Krypto - en to fr translation catalogue (699 entries)

en: Real account
fr: Compte réel

en: Board
fr: Graphique

en: Please turn your device in landscape mode.
fr: Tournez votre appareil en mode paysage.

en: chart
fr: graphique

en: charts or more
fr: graphiques et plus

en: Search by name or symbol
fr: Recherche par nom ou symbole

en: real account
fr: compte Réel

en: See all balances
fr: Voir tous les soldes

en: List accounts
fr: Liste des comptes

en: History
fr: Historique

en: Credit
fr: Créditer

en: Widthdraw
fr: Retrait

en: Order book
fr: Ordres

en: Market
fr: Marché

en: Leader board
fr: Classement

en: Calc.
fr: Calculer

en: Watching
fr: Surveiller

en: News
fr: Nouvelles

en: Panel
fr: Mining

en: Converter
fr: Convertisseur

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Watchlist
fr: Liste de surveillance

en: Contact us
fr: Contactez nous

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Mon.
fr: Lun.

en: Tue.
fr: Mar.

en: Wed.
fr: Mer.

en: Thu.
fr: Jeu.

en: Fri.
fr: Ven.

en: Sat.
fr: Sam.

en: Sun.
fr: Dim.

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Bank transferts
fr: Transferts Bancaires

en: Payments
fr: Paiements

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Identity
fr: Compliance

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Orders
fr: Ordres

en: Withdraw
fr: Retrait

en: Currency
fr: Devise

en: Total trade
fr: Total échangé

en: Total deposit
fr: Total déposé

en: Total withdraw
fr: Total retiré

en: Fees
fr: Frais

en: Name
fr: Nom

en: Email
fr: Courriel

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Signin method
fr: Méthode de connexion

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Notifications enabled
fr: Notifications activées

en: Trial version
fr: Version d'essai

en: day
fr: jour

en: Edit
fr: Édité

en: Inactive
fr: Inactif

en: Enabled
fr: Activé

en: User
fr: Utilisateur

en: Order date
fr: 123456789tb

en: Exchange
fr: Échange

en: Pair
fr: Paire

en: Amount
fr: Montant

en: Received
fr: Reçu

en: Total deducted
fr: Total déduit

en: Total received
fr: Total reçu

en: Buy
fr: Acheter

en: Sell
fr: Vendre

en: Coin list
fr: Liste des cryptos

en: Market list
fr: Liste de marché

en: Heatmap
fr: Carte thermique

en: Price
fr: Prix

en: Direct Vol. 24H
fr: Vol. Directe 24H

en: Total Vol. 24H
fr: Vol. Total 24H

en: Market Cap
fr: Capitalisation boursière

en: Chg. 24H
fr: Mouv. 24H

en: 24h High/Low
fr: 24h HAUT/BAS

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: General settings
fr: Réglages

en: Coins
fr: Cryptomonnaies

en: Currencies
fr: Devises

en: Mail settings
fr: Paramètres de messagerie

en: Payment
fr: Paiement

en: News - Social
fr: Nouvelles - Social

en: Trading
fr: Échange

en: Additional pages
fr: Pages additionnelles

en: Today's visits
fr: Visités aujourd'hui

en: 7 days visits
fr: Visités il y a 7 jours

en: Number of users
fr: Nombre d'utilisateurs

en: Number of coins
fr: Nombre de cryptomonnaies

en: Last users
fr: Derniers utilisateurs

en: This website uses cookies
fr: Ce site web utilise les cookies

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
fr: Notre site Web utilise des cookies pour examiner le trafic du site et l'activité des utilisateurs sur notre site, pour une expérience utilisateur, un marketing et une fonctionnalité de médias sociaux améliorés et efficaces.

en: Accept
fr: Accepter

en: Your e-mail address
fr: Votre courriel

en: Your password
fr: Votre mot de passe

en: Forgot password ?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Login
fr: Connexion

en: or
fr: ou

en: Create a new account
fr: Créer un compte

en: practice account
fr: Compte de pratique

en: Symbol
fr: Symbole

en: Last
fr: Dernier

en: Chng (%)
fr: Mouv. (%)

en: Profile
fr: Profil

en: Security
fr: Sécurité

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Your name
fr: Votre nom

en: Language
fr: Langue

en: Type chart
fr: Type de graphique

en: Change your password
fr: Changer votre mot de passe

en: Repeat your password
fr: Répéter votre mot de passe

en: Back
fr: Retour

en: Validate
fr: Valider

en: Title
fr: Titre

en: Your website title
fr: Titre de votre site

en: App description
fr: Description de l'application

en: Referal link
fr: Lien de parrainage

en: Your referal link (ex : Changelly)
fr: Votre lien de parrainage (ex: Changelly)

en: Maintenance mode
fr: Mode de maintenance

en: Number format
fr: Format de numéro

en: Switch charts to tradingview charts
fr: Basculer les graphiques en diagrammes de trading

en: Enable autolanguage
fr: Activer l'autolangage

en: Enable POEditor Language
fr: Activer la langue de POEditor

en: POEditor API Key
fr: Clé API POEditor

en: Your POEditor API Key
fr: Votre clé API POEditor

en: POEditor Project Selector
fr: Sélecteur de projet POEditor

en: Allow signup
fr: Autoriser l'inscription

en: User need verify account
fr: Vérification de compte requise

en: Need captcha signup
fr: Connexion captcha requise

en: Google Recaptcha Site Key
fr: Clé du site Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Site Key
fr: Votre clé de site Google Recaptcha

en: Google Recaptcha Secret Key
fr: Clé secrète Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Secret Key
fr: Votre clé secrète Google Recaptcha

en: Sigin with google
fr: Connectez-vous avec google

en: Google App ID
fr: ID de l'application Google

en: Your Google App ID
fr: Votre identifiant Google App

en: Google App Secret
fr: Secret Google App

en: Your Google App Secret
fr: Votre secret Google App

en: Sigin with Facebook
fr: Connectez-vous avec Facebook

en: Facebook App ID
fr: Identifiant de l'application Facebook

en: Your Facebook App ID
fr: Votre identifiant d'application Facebook

en: Facebook App Secret
fr: Secret Facebook App

en: Your Facebook App Secret
fr: Votre secret Facebook App

en: Enable Google Ad
fr: Activer Google Ad

en: Google Ad Client
fr: Identifiant Google Ad

en: Your Google Ad Client
fr: Votre identifiant Google Ad

en: Your Google Ad slot
fr: Votre Google Ad slot

en: Enable Cookie popup
fr: Activer le popup de cookie

en: Cookie Popup title
fr: Titre popup de cookie

en: Your Cookie popup title
fr: Votre titre popup de cookie

en: Cookie Popup text
fr: Texte de popup de cookie

en: Your Cookie popup text
fr: Votre texte popup de cookie

en: Blacklisted countries
fr: Pays sur la liste noire

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Allow user to switch chart type
fr: Autoriser l'utilisateur à changer de type de graphique

en: Done !
fr: Terminé !

en: quantity
fr: quantité

en: Enable native trading
fr: Activer le trading natif

en: Balance configuration
fr: Configuration de solde

en: Show balance estimation
fr: Afficher l'estimation du solde

en: User user currency select
fr: Sélectionnez la devise utilisateur

en: Show balance estimation in
fr: Afficher l'estimation du solde en

en: Referal system configuration
fr: Configuration du système de référencement

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
fr: Activer le référencement (le trading natif doit être activé)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
fr: Commission de référencement (en $, montant fixe)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
fr: Commission de référencement (en $, montant fixe) ex: Quand une inscription référentielle et un dépôt en argent réel, les références gagnent 5 $ (valeur = 5)

en: Deposit configuration
fr: Configuration du dépôt

en: Deposit fees (in %)
fr: Frais de dépôt (en%)

en: Deposit minimum (in $)
fr: Dépôt minimum (en $)

en: Deposit maximum (in $)
fr: Dépôt maximum (en $)

en: Deposit currencies allowed
fr: Dépôt de devises autorisé

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
fr: Portefeuille de réception de dépôt (si la monnaie réelle du portefeuille n'est pas disponible)

en: Withdraw configuration
fr: Configuration de retrait

en: Withdraw minimum (in $)
fr: Retrait minimum (en $)

en: Withdraw processing time (in days)
fr: Délai de traitement du retrait (en jours)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
fr: Délai de traitement du retrait (en jours) = ex : 3

en: Trading configuration
fr: Configuration Trading

en: Trading fees (in %)
fr: Frais (en %)

en: Order reference pattern
fr: Modèle de référence d'ordre

en: Real account configuration
fr: Configuration du compte réel

en: Enable real account
fr: Activer le compte réel

en: Practice account configuration
fr: Configuration du compte de pratique

en: Maximum free deposit (in $)
fr: Dépôt virtuel maximum (en $)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
fr: Dépôt virtuel maximum (en $) ex: 10000

en: Free deposit wallet receive
fr: Portefeuille de dépôt gratuit

en: Submited date
fr: Date de soumission

en: Status
fr: État

en: Document name
fr: Nom du document

en: Not processed
fr: Non traité

en: Processed
fr: Traité

en: Payment success
fr: Paiement réussi

en: Payment reference pattern
fr: Modèle de référence de paiement

en: Enable SMTP
fr: Activer SMTP

en: SMTP Server
fr: Serveur SMTP

en: Your SMTP host server
fr: Votre serveur hôte SMTP

en: SMTP Port
fr: Port SMTP

en: Your SMTP port
fr: Votre port SMTP

en: SMTP Security
fr: Sécurité SMTP

en: SMTP User
fr: Utilisateur SMTP

en: Your SMTP user
fr: Votre utilisateur SMTP

en: SMTP Password
fr: Mot de passe SMTP

en: Your SMTP password
fr: Votre mot de passe SMTP

en: Email sender name
fr: Nom de l'expéditeur du courrier électronique

en: Support mail
fr: Courriel du support

en: Support Phone
fr: Téléphone du support

en: Support phone
fr: Téléphone du support

en: Support Address
fr: Adresse du support

en: DPO mail
fr: Courriel DPO

en: DPO Phone
fr: Téléphone DPO

en: DPO phone
fr: Téléphone DPO

en: Send welcome mail
fr: Envoyer un mail de bienvenue

en: Welcome mail subject
fr: Objet du mail de bienvenue

en: Calendar credentials
fr: Informations d'identification du calendrier

en: Enable calendar
fr: Activer le calendrier

en: Calendar Client ID
fr: ID client Calendrier

en: Your Calendar Client ID
fr: Votre ID client Calendrier

en: Calendar Client Secret
fr: Secret client Calendrier

en: Only show events in relation to enabled coins
fr: Afficher uniquement les événements relatifs aux cryptos activées

en: News feed
fr: Fil d'actualité

en: Add news feed
fr: Ajouter des nouvelles

en: Your RSS Feed link
fr: Votre lien de flux RSS

en: Add
fr: Ajouter

en: Name feed
fr: Nom du Flux

en: Twitter accounts
fr: Comptes Twitter

en: Add twitter account
fr: Ajouter un compte Twitter

en: Twitter name
fr: Nom Twitter

en: without
fr: Sans

en: Social name
fr: Nom social

en: Created date
fr: Date de création

en: Amount paid
fr: Montant payé

en: Wallet received
fr: Reçu sur le portefeuille

en: Amount received
fr: Montant reçu

en: Payment gateway
fr: Passerelle de paiement

en: Proof
fr: Preuve

en: Modify balance
fr: Modifier solde

en: Select balance
fr: Sélectionner le solde

en: Modification type
fr: Type de modification

en: Modification value
fr: Valeur de modifiacation

en: Add modification
fr: Ajouter une modification

en: Card
fr: Carte

en: Balances
fr: Soldes

en: Remove
fr: Retirer

en: Last location
fr: Dernier emplacement

en: Currency use
fr: Devise utilisée

en: Signup with
fr: Se connecter avec

en: Identity verification
fr: Vérification d'identité

en: 2 Step Authentification
fr: Authentification à 2 facteurs

en: User status
fr: Statut de l'utilisateur

en: Login history
fr: Historique de connexion

en: More details
fr: Plus de détails

en: Deposit history
fr: Historique de dépôt

en: Value in BTC
fr: Valeur en BTC

en: Value in USD
fr: Valeur en USD

en: Withdraw method
fr: Méthode de retrait

en: Ask a widthdraw
fr: Demander un retrait

en: WITHDRAW
fr: RETRAIT

en: banktransfert
fr: transfer bancaire

en: Choose receiver account
fr: Choisissez un compte récepteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Next
fr: Suivant

en: Notification's configuration complete.
fr: La configuration de la notification est terminée.

en: Your PushBullet Access Token
fr: Votre jeton d'accès PushBullet

en: Remove token
fr: Supprimer le jeton

en: You are premium !
fr: Vous êtes premium!

en: left
fr: restant

en: Main settings
fr: Réglages

en: Period
fr: Période

en: Colour
fr: Couleur

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Apply
fr: Appliquer

en: Enter your Google Authenticator Code
fr: Entrez votre code Google Authenticator

en: Balances valued less than 0.001 BTC
fr: Soldes évalués à moins de 0,001 BTC

en: Hide small balance
fr: Masquer les petits soldes

en: Estimate value
fr: Valeur estimée

en: Value in
fr: Valeur en

en: Deposit
fr: Dépôt

en: Google Authentification is enable !
fr: L'authentification Google est activée!

en: Set as done
fr: Définir comme fait

en: Close
fr: Fermer

en: Google Authenticator code is invalid
fr: Le code Google Authenticator est invalide

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
fr: Vous recevrez une confirmation de largeur par email

en: Ref, User ID, Type, Currency
fr: Ref, ID Utilisateur, Type, Devise

en: Widthdraw filter
fr: Filtre de retrait

en: Default
fr: Défaut

en: Not confirmed
fr: Non confirmé

en: Done
fr: Terminé

en: Payment filter
fr: Filtre de paiement

en: Need to be approved
fr: Besoin d'être approuvé

en: Paid
fr: Payé

en: Not paid
fr: non payé

en: All payments
fr: Tous les paiements

en: Ask a proof
fr: Demandez une preuve

en: Bank ref.
fr: Banque ref.

en: Proof received
fr: Preuve reçus

en: In pending
fr: en attente

en: All widthdraw
fr: Tout les retraits

en: Withdraw reference pattern
fr: Motif de référence de Retrait

en: Withdraw filter
fr: Filtre de retrait

en: Withdraw infos
fr: Info de retrait

en: year
fr: Année

en: month
fr: Mois

en: week
fr: Semaine

en: hour
fr: heure

en: second
fr: seconde

en: ago
fr: Depuis

en: Bank transfert
fr: Transfer bancaire

en: Deposit amount
fr: Montant du dépot

en: Fill up
fr: Remplir

en: It's free
fr: c'est gratuit

en: You will receive
fr: Vous receverez

en: Add real funds
fr: Ajoutez des fonds réels

en: Minimal deposit
fr: Dépot minimum

en: Enable credit card
fr: Activer carte de crédit

en: Stipe private key
fr: Clé privé stripe

en: Your Stripe API Key
fr: Votre clé API Stripe

en: Enable Paypal
fr: Activer Paypal

en: Enable Paypal Live mode
fr: Activer le mode direct Paypal

en: Paypal client ID
fr: Client ID Paypal

en: Your paypal client ID
fr: Votre client ID Paypal

en: Paypal Client Secret
fr: Client Secret Paypal

en: Your paypal client Secret
fr: Votre client secret Paypal

en: Enable Blockonomics
fr: Activer Blockonomics

en: Blockonomics Secret key
fr: Clé secrète Blockonomics

en: Your blockonomics secret key
fr: Votre clé secrète Blockonomics

en: Enable Fortumo
fr: Activer Fortumo

en: Fortumo Secret key
fr: Clé secrète Fortumo

en: Your fortumo secret key
fr: Votre clé secrète Fortumo

en: Fortumo Service key
fr: Clé de service Fortumo

en: Your fortumo service key
fr: Votre clé de service Fortumo

en: Enable Coingate
fr: Activer Coingate

en: Enable CoinGate live mode
fr: Activé le mode direct Coingate

en: CoinGate Auth Token
fr: Jeton Auth Coingate

en: Your CoinGate Auth Token
fr: Votre Jeton Auth Coingate

en: CoinGate Receive Currency
fr: Devise de réception Coingate

en: Enable Coinpayments
fr: Activer Coinpayments

en: Coinpayments Public Key
fr: Clé public Coinpayments

en: Your Coinpayments Public Key
fr: Votre clé public Coinpayments

en: Coinpayments Private Key
fr: Clé privé Coinpayments

en: Your Coinpayments Private Key
fr: Votre clé privé Coinpayments

en: Coinpayments Marchand ID
fr: ID Marchand Coinpayments

en: Your Coinpayments Marchand ID
fr: Votre ID marchand Coinpayments

en: Coinpayments IPN Secret
fr: IPN secrète Coinpayments

en: Your Coinpayments IPN Secret
fr: Votre IPN secrète Coinpayments

en: Enable Rave Flutterwave payment
fr: Activer le paiement Rave Flutterwave

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
fr: Mode Sandbox Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Public Key
fr: Clé publique Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Public Key
fr: Votre clé publique Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Secret Key
fr: Clé secrète Flavewave Rave

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
fr: Votre clé secrète Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Payment Title
fr: Titre de paiement Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Payment title
fr: Votre titre de paiement Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
fr: Préfixe de paiement Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
fr: Votre préfixe de paiement Rave Flutterwave (ex: KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
fr: Activer le paiement Coinbase Commerce

en: Coinbase commerce API Key
fr: Clé API de Coinbase Commerce

en: Your Coinbase commerce API Key
fr: Votre clé API de Coinbase Commerce

en: Coinbase commerce Payment Title
fr: Titre de paiement Coinbase Commerce

en: Your Coinbase commerce Payment title
fr: Votre titre de paiement Coinbase Commerce

en: Enable Mollie
fr: Activer Mollie

en: Mollie Key
fr: Clé Mollie

en: Your Mollie Key
fr: Votre clé Mollie

en: Enable Payeer
fr: Activer Payeer

en: Payeer Shop ID
fr: Boutique ID Payeer

en: Your Payeer Shop ID
fr: Votre boutique ID  Payeer

en: Payeer API Key
fr: Clé API Payeer

en: Your Payeer API Key
fr: Votre clé API Payeer

en: Enable Bank transfert
fr: Activer transfert bancaire

en: Bank transfert maximum at the same time
fr: Nbr. de virement bancaire maximum au même moment

en: Bank transfert proof enabled
fr: Preuve de virement bancaire activée

en: Bank transfert maximum proof
fr: Nombre de preuve de virement maximum

en: Your Gemini Key
fr: Votre clé Gemini

en: Your Gemini Secret
fr: Votre secret Gemini

en: Select your platform
fr: Sélectionner votre plateforme

en: Sandbox
fr: Bac à sable

en: Live
fr: En Direct

en: Cron time
fr: Temps Cron

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Sync delay
fr: Délai de synchronisation

en: Add additional page
fr: Ajouter une page additionnelle

en: Page name
fr: Nom de page

en: Page URL
fr: URL de la page

en: Page icon (ex : lnr-home)
fr: Icone Page (ex: Inr-home)

en: Or page icon svg
fr: Ou icone page SVG

en: Icon
fr: Icone

en: SVG Picture
fr: Image SVG

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Create new bank transfert
fr: Créer un nouveau transfert bancaire

en: Pending
fr: En attente

en: Details
fr: Détails

en: Verified
fr: Vérifié

en: Canceled
fr: Cancelé

en: Declined
fr: Refusé

en: Your Hitbtc Key
fr: Votre clé Hitbtc

en: Your Hitbtc Secret
fr: Votre Secrète Hitbtc

en: Your Bitbank Key
fr: Votre clé Bitbank

en: Your Bitbank Secret
fr: Votre Secrète Bitbank

en: User level
fr: Niveau utilisateur

en: Expire in
fr: expire dans

en: Back to login
fr: Retour connexion

en: Let's go !
fr: Allons-y !

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Let's configure together your Dashboard.
fr: Configurons votre Dashboard ensemble

en: Select your language
fr: Sélectionnez votre language

en: Select your currency
fr: Sélectionnez votre devise

en: Select your favorites crypto
fr: Sélectionnez vos crypto favoris

en: left need to be selected
fr: Restant doit être sélectionné

en: Configuration complete !
fr: Configuration complété !

en: will now refresh
fr: Nous allons rafraichir

en: Enable Perfect Money payment
fr: Activer le paiement Perfect Money

en: Perfect Money Payee Account
fr: Compte payeur Perfect Money

en: Your Perfect Money Payee Account
fr: Votre compte payeur Perfect Money

en: Mobile, browser, windows notifications
fr: Windows notifications mobile, navigateur

en: Create price alert
fr: Créer une alerte de prix

en: I need help !
fr: J'ai besoin d'aide !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
fr: Téléchargez l'application PushBullet sur votre téléphone (disponible pour Android et iOS)

en: Create an account on it
fr: Créez un compte sur

en: Connect with your new account here
fr: Connectez-vous avec votre nouveau compte ici

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
fr: Aller à <b>Settings</b> > <b>Account</b> Et créer <b>Access token</b>

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
fr: Copiez la clé et collez-la sur le remplissage et cliquez sur Enregistrer.

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
fr: Une notification sera envoyée pour vérifier si la connexion est réussie.

en: Premium wait you !
fr: Premium vous attend !

en: More than 2000 crypto currencies
fr: Plus de 2000 cryptos monnaies

en: Be alerted when an indicator grows or falls
fr: Être alerté lorsqu'un indicateur grandit ou tombe

en: Responsive on mobile and tablet
fr: Réactif sur mobile et tablette

en: News and social posts at the same place
fr: Actualités et publications sociales au même endroit

en: Support
fr: Assistance

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Contact DPO
fr: Contacte PDO

en: Your Binance Key
fr: Votre clé Binance

en: Your Binance Secret
fr: Votre secret Binance

en: Cardholder name
fr: Nom du détenteur de la carte

en: Card number
fr: Numéro de la carte

en: CCV
fr: CVV

en: cryptocurrencies
fr: Cryptomonnaies

en: No order to show
fr: Aucun ordre

en: Verify your identiy
fr: Vérifier votre identité

en: Estimate balance
fr: Valeur estimée

en: 2w
fr: 2s

en: 7d
fr: 7j

en: 1d
fr: 1j

en: Candlestick
fr: Chandelle

en: Line
fr: Ligne

en: Indicators
fr: Indicateurs

en: Export
fr: Exporter

en: Alert
fr: Alerte

en: Drawing
fr: Dessin

en: Trend Line
fr: Ligne tendance

en: Text
fr: Texte

en: Create a new alert
fr: Créer une nouvelle alerte

en: % Fees
fr: % Frais

en: Cryptocurrency withdraw agreement
fr: Accord de retrait de crypto monnaie

en: Decline
fr: Refuser

en: Agree
fr: Accepter

en: Cryptocurrency deposit agreement
fr: Accord de dépôt de crypto monnaie

en: Enable news popup
fr: Activer les popups Nouvelles

en: News popup title
fr: Titre de popup Nouvelles

en: Your news popup title
fr: Votre titre de popup Nouvelles

en: News popup video (put blank for not show video)
fr: Popup Nouvelles vidéo (mettre en blanc pour ne pas montrer la vidéo)

en: News popup description
fr: Description du popup Nouvelles

en: Advert users
fr: Annonces aux utilisateurs

en: Enable intro
fr: Activer l'intro

en: Withdraw fees (in %)
fr: Frais de retrait (en %)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
fr: Alerte par virement bancaire lorsque le retrait de la devise n'est pas une crypto-monnaie

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
fr: Crypto-monnaies autorisées pour le retrait de virement

en: Estimate balance in
fr: Solde estimée en

en: Edit profile
fr: Editer le profile

en: Bank transfert deposit agreement
fr: Convention de dépôt par virement bancaire

en: Blockonomics payment Fees (in %)
fr: Honoraires de paiement de Blockonomics (en%)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement en Blockonomics (en%)

en: Fortumo payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement Fortumo (en%)

en: Your fortumo payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement Fortumo (en%)

en: CoinGate payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement Coingate (en%)

en: Your coingate payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement Coingate (en%)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement Coinpayments (en%)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement Coinpayments (en%)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement Rave Flutterwave (en%)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
fr: Vos rais de paiement Rave Flutterwave (en%)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement du commerce Coinbase (en%)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement du commerce Coinbase (en%)

en: Mollie payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement Mollie (en%)

en: Your mollie payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement Mollie (en%)

en: Payeer payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement Payeer (en%)

en: Your payeer payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement Payeer (en%)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
fr: Frais de paiement par virement bancaire (en%)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
fr: Vos frais de paiement par virement bancaire (en%)

en: Add new
fr: Ajouter

en: Bank accounts
fr: Comptes bancaires

en: Add new bank account
fr: Ajouter un nouveau compte bancaire

en: Bank account name
fr: Nom du compte bancaire

en: Your bank account name
fr: Nom de votre compte bancaire

en: Bank account currency
fr: Devise du compte bancaire

en: Bank account IBAN
fr: IBAN du compte bancaire

en: Bank account BIC
fr: BIC du compte bancaire

en: Your bank account BIC
fr: BIC de votre compte bancaire

en: Bank account address
fr: Adresse du compte bancaire

en: Your bank account address
fr: Adresse de votre compte bancaire

en: Bank account owner name
fr: Nom du détenteur du compte bancaire

en: Your bank account owner name
fr: Votre nom du détenteur du compte bancaire

en: * This is optional
fr: * Ceci est facultatif

en: Your bank account currency
fr: Devise de votre compte bancaire

en: Your bank account IBAN
fr: IBAN de votre compte bancaire

en: Delete
fr: Supprimer

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
fr: Vous pouvez choisir entre ' Icône de la page ' et ' Icône de la page svg ' (l'icône de la page est prioritaire) - Liste des icônes disponibles ici

en: You will receive a email confirmation
fr: Vous recevrez un courriel de confirmation

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
fr: Veuillez suivre cette étape pour compléter votre demande de retrait.

en: You need to have at least
fr: Vous devez avoir au moins

en: You don't have any filled balance available
fr: Vous n'avez pas de solde disponible

en: Total in
fr: Total en

en: You need to setup a widthdraw method
fr: Vous devez programmer une méthode de retrait

en: Bank account BIC/SWIFT
fr: Compte bancaire BIC/SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
fr: Votre BIC/SWIFT de compte bancaire

en: Day range
fr: Plage de jour

en: Open day
fr: Journée portes ouvertes

en: Direct Volume
fr: Volume Directe

en: Load more data
fr: Charger plus de données

en: Qty
fr: Qté

en: Price buy
fr: Prix d'achat

en: Disable chat
fr: Désactiver le chat

en: Total gain
fr: Gain Total

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: Investment
fr: Investissement

en: Quantity
fr: Quantité

en: Confirm buying
fr: Confirmer l'achat

en: New user
fr: Nouvel utilisateur

en: Order passed
fr: Ordre exécuté

en: New subscription
fr: Nouvel abonnement

en: Show withdraw receiver infos.
fr: Afficher les infos de retrait du récepteur.

en: Process
fr: Processus

en: Hide details
fr: Cacher les détails

en: Enable subscriptions
fr: Activer les abonnements

en: Enable free trial
fr: Activer l'essai gratuit

en: Free trial duration (in day)
fr: Durée d'essai gratuite (en jour)

en: Free trial duration
fr: Durée d'essai gratuite

en: Premium features
fr: Fonctionnalités premium

en: Free users features
fr: Fonctionnalités des utilisateurs gratuits

en: Add a new plan
fr: Ajouter un nouveau plan

en: Name plan
fr: Nom du plan

en: Price total
fr: Prix Total

en: Duration in days
fr: Durée en jours

en: Duration
fr: Durée

en: Add this plan
fr: Ajouter ce plan

en: Plans available
fr: Plans disponibles

en: Price plan
fr: Plan de prix

en: Duration in month
fr: Durée en mois

en: Price per month
fr: Prix par mois

en: Account
fr: Compte

en: Exchanges
fr: Échanges

en: Total Free
fr: Total Gratuit

en: Total Used
fr: Total Utilisé

en: Order Ref.
fr: Réf. d'ordre

en: Ordered price
fr: Prix ​​commandé

en: Current price
fr: Prix ​​actuel

en: Evolution
fr: Évolution

en: Enable identity system
fr: Activer le système d'identité

en: Block trading without identity verification
fr: Bloquer le trading lorsque sans vérification d'identité

en: Block deposit without identity verification
fr: Bloquer le dépôt lorsque sans vérification d'identité

en: Block withdraw without identity verification
fr: Bloquer le retrait lorsque sans vérification d'identité

en: Approve
fr: Approuver

en: Identity ID
fr: ID Identité

en: Identity step name
fr: Nom de l'étape

en: Identity step description
fr: Description de l'étape

en: Identity order
fr: Ordre de l'étape

en: Down order
fr: Descendez l'étape

en: Up order
fr: Montez l'étape

en: Add new identity step
fr: Ajouter une nouvelle étape

en: Your step name
fr: Votre nom d'étape

en: Your step description
fr: Votre description d'étape

en: Identity step type
fr: Type de l'étape

en: Upload new document
fr: Ajouter un nouveau document

en: Choose in document type list
fr: Choissez le type de document dans la liste

en: Enable identity upload with webcam
fr: Activer la webcam pour l'envois de preuves

en: Webcam document ratio
fr: Taille patron document

en: Ration (Width / Height)
fr: Ratio (Largeur / Hauteur)

en: Ratio (Width / Height)
fr: Ratio (Largeur / Hauteur)

en: Document identity list
fr: Liste des documents

en: Add new identity document
fr: Ajouter un nouveau document

en: Your document name
fr: Votre nom de document

en: My Holding
fr: Mes capitaux

en: Holding
fr: Capitaux

en: Market Value
fr: Valeur du marché

en: Profit / Loss
fr: Profit / Pertes

en: Validate bank transfert
fr: Valité un transfert bancaire

en: Transfert received date
fr: Transfert bancaire date

en: Bank account received
fr: Compte bancaire reçus

en: Bank transfert reference
fr: Transfaire bancaire référence

en: Amount received in bank account
fr: Quantité reçus sur le compte bancaire

en: Amount transfered to the user account
fr: Quantité envoyé à l'utilisateur

en: User will receive
fr: L'utilisateur va recevoir

en: Dark
fr: Noir

en: White
fr: Blanc

en: Enable Donation
fr: Active le système de donnation

en: Donation text
fr: Texte de donnation

en: Your donation text
fr: Votre texte de donnation

en: Donation address list
fr: Les liste des wallet donation

en: Put 1 address per line
fr: Mettez 1 addresse par line

en: Line format : BTC:ADDRESS
fr: Format de la ligne : BTC:ADDRESS

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
fr: Mettre un sourir sur nos visages et supportez nous avec un donation :)

en: Transactions history
fr: Historique des transactions

en: Reference ...
fr: Référence ...

en: Reference
fr: Référence

en: deposit
fr: Dépôt

en: widthdraw
fr: Retrait

en: Unknown
fr: Inconnu

en: BUY order done
fr: Ordre d'achat

en: SELL order done
fr: Ordre de vente

en: SELL ORDER DONE
fr: Ordre d'achat

en: BUY ORDER DONE
fr: Ordre de vente

en: Add a new item
fr: Ajouter un nouveau

en: Your GDAX Key
fr: Votre clé GDAX

en: Your GDAX Pass
fr: Votre pass GDAX

en: Your GDAX Secret
fr: Votre clé secrete GDAX

en: Your Bitmex ID
fr: Votre ID Bitmex

en: Your Bitmex Secret
fr: Votre clé secrete Bitmex

en: Your OKCoin Key
fr: Votre clé OKCoin

en: Your OKCoin Secret
fr: Votre clé secrete OKCoin

en: Your Luno Key ID
fr: Votre ID Kyy Luno

en: Your Luno Secret
fr: Votre clé secret Luno

en: Your Coinex Key
fr: Votre clé Coinex

en: Your Coinex Secret
fr: Votre clé secret Coinex

en: Your Btcmarket Key
fr: Votre clé Btcmarket

en: Your Btcmarket Secret
fr: Votre clé secrete Btcmarket

en: Your Livecoin Key
fr: Votre clé Livecoin

en: Your Livecoin Secret
fr: Votre clé secrete Livecoin

en: Your Quoinex Token ID
fr: Votre ID Token Quoinex

en: Your Quoinex Secret
fr: Votre clé secrete Quoinex

en: Your Exmo Key
fr: Votre clé Exmo

en: Your Exmo Secret
fr: Votre clé secrete Exmo

en: Your YoBit Key
fr: Votre clé YoBit

en: Your YoBit Secret
fr: Votre clé secrete Yobit

en: Your Kucoin Key
fr: Votre clé Kucoin

en: Your Kucoin Private
fr: Votre clé secrete Kucoin

en: Your CEX Key
fr: Votre clé CEX

en: Your CEX Secret
fr: Votre clé secrete CEX

en: Your CEX UID
fr: Votre UID Cex

en: My orders
fr: Mes achats

en: Size
fr: Taille

en: Limit price
fr: Prix limite

en: Place buy order
fr: Placer un ordre d'achat

en: Place sell order
fr: Placer un ordre de vente

en: Method
fr: Méthode

en: You need to be logged at Coinex
fr: Vous devez être connecté avec Coinex

en: Enable live trading
fr: Active le live trading

en: Login with Coinex
fr: Connectez vous avec Coinex

en: Week profit
fr: Profit cette semaine

en: Leaderboard
fr: Classement

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
fr: Activer le classe (le mode native trading doit etre activé)

en: Active
fr: Actif

en: Every
fr: Chaque

en: Starting pair when new user signup
fr: Pair lorsque un nouveau utilisateur s'inscrit

en: Only 1 pair is allowed
fr: Seulement 1 pair est autorisé

en: Starting watching list pair when new user signup
fr: Watching list pair lorsque un nouveaux utilisateur s'inscrit

en: 1 pair each for each line
fr: 1 pair par line

en: You need to be logged at Livecoin
fr: Vous devez être connecté avec Livecoin

en: Login with Livecoin
fr: Connectez vous avec Livecoin

en: Email not valid
fr: Email invalide

en: You need to be logged at Yobit
fr: Vous devez être connecté avec Yobit

en: Login with Yobit
fr: Connectez vous avec Yobit

en: Based on all wallet
fr: Basé sur toutes vos wallets

en: Your Poloniex Key
fr: Votre clé Poloniex

en: Your Poloniex Secret
fr: Votre clé secrete Poloniex

en: Your trial version have expired !
fr: Votre version d'essai à expiré !

en: Become
fr: Devenez

en: You will be charged
fr: Vous allez être débité

en: for
fr: pour

en: months
fr: mois

en: Your Kraken Key
fr: Votre clé Kraken

en: Your Kraken Private
fr: Votre clé secrete Kraken

en: will be ready for you !
fr: est prêt pour vous !

en: You need to be logged at Binance
fr: Vous devez être connecté avec Binance

en: Login with Binance
fr: Connectez vous avec Binance

en: You need to be logged at Poloniex
fr: Vous devez être connecté avec Poloniex

en: Login with Poloniex
fr: Connectez vous a Poloniex

en: You need to be logged at Exmo
fr: Vous devez être connecté sur Exmo

en: Login with Exmo
fr: Connectez vous avec Exmo

en: View the article
fr: Voir l'article

en: Your Bittrex Key
fr: Votre clé Bittrex

en: Your Bittrex Secret
fr: Votre clé secrette Bittrex

en: You need to be logged at Kraken
fr: Vous devez être connecter sur Kraken

en: Login with Kraken
fr: Connectez vous avec Kraken

en: Markets
fr: Marchés

en: Hide market (native trading need to be enabled)
fr: Caché les marchés (le mode native trading doit être activé)

en: Hide orders book
fr: Cacher les livres d'achat

en: Load orders book
fr: Charger les livres d'achat

en: Create an alert when ...
fr: Créer une alerte quand ...

en: Price is above
fr: Prix inférieur

en: Price is bellow
fr: Prix supérieur

en: Password not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas
