cena

en: Evolution
cs: Vývoj

en: Enable identity system
cs: Aktivovat systém identit

en: Block trading without identity verification
cs: Zablokování obchodování bez ověření totožnosti

en: Block deposit without identity verification
cs: Blokovat vklad bez ověření totožnosti

en: Block withdraw without identity verification
cs: Blok stáhněte bez ověření totožnosti

en: Approve
cs: Schválit

en: Identity ID
cs: Identifikační číslo

en: Identity step name
cs: Jméno kroku identity

en: Identity step description
cs: Popis kroku identit

en: Identity order
cs: Pořadí totožnosti

en: Down order
cs: Pořadí

en: Up order
cs: Na objednávku

en: Add new identity step
cs: Přidat nový krok identity

en: Your step name
cs: Vaše jméno kroku

en: Your step description
cs: Váš popis kroku

en: Identity step type
cs: Typ kroku identity

en: Upload new document
cs: Nahrát nový dokument

en: Choose in document type list
cs: Zvolte v seznamu typ dokumentu

en: Enable identity upload with webcam
cs: Aktivujte nahrávání totožnosti pomocí webové kamery

en: Webcam document ratio
cs: Poměr dokumentů webové kamery

en: Ration (Width / Height)
cs: Poměr (šířka / výška)

en: Ratio (Width / Height)
cs: Poměr (šířka / výška)

en: Document identity list
cs: Seznam totožnosti dokumentů

en: Add new identity document
cs: Přidat nový doklad totožnosti

en: Your document name
cs: Název vašeho dokumentu

en: My Holding
cs: Můj Holding

en: Holding
cs: Podíl

en: Market Value
cs: Tržní hodnota

en: Profit / Loss
cs: Ztráta zisku

en: Wallet
cs: Peněženka

en: Validate bank transfert
cs: Ověřte bankovní převod

en: Transfert received date
cs: Přijaté datum přenosu

en: Bank account received
cs: Byl přijat bankovní účet

en: Bank transfert reference
cs: Odkaz na bankovní převod

en: Amount received in bank account
cs: Částka přijatá na bankovním účtu

en: Amount transfered to the user account
cs: Částka převedená na uživatelský účet

en: User will receive
cs: Uživatel obdrží

en: Dark
cs: Temný

en: White
cs: Bílý

en: Enable Donation
cs: Povolit dárcovství

en: Donation text
cs: Text příspěvku

en: Your donation text
cs: Váš darovací text

en: Donation address list
cs: Seznam dárcovských adres

en: Put 1 address per line
cs: Vložte jednu adresu na řádek

en: Line format : BTC:ADDRESS
cs: Formát řádky: BTC: ADDRESS

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
cs: VYCHÁZEJTE SMILU NA NAŠICH OBLASTECH A PODPORUJTE NÁM DONATINGEM :)

en: Transactions history
cs: Historie transakcí

en: Description
cs: Popis

en: Reference
cs: Odkaz

en: deposit
cs: vklad

en: Dépot
cs: Sklad

en: Unknown
cs: Neznámý

en: BUY order done
cs: KOUPIT hotovo

en: SELL order done
cs: Prodejní objednávka byla dokončena

en: SELL ORDER DONE
cs: PRODEJTE OBJEDNÁVKU

en: BUY ORDER DONE
cs: Zakoupit objednávku

en: Add a new item
cs: Přidat novou položku

en: Your GDAX Key
cs: Váš klíč GDAX

en: Your GDAX Pass
cs: Váš průkaz GDAX

en: Your GDAX Secret
cs: Vaše tajemství GDAX

en: Your Bitmex ID
cs: Vaše ID Bitmexu

en: Your Bitmex Secret
cs: Vaše tajemství Bitmexu

en: Your OKCoin Key
cs: Váš klíč OKCoin

en: Your OKCoin Secret
cs: Vaše tajemství OKCoin

en: Your Luno Key ID
cs: Vaše identifikační číslo klíče Luno

en: Your Luno Secret
cs: Váš Luno Secret

en: Your Coinex Key
cs: Váš klíč Coinex

en: Your Coinex Secret
cs: Vaše tajemství Coinex

en: Your Btcmarket Key
cs: Váš klíč Btcmarket

en: Your Btcmarket Secret
cs: Vaše tajemství Btcmarket

en: Your Livecoin Key
cs: Váš Livecoin klíč

en: Your Livecoin Secret
cs: Vaše tajemství Livecoin

en: Your Quoinex Token ID
cs: Vaše identifikační číslo Quoinex Token

en: Your Quoinex Secret
cs: Vaše tajemství Quoinex

en: Your Exmo Key
cs: Váš Exmo klíč

en: Your Exmo Secret
cs: Exmo tajemství

en: Your YoBit Key
cs: Váš klíč YoBit

en: Your YoBit Secret
cs: Vaše tajemství YoBit

en: Your Kucoin Key
cs: Váš klíč Kucoin

en: Your Kucoin Private
cs: Váš Kucoin Soukromý

en: Your CEX Key
cs: Váš klíč CEX

en: Your CEX Secret
cs: Vaše tajemství CEX

en: Your CEX UID
cs: Váš CEID UID

en: My orders
cs: Mé objednávky

en: Size
cs: Velikost

en: Limit price
cs: Limitní cena

en: Place buy order
cs: Objednejte objednávku

en: Place sell order
cs: Objednávka prodeje

en: Method
cs: Metoda

en: You need to be logged at Coinex
cs: Musíte být přihlášeni do Coinexu

en: Enable live trading
cs: Povolit živé obchodování

en: Login with Coinex
cs: Přihlaste se s Coinex

en: Week profit
cs: Týdenní zisk

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
cs: Aktivovat seznam leaderboardů (musí být aktivováno nativní obchodování)

en: Active
cs: Aktivní

en: Every
cs: Každý

en: Starting pair when new user signup
cs: Spuštění páru při registraci nového uživatele

en: Only 1 pair is allowed
cs: Pouze 1 pár je povolen

en: Starting watching list pair when new user signup
cs: Spuštění sledování páru seznamu při registraci nového uživatele

en: 1 pair each for each line
cs: 1 pár pro každý řádek

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
cs: Formát: TRH: SYMBOL / MĚNA

en: You need to be logged at Livecoin
cs: Musíte být přihlášeni do služby Livecoin

en: Login with Livecoin
cs: Přihlásit se s Livecoin

en: Email not valid
cs: E-mail není platný

en: You need to be logged at Yobit
cs: Musíte být přihlášeni k Yobitu

en: Login with Yobit
cs: Přihlaste se pomocí služby Yobit

en: Based on all wallet
cs: Na základě veškeré peněženky

en: Your Poloniex Key
cs: Váš klíč Poloniex

en: Your Poloniex Secret
cs: Vaše tajemství Poloniex

en: Your trial version have expired !
cs: Zkušební verze vypršela!

en: Become
cs: Staň se

en: You will be charged
cs: Budou vám účtovány

en: for
cs: pro

en: months
cs: měsíců

en: Your Kraken Key
cs: Váš klíč Kraken

en: Your Kraken Private
cs: Váš Kraken soukromý

en: will be ready for you !
cs: bude připraven pro vás!

en: You need to be logged at Binance
cs: Musíte být přihlášeni do společnosti Binance

en: Login with Binance
cs: Přihlaste se pomocí služby Binance

en: You need to be logged at Poloniex
cs: Musíte být přihlášeni do společnosti Poloniex

en: Login with Poloniex
cs: Přihlásit se s Poloniex

en: You need to be logged at Exmo
cs: Musíte být přihlášeni do Exmo

en: Login with Exmo
cs: Přihlaste se pomocí aplikace Exmo

en: View the article
cs: Zobrazit článek

en: Your Bittrex Key
cs: Váš klíč Bittrex

en: Your Bittrex Secret
cs: Vaše tajemství Bittrexu

en: You need to be logged at Kraken
cs: Musíte být přihlášeni v Krakenu

en: Login with Kraken
cs: Přihlaste se s Krakenem

en: Markets
cs: Trhy

en: Hide market (native trading need to be enabled)
cs: Skrýt trh (je třeba povolit nativní obchod)

en: Hide orders book
cs: Skrýt knihu objednávek

en: Load orders book
cs: Kniha objednávek

en: Create an alert when ...
cs: Vytvořit upozornění, když ...

en: Price is above
cs: Cena je výše

en: Price is bellow
cs: Cena je níže

en: Password not match
cs: Heslo neodpovídá
