Krypto - en to hi translation catalogue (726 entries)

en: Real account
hi: असली खाता

en: Board
hi: ग्राफ़

en: Please turn your device in landscape mode.
hi: कृपया मुड़े

en: chart
hi: चार्ट

en: charts or more
hi: चार्ट या अधिक

en: Search by name or symbol
hi: नाम या प्रतीक से खोजें

en: real account
hi: वास्तविक खाता

en: See all balances
hi: सभी शेष देखें

en: List accounts
hi: खातों की सूची

en: History
hi: इतिहास

en: Credit
hi: श्रेय

en: Order book
hi: माँग पुस्तिका

en: Market
hi: बाजार

en: Portfolio
hi: पोर्टफोलियो

en: Leader board
hi: नेता बोर्ड

en: Calc.
hi: कैल्क।

en: Watching
hi: देख रहे

en: News
hi: समाचार

en: Panel
hi: पैनल

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Admin
hi: व्यवस्थापक

en: Converter
hi: कनवर्टर

en: Social
hi: सामाजिक

en: Calendar
hi: कैलेंडर

en: Watchlist
hi: ध्यानसूची

en: Contact us
hi: हमसे संपर्क करें

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितंबर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवंबर

en: December
hi: दिसंबर

en: Mon.
hi: सोम

en: Tue.
hi: मंगल

en: Wed.
hi: बुध

en: Thu.
hi: बृहस्पति

en: Fri.
hi: शुक्र

en: Sat.
hi: बैठ गया।

en: Sun.
hi: रवि।

en: Statistics
hi: आंकड़े

en: Bank transferts
hi: बैंक हस्तांतरण

en: Payments
hi: भुगतान

en: Subscriptions
hi: सदस्यता

en: Identity
hi: पहचान

en: Users
hi: उपयोगकर्ता

en: Orders
hi: आदेश

en: Withdraw
hi: निकालना

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Total trade
hi: कुल व्यापार

en: Total deposit
hi: कुल जमा

en: Total withdraw
hi: कुल निकासी

en: Fees
hi: फीस

en: Name
hi: नाम

en: Email
hi: ईमेल

en: Subscription
hi: अंशदान

en: Signin method
hi: साइनइन विधि

en: Last login
hi: अंतिम लॉगइन

en: Notifications enabled
hi: अधिसूचना सक्षम

en: Trial version
hi: परीक्षण संस्करण

en: day
hi: दिन

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Enabled
hi: सक्रिय

en: Ref
hi: रेफरी

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: Order date
hi: आदेश की तारीख

en: Exchange
hi: अदला बदली

en: Pair
hi: जोड़ा

en: Type
hi: प्रकार

en: Amount
hi: रकम

en: Received
hi: प्राप्त किया

en: Total deducted
hi: कुल कटौती

en: Total received
hi: कुल प्राप्त

en: Buy
hi: खरीदें

en: Sell
hi: बेचना

en: Coin list
hi: सिक्का सूची

en: Market list
hi: बाजार सूची

en: Heatmap
hi: गर्मी के नक्शे

en: Price
hi: मूल्य

en: Direct Vol. 24H
hi: प्रत्यक्ष वॉल्यूम 24H

en: Total Vol. 24H
hi: कुल वॉल्यूम 24H

en: Market Cap
hi: बाज़ार आकार

en: Chg. 24H
hi: बदलाव। 24H

en: 24h High/Low
hi: 24h उच्च / निम्न

en: Dashboard
hi: डैशबोर्ड

en: General settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Coins
hi: सिक्के

en: Currencies
hi: मुद्राओं

en: Mail settings
hi: मेल सेटिंग्स

en: Payment
hi: भुगतान

en: News - Social
hi: समाचार - सामाजिक

en: Intro
hi: पहचान

en: Trading
hi: व्यापार

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Additional pages
hi: अतिरिक्त पृष्ठ

en: Today's visits
hi: आज की यात्राओं

en: 7 days visits
hi: 7 दिन का दौरा

en: Number of users
hi: उपयोगकर्ताओं की संख्या

en: Number of coins
hi: सिक्कों की संख्या

en: Last users
hi: अंतिम उपयोगकर्ता

en: This website uses cookies
hi: यह वेबसाइट कुकीज़ का उपयोग करती है

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
hi: हमारी वेबसाइट साइट पर यातायात और उपयोगकर्ता गतिविधि की जांच करने के लिए कुकीज़ का उपयोग करती है, हमारी साइट पर, उन्नत और प्रभावी उपयोगकर्ता अनुभव, विपणन और सोशल मीडिया कार्यक्षमता प्रदान करने के लिए।

en: Accept
hi: स्वीकार करना

en: Your e-mail address
hi: आपका ईमेल पता

en: Your password
hi: आपका पासवर्ड

en: Forgot password ?
hi: पासवर्ड भूल गए ?

en: Login
hi: लॉग इन करें

en: or
hi: या

en: Create a new account
hi: एक नया खाता बनाएं

en: practice account
hi: अभ्यास खाते

en: Symbol
hi: प्रतीक

en: Last
hi: अंतिम

en: Chng (%)
hi: चिंग (%)

en: Profile
hi: प्रोफाइल

en: Notification
hi: अधिसूचना

en: Security
hi: सुरक्षा

en: Logout
hi: लोग आउट

en: Your name
hi: आपका नाम

en: Language
hi: भाषा

en: Type chart
hi: चार्ट टाइप करें

en: Change your password
hi: अपना पासवर्ड बदलें

en: Repeat your password
hi: अपना पासवर्ड दोहराएं

en: Back
hi: वापस

en: Validate
hi: मान्य करें

en: Title
hi: शीर्षक

en: Your website title
hi: आपकी वेबसाइट का शीर्षक

en: App description
hi: ऐप विवरण

en: Referal link
hi: रेफरल लिंक

en: Your referal link (ex : Changelly)
hi: आपका रेफरल लिंक (उदा: परिवर्तनीय)

en: Maintenance mode
hi: रखरखाव मोड

en: Number format
hi: संख्या स्वरूप

en: Switch charts to tradingview charts
hi: चार्ट को ट्रेडिंगव्यू चार्ट पर स्विच करें

en: Enable autolanguage
hi: Autolanguage सक्षम करें

en: Enable POEditor Language
hi: POEditor भाषा सक्षम करें

en: POEditor API Key
hi: POEditor एपीआई कुंजी

en: Your POEditor API Key
hi: आपकी पीओएडिटर एपीआई कुंजी

en: POEditor Project Selector
hi: POEditor परियोजना चयनकर्ता

en: Allow signup
hi: साइनअप की अनुमति दें

en: User need verify account
hi: उपयोगकर्ता को खाता सत्यापित करने की आवश्यकता है

en: Need captcha signup
hi: कैप्चा साइनअप की आवश्यकता है

en: Google Recaptcha Site Key
hi: Google रिकैप्चा साइट कुंजी

en: Your Google Recaptcha Site Key
hi: आपकी Google रिकैप्चा साइट कुंजी

en: Google Recaptcha Secret Key
hi: Google रिकैप्चा गुप्त कुंजी

en: Your Google Recaptcha Secret Key
hi: आपकी Google रिकैप्चा गुप्त कुंजी

en: Sigin with google
hi: गूगल के साथ सिगिन

en: Google App ID
hi: Google ऐप आईडी

en: Your Google App ID
hi: आपका Google ऐप आईडी

en: Google App Secret
hi: Google ऐप सीक्रेट

en: Your Google App Secret
hi: आपका Google ऐप सीक्रेट

en: Sigin with Facebook
hi: फेसबुक के साथ सिगिन

en: Facebook App ID
hi: फेसबुक ऐप आईडी

en: Your Facebook App ID
hi: आपका फेसबुक ऐप आईडी

en: Facebook App Secret
hi: फेसबुक ऐप सीक्रेट

en: Your Facebook App Secret
hi: आपका फेसबुक ऐप सीक्रेट

en: Google Analytics
hi: गूगल विश्लेषिकी

en: Enable Google Ad
hi: Google विज्ञापन सक्षम करें

en: Google Ad Client
hi: Google विज्ञापन क्लाइंट

en: Your Google Ad Client
hi: आपका Google विज्ञापन क्लाइंट

en: Google Ad Slot
hi: Google विज्ञापन स्लॉट

en: Your Google Ad slot
hi: आपका Google विज्ञापन स्लॉट

en: Enable Cookie popup
hi: कुकी पॉपअप सक्षम करें

en: Cookie Popup title
hi: कुकी पॉपअप शीर्षक

en: Your Cookie popup title
hi: आपका कुकी पॉपअप शीर्षक

en: Cookie Popup text
hi: कुकी पॉपअप पाठ

en: Your Cookie popup text
hi: आपका कुकी पॉपअप टेक्स्ट

en: Blacklisted countries
hi: ब्लैकलिस्टेड देशों

en: Save
hi: बचाना

en: Allow user to switch chart type
hi: उपयोगकर्ता को चार्ट प्रकार स्विच करने दें

en: Done !
hi: किया हुआ !

en: quantity
hi: मात्रा

en: Enable native trading
hi: देशी व्यापार सक्षम करें

en: Balance configuration
hi: संतुलन विन्यास

en: Show balance estimation
hi: संतुलन अनुमान दिखाएं

en: User user currency select
hi: उपयोगकर्ता उपयोगकर्ता मुद्रा का चयन करें

en: Show balance estimation in
hi: संतुलन अनुमान दिखाएं

en: Referal system configuration
hi: रेफरल सिस्टम कॉन्फ़िगरेशन

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
hi: रेफरल सक्षम करें (मूल व्यापार सक्षम होना आवश्यक है)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
hi: रेफरल कमिशन ($, निश्चित राशि में)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
hi: रेफरल कमिशन ($, निश्चित राशि में) पूर्व: जब एक रिफाइन साइनअप और वास्तविक नकदी जमा, संदर्भ 5 $ (मूल्य = 5) जीत

en: Deposit configuration
hi: जमा विन्यास

en: Deposit fees (in %)
hi: जमा शुल्क (% में)

en: Deposit minimum (in $)
hi: जमा न्यूनतम ($ में)

en: Deposit maximum (in $)
hi: जमा अधिकतम ($ में)

en: Deposit currencies allowed
hi: जमा मुद्राओं की अनुमति है

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
hi: जमा वॉलेट प्राप्त होता है (यदि वॉलेट वास्तविक मुद्रा उपलब्ध नहीं है)

en: Withdraw configuration
hi: विन्यास वापस लेना

en: Withdraw minimum (in $)
hi: न्यूनतम निकालें ($ में)

en: Withdraw processing time (in days)
hi: प्रसंस्करण समय वापस लेना (दिनों में)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
hi: प्रसंस्करण समय वापस लेना (दिनों में) = पूर्व: 3

en: Trading configuration
hi: व्यापार विन्यास

en: Trading fees (in %)
hi: ट्रेडिंग फीस (% में)

en: Order reference pattern
hi: आदेश संदर्भ पैटर्न

en: Real account configuration
hi: वास्तविक खाता विन्यास

en: Enable real account
hi: वास्तविक खाता सक्षम करें

en: Practice account configuration
hi: खाता कॉन्फ़िगरेशन का अभ्यास करें

en: Maximum free deposit (in $)
hi: अधिकतम मुफ्त जमा ($ में)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
hi: अधिकतम मुफ्त जमा ($ में) पूर्व: 10000

en: Free deposit wallet receive
hi: नि: शुल्क जमा वॉलेट प्राप्त होता है

en: Ref.
hi: रेफरी।

en: Submited date
hi: सबमिट की गई तारीख

en: Status
hi: स्थिति

en: Document name
hi: दस्तावेज़ का नाम

en: Documents
hi: दस्तावेज़

en: Not processed
hi: संसाधित नहीं

en: Processed
hi: प्रसंस्कृत

en: Payment success
hi: भुगतान की सफलता

en: Payment reference pattern
hi: भुगतान संदर्भ पैटर्न

en: Enable SMTP
hi: एसएमटीपी सक्षम करें

en: SMTP Server
hi: एसएमटीपी सर्वर

en: Your SMTP host server
hi: आपका एसएमटीपी होस्ट सर्वर

en: SMTP Port
hi: एसएमटीपी पोर्ट

en: Your SMTP port
hi: आपका एसएमटीपी पोर्ट

en: SMTP Security
hi: एसएमटीपी सुरक्षा

en: SMTP User
hi: एसएमटीपी उपयोगकर्ता

en: Your SMTP user
hi: आपका एसएमटीपी उपयोगकर्ता

en: SMTP Password
hi: एसएमटीपी पासवर्ड

en: Your SMTP password
hi: आपका एसएमटीपी पासवर्ड

en: Email sender name
hi: ईमेल प्रेषक का नाम

en: Support mail
hi: समर्थन मेल

en: Support Phone
hi: समर्थन फोन

en: Support phone
hi: समर्थन फोन

en: Support Address
hi: समर्थन पता

en: DPO mail
hi: डीपीओ मेल

en: DPO Phone
hi: डीपीओ फोन

en: DPO phone
hi: डीपीओ फोन

en: Send welcome mail
hi: स्वागत मेल भेजें

en: Welcome mail subject
hi: आपका स्वागत है मेल विषय

en: Calendar credentials
hi: कैलेंडर प्रमाण पत्र

en: Enable calendar
hi: कैलेंडर सक्षम करें

en: Calendar Client ID
hi: कैलेंडर क्लाइंट आईडी

en: Your Calendar Client ID
hi: आपका कैलेंडर क्लाइंट आईडी

en: Calendar Client Secret
hi: कैलेंडर क्लाइंट सीक्रेट

en: Only show events in relation to enabled coins
hi: सक्षम सिक्कों के संबंध में केवल ईवेंट दिखाएं

en: News feed
hi: समाचार फ़ीड

en: Add news feed
hi: समाचार फ़ीड जोड़ें

en: Your RSS Feed link
hi: आपका आरएसएस फ़ीड लिंक

en: Add
hi: जोड़ना

en: Name feed
hi: नाम फ़ीड

en: Url
hi: यूआरएल

en: Twitter accounts
hi: ट्विटर खाते

en: Add twitter account
hi: ट्विटर खाता जोड़ें

en: Twitter name
hi: ट्विटर नाम

en: without
hi: के बग़ैर

en: Social name
hi: सामाजिक नाम

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Amount paid
hi: राशि का भुगतान

en: Wallet received
hi: वॉलेट प्राप्त हुआ

en: Amount received
hi: रकम प्राप्त

en: Payment gateway
hi: अदायगी रास्ता

en: Proof
hi: प्रमाण

en: Modify balance
hi: संतुलन को संशोधित करें

en: Select balance
hi: संतुलन का चयन करें

en: Modification type
hi: संशोधन प्रकार

en: Modification value
hi: संशोधन मूल्य

en: Add modification
hi: संशोधन जोड़ें

en: Card
hi: कार्ड

en: Balances
hi: शेष

en: Remove
hi: हटाना

en: Last location
hi: पिछला स्थान

en: Currency use
hi: मुद्रा उपयोग

en: Signup with
hi: इसके साथ साइन अप करें

en: Identity verification
hi: पहचान की जाँच

en: 2 Step Authentification
hi: 2 चरण प्रमाणीकरण

en: User status
hi: उपयोगकर्ता की स्थिति

en: Login history
hi: लॉगिन इतिहास

en: More details
hi: अधिक जानकारी

en: Deposit history
hi: जमा इतिहास

en: Total
hi: कुल

en: Value in BTC
hi: बीटीसी में मूल्य

en: Value in USD
hi: अमरीकी डालर में मूल्य

en: Withdraw method
hi: विधि वापस लेना

en: Date
hi: तारीख

en: Ask a widthdraw
hi: एक चौड़ाई पूछो

en: WITHDRAW
hi: हटें

en: banktransfert
hi: बैंक हस्तांतरण

en: Choose receiver account
hi: रिसीवर खाता चुनें

en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Next
hi: आगामी

en: Notification's configuration complete.
hi: अधिसूचना की विन्यास पूर्ण

en: Your PushBullet Access Token
hi: आपका पुशबलेट एक्सेस टोकन

en: Remove token
hi: टोकन निकालें

en: You are premium !
hi: आप प्रीमियम हैं!

en: left
hi: बाएं

en: Main settings
hi: मुख्य सेटिंग्स

en: Period
hi: अवधि

en: Colour
hi: रंग

en: Thickness
hi: मोटाई

en: Reset
hi: रीसेट

en: Apply
hi: लागू करें

en: Entrer your Google Authenticator Code
hi: अपने Google प्रमाणक कोड दर्ज करें

en: Enter your Google Authenticator Code
hi: अपना Google प्रमाणक कोड दर्ज करें

en: Balances valued less than 0.001 BTC
hi: 0.001 बीटीसी से कम मूल्य वाले शेष

en: Hide small balance
hi: छोटी शेष राशि छुपाएं

en: Estimate value
hi: अनुमानित मूल्य

en: Value in
hi: मूल्य में

en: Deposit
hi: जमा

en: Google Authentification is enable !
hi: Google प्रमाणीकरण सक्षम है!

en: Set as done
hi: के रूप में सेट करें

en: Close
hi: बंद करे

en: Google Authenticator code is invalid
hi: Google प्रमाणक कोड अमान्य है

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
hi: आपको ईमेल द्वारा चौड़ाई की पुष्टि प्राप्त होगी

en: Ref, User ID, Type, Currency
hi: रेफरी, यूजर आईडी, टाइप, मुद्रा

en: Widthdraw filter
hi: Widthdraw फ़िल्टर

en: Default
hi: चूक

en: Not confirmed
hi: इस बात की पुष्टि नहीं

en: Done
hi: किया हुआ

en: Payment filter
hi: भुगतान फ़िल्टर

en: Need to be approved
hi: अनुमोदित होने की आवश्यकता है

en: Paid
hi: भुगतान किया है

en: Not paid
hi: नहीं चुकाया

en: All payments
hi: सभी भुगतान

en: Ask a proof
hi: एक सबूत पूछो

en: Bank ref.
hi: बैंक रेफरी

en: Proof received
hi: सबूत प्राप्त हुआ

en: In pending
hi: लंबित

en: All widthdraw
hi: सभी चौड़ाई

en: Withdraw reference pattern
hi: संदर्भ पैटर्न वापस ले लें

en: Withdraw filter
hi: फ़िल्टर वापस लेना

en: Withdraw infos
hi: इंफोस वापस ले लें

en: year
hi: साल

en: month
hi: महीना

en: week
hi: सप्ताह

en: hour
hi: घंटा

en: minute
hi: मिनट

en: second
hi: दूसरा

en: ago
hi: पूर्व

en: Bank transfert
hi: बैंक हस्तांतरण

en: Deposit amount
hi: जमा राशि

en: Fill up
hi: भरें

en: It's free
hi: यह निःशुल्क है

en: You will receive
hi: आप पाएंगे

en: Add real funds
hi: असली धन जोड़ें

en: Minimal deposit
hi: न्यूनतम जमा

en: Enable credit card
hi: क्रेडिट कार्ड सक्षम करें

en: Stipe private key
hi: निजी कुंजी पट्टी

en: Your Stripe API Key
hi: आपकी पट्टी एपीआई कुंजी

en: Enable Paypal
hi: पेपैल सक्षम करें

en: Enable Paypal Live mode
hi: पेपैल लाइव मोड सक्षम करें

en: Paypal client ID
hi: पेपैल ग्राहक आईडी

en: Your paypal client ID
hi: आपका पेपैल क्लाइंट आईडी

en: Paypal Client Secret
hi: पेपैल क्लाइंट सीक्रेट

en: Your paypal client Secret
hi: आपका पेपैल क्लाइंट गुप्त

en: Enable Blockonomics
hi: ब्लॉकोनॉमिक्स सक्षम करें

en: Blockonomics Secret key
hi: ब्लॉकोनोमिक्स गुप्त कुंजी

en: Your blockonomics secret key
hi: आपका ब्लॉकोनॉमिक्स गुप्त कुंजी

en: Enable Fortumo
hi: फोर्टुमो सक्षम करें

en: Fortumo Secret key
hi: फोर्टुमो गुप्त कुंजी

en: Your fortumo secret key
hi: आपका भाग्य गुप्त कुंजी

en: Fortumo Service key
hi: फोर्टुमो सेवा कुंजी

en: Your fortumo service key
hi: आपकी किस्मत सेवा कुंजी

en: Enable Coingate
hi: कोइंगेट सक्षम करें

en: Enable CoinGate live mode
hi: सिक्का गेट लाइव मोड सक्षम करें

en: CoinGate Auth Token
hi: सिक्कागेट ऑथ टोकन

en: Your CoinGate Auth Token
hi: आपका सिक्का गेट टूथ

en: CoinGate Receive Currency
hi: सिक्कागेट मुद्रा प्राप्त करें

en: Enable Coinpayments
hi: सिक्का भुगतान सक्षम करें

en: Coinpayments Public Key
hi: सिक्का भुगतान सार्वजनिक कुंजी

en: Your Coinpayments Public Key
hi: आपके सिक्का भुगतान सार्वजनिक कुंजी

en: Coinpayments Private Key
hi: सिक्का भुगतान निजी कुंजी

en: Your Coinpayments Private Key
hi: आपके सिक्का भुगतान निजी कुंजी

en: Coinpayments Marchand ID
hi: सिक्का भुगतान मार्चैंड आईडी

en: Your Coinpayments Marchand ID
hi: आपके सिक्का भुगतान मार्च और आईडी

en: Coinpayments IPN Secret
hi: सिक्का भुगतान आईपीएन गुप्त

en: Your Coinpayments IPN Secret
hi: आपके सिक्का भुगतान आईपीएन गुप्त

en: Enable Rave Flutterwave payment
hi: Rave Flutterwave भुगतान सक्षम करें

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
hi: सैंडबॉक्स मोड रव Flutterwave

en: Rave Flutterwave Public Key
hi: राव Flutterwave सार्वजनिक कुंजी

en: Your Rave Flutterwave Public Key
hi: आपकी रव Flutterwave सार्वजनिक कुंजी

en: Rave Flutterwave Secret Key
hi: राव Flutterwave गुप्त कुंजी

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
hi: आपकी रव Flutterwave गुप्त कुंजी

en: Rave Flutterwave Payment Title
hi: रव Flutterwave भुगतान शीर्षक

en: Your Rave Flutterwave Payment title
hi: आपका रेव Flutterwave भुगतान शीर्षक

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
hi: रव Flutterwave भुगतान उपसर्ग

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
hi: आपका राव फ़्लटरवेव भुगतान उपसर्ग (उदा: केआरईपी)

en: Enable Coinbase Commerce payment
hi: सिक्काबेस वाणिज्य भुगतान सक्षम करें

en: Coinbase commerce API Key
hi: सिक्काबेस वाणिज्य एपीआई कुंजी

en: Your Coinbase commerce API Key
hi: आपका सिक्काबेस वाणिज्य API कुंजी

en: Coinbase commerce Payment Title
hi: सिक्काबेस वाणिज्य भुगतान शीर्षक

en: Your Coinbase commerce Payment title
hi: आपका सिक्काबेस वाणिज्य भुगतान शीर्षक

en: Enable Mollie
hi: मोली सक्षम करें

en: Mollie Key
hi: मोली कुंजी

en: Your Mollie Key
hi: आपकी मौली कुंजी

en: Enable Payeer
hi: पेयर सक्षम करें

en: Payeer Shop ID
hi: पेयर शॉप आईडी

en: Your Payeer Shop ID
hi: आपका पेयर शॉप आईडी

en: Payeer API Key
hi: पेयर एपीआई कुंजी

en: Your Payeer API Key
hi: आपकी पेयर एपीआई कुंजी

en: Enable Bank transfert
hi: बैंक ट्रांसफर्ट सक्षम करें

en: Bank transfert maximum at the same time
hi: बैंक एक ही समय में अधिकतम स्थानांतरित करता है

en: Bank transfert proof enabled
hi: बैंक ट्रांसफर्ट सबूत सक्षम

en: Bank transfert maximum proof
hi: बैंक अधिकतम सबूत ट्रांसफर करें

en: Your Gemini Key
hi: आपकी मिथुन कुंजी

en: Your Gemini Secret
hi: आपका मिथुन गुप्त

en: Select your platform
hi: अपना मंच चुनें

en: Sandbox
hi: सैंडबॉक्स

en: Live
hi: जीना

en: Cron time
hi: क्रोन समय

en: Last update
hi: आखिरी अपडेट

en: Sync delay
hi: सिंक विलंब

en: Add additional page
hi: अतिरिक्त पेज जोड़ें

en: Page name
hi: पन्ने का नाम

en: Page URL
hi: पेज का पता

en: Page icon (ex : lnr-home)
hi: पेज आइकन (उदा: एलएनआर-होम)

en: Or page icon svg
hi: या पृष्ठ आइकन svg

en: Icon
hi: चिह्न

en: SVG Picture
hi: एसवीजी पिक्चर

en: Enable
hi: सक्षम करें

en: Disable
hi: अक्षम

en: Create new bank transfert
hi: नया बैंक ट्रांसफर्ट बनाएं

en: Pending
hi: अपूर्ण

en: Details
hi: विवरण

en: Verified
hi: सत्यापित

en: Canceled
hi: रद्द

en: Declined
hi: इंकार कर दिया

en: Your Hitbtc Key
hi: आपकी हिटबैक कुंजी

en: Your Hitbtc Secret
hi: आपका हिटबैक सीक्रेट

en: Your Bitbank Key
hi: आपकी बिटबैंक कुंजी

en: Your Bitbank Secret
hi: आपका बिटबैंक गुप्त

en: User level
hi: उपयोगकर्ता स्तर

en: Expire in
hi: में समाप्त

en: Back to login
hi: लॉगिन पर वापस जाएं

en: Let's go !
hi: चलिए चलते हैं !

en: Welcome
hi: स्वागत हे

en: Let's configure together your Dashboard.
hi: आइए आपके डैशबोर्ड को एक साथ कॉन्फ़िगर करें।

en: Select your language
hi: अपनी भाषा का चयन करें

en: Select your currency
hi: अपनी मुद्रा का चयन करें

en: Select your favorites crypto
hi: अपने पसंदीदा क्रिप्टो का चयन करें

en: left need to be selected
hi: बाएं चुनने की जरूरत है

en: Configuration complete !
hi: कॉन्फ़िगरेशन पूर्ण!

en: will now refresh
hi: अब ताज़ा हो जाएगा

en: Enable Perfect Money payment
hi: परफेक्ट मनी भुगतान सक्षम करें

en: Perfect Money Payee Account
hi: बिल्कुल सही पैसा प्राप्तकर्ता खाता

en: Your Perfect Money Payee Account
hi: आपका बिल्कुल सही पैसा प्राप्तकर्ता खाता

en: Mobile, browser, windows notifications
hi: मोबाइल, ब्राउज़र, विंडोज अधिसूचनाएं

en: Create price alert
hi: मूल्य अलर्ट बनाएं

en: I need help !
hi: मुझे मदद की ज़रूरत है !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
hi: अपने फोन पर पुशबलेट ऐप डाउनलोड करें (एंड्रॉइड और आईओएस के लिए उपलब्ध)

en: Create an account on it
hi: इस पर एक खाता बनाएँ

en: Connect with your new account here
hi: यहां अपने नए खाते से जुड़ें

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
hi: <B> सेटिंग्स </ b>> <b> खाता </ b> पर जाएं और <b> एक्सेस टोकन </ b> बनाएं

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
hi: कुंजी कॉपी करें और इसे भरने पर पेस्ट करें और सहेजें पर क्लिक करें।

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
hi: यह जांचने के लिए एक अधिसूचना भेजी जाएगी कि क्या कनेक्शन सफल है या नहीं।

en: Premium wait you !
hi: प्रीमियम आप इंतजार कर रहे हैं!

en: More than 2000 crypto currencies
hi: 2000 से अधिक क्रिप्टो मुद्राएं

en: Be alerted when an indicator grows or falls
hi: जब संकेतक बढ़ता या गिरता है तो सतर्क रहें

en: Responsive on mobile and tablet
hi: मोबाइल और टैबलेट पर उत्तरदायी

en: News and social posts at the same place
hi: एक ही स्थान पर समाचार और सामाजिक पोस्ट

en: Support
hi: समर्थन

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Contact DPO
hi: डीपीओ से संपर्क करें

en: Your Binance Key
hi: आपका बिनेंस कुंजी

en: Your Binance Secret
hi: आपका बिनेंस सीक्रेट

en: Cardholder name
hi: कार्डधारक का नाम

en: Card number
hi: कार्ड नंबर

en: Expiration
hi: समय सीमा समाप्ति

en: No order to show
hi: दिखाने के लिए कोई आदेश नहीं है

en: Premium
hi: प्रीमियम

en: Verify your identiy
hi: अपनी पहचान सत्यापित करें

en: Estimate balance
hi: संतुलन का अनुमान लगाएं

en: 2w
hi: 2 माह

en: 7d
hi: 7 दिन

en: 1d
hi: 1 दिन

en: 2h
hi: 2 एच

en: 1h
hi: 1 घंटे

en: 30min
hi: 30 मिनट

en: Candlestick
hi: मोमबत्ती

en: Line
hi: लाइन

en: Indicators
hi: संकेतक

en: Export
hi: निर्यात

en: Alert
hi: चेतावनी

en: Drawing
hi: चि त्र का री

en: Trend Line
hi: प्रवृत्ति रेखा

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Create a new alert
hi: एक नई चेतावनी बनाएँ

en: % Fees
hi: % शुल्क

en: Cryptocurrency withdraw agreement
hi: क्रिप्टोक्रुरेंसी समझौते को वापस ले लें

en: Decline
hi: पतन

en: Agree
hi: इस बात से सहमत

en: Cryptocurrency deposit agreement
hi: Cryptocurrency जमा समझौते

en: Enable news popup
hi: समाचार पॉपअप सक्षम करें

en: News popup title
hi: समाचार पॉपअप शीर्षक

en: Your news popup title
hi: आपका समाचार पॉपअप शीर्षक

en: News popup video (put blank for not show video)
hi: समाचार पॉपअप वीडियो (वीडियो दिखाने के लिए खाली रखें)

en: News popup description
hi: समाचार पॉपअप विवरण

en: Advert users
hi: उपयोगकर्ताओं को विज्ञापन दें

en: Enable intro
hi: परिचय सक्षम करें

en: Withdraw fees (in %)
hi: शुल्क वापस लेना (% में)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
hi: मुद्रा वापस लेने पर बैंक ट्रांसफर अलर्ट क्रिप्टो-मुद्रा नहीं है

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
hi: क्रिप्टोकुरेंट्स बैंक ट्रांसफर के लिए अनुमति दी गई

en: Estimate balance in
hi: संतुलन का अनुमान लगाएं

en: Edit profile
hi: प्रोफाइल एडिट करें

en: Bank transfert deposit agreement
hi: बैंक ट्रांसफर डिपॉजिट समझौते

en: Blockonomics payment Fees (in %)
hi: ब्लॉकोनॉमिक्स भुगतान शुल्क (% में)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
hi: आपकी ब्लॉकोनॉमिक्स भुगतान शुल्क (% में)

en: Fortumo payment Fees (in %)
hi: फोर्टमू भुगतान शुल्क (% में)

en: Your fortumo payment fees (in %)
hi: आपकी किस्मत भुगतान शुल्क (% में)

en: CoinGate payment Fees (in %)
hi: सिक्का भुगतान शुल्क (% में)

en: Your coingate payment fees (in %)
hi: आपकी सहकारी भुगतान शुल्क (% में)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
hi: सिक्का भुगतान शुल्क (% में)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
hi: आपकी सहारा भुगतान शुल्क (% में)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
hi: Rave Flutterwave भुगतान शुल्क (% में)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
hi: आपकी रैव flutterwave भुगतान शुल्क (% में)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
hi: सिक्काबेस वाणिज्य भुगतान शुल्क (% में)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
hi: आपका सिक्का वाणिज्य भुगतान शुल्क (% में)

en: Mollie payment Fees (in %)
hi: मौली भुगतान शुल्क (% में)

en: Your mollie payment fees (in %)
hi: आपकी मौली भुगतान शुल्क (% में)

en: Payeer payment Fees (in %)
hi: भुगतानकर्ता शुल्क शुल्क (% में)

en: Your payeer payment fees (in %)
hi: आपकी भुगतानकर्ता भुगतान शुल्क (% में)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
hi: बैंक भुगतान शुल्क ट्रांसफर (% में)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
hi: आपका बैंक भुगतान शुल्क ट्रांसफर करता है (% में)

en: Add new
hi: नया जोड़ें

en: Bank accounts
hi: बैंक खाते

en: Add new bank account
hi: नया बैंक खाता जोड़ें

en: Bank account name
hi: बैंक खाता नाम

en: Your bank account name
hi: आपका बैंक खाता नाम

en: Bank account currency
hi: बैंक खाते की मुद्रा

en: Bank account IBAN
hi: बैंक खाता आईबीएएन

en: Bank account BIC
hi: बैंक खाता बीआईसी

en: Your bank account BIC
hi: आपका बैंक खाता बीआईसी

en: Bank account address
hi: बैंक खाता पता

en: Your bank account address
hi: आपका बैंक खाता पता

en: Bank account owner name
hi: बैंक खाता मालिक का नाम

en: Your bank account owner name
hi: आपका बैंक खाता स्वामी का नाम

en: * This is optional
hi: * यह वैकल्पिक है

en: Your bank account currency
hi: आपका बैंक खाता मुद्रा

en: Your bank account IBAN
hi: आपका बैंक खाता आईबीएएन

en: Delete
hi: हटाना

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
hi: आप 'पेज आइकन' और 'पेज आइकन एसवीजी' के बीच बीच चुन सकते हैं (पेज आइकन प्राथमिकता है) - यहां उपलब्ध सूची आइकन

en: You will receive a email confirmation
hi: आपको एक ईमेल पुष्टिकरण प्राप्त होगा

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
hi: कृपया अपना निकासी अनुरोध पूरा करने के लिए इस चरण का पालन करें।

en: You need to have at least
hi: आपको कम से कम होना चाहिए

en: You don't have any filled balance available
hi: आपके पास कोई भरी शेष राशि उपलब्ध नहीं है

en: Total in
hi: कुल in␣

en: You need to setup a widthdraw method
hi: आपको चौड़ाई वाली विधि सेट अप करने की आवश्यकता है

en: Bank account BIC/SWIFT
hi: बैंक खाता बीआईसी / स्विफ्ट

en: Your bank account BIC/SWIFT
hi: आपका बैंक खाता बीआईसी / स्विफ्ट

en: Day range
hi: दिन सीमा

en: Open day
hi: खुला दिन

en: Volume 24H
hi: प्रत्यक्ष वॉल्यूम

en: Direct Volume
hi: प्रत्यक्ष वॉल्यूम

en: Load more data
hi: अधिक डेटा लोड करें

en: Qty
hi: मात्रा

en: Gain
hi: लाभ

en: Price buy
hi: मूल्य खरीदते हैं

en: Disable chat
hi: चैट अक्षम करें

en: Total gain
hi: कुल लाभ

en: Confirmation
hi: पुष्टीकरण

en: Unit price
hi: यूनिट मूल्य

en: Investment
hi: निवेश

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Commission
hi: आयोग

en: Confirm buying
hi: खरीद की पुष्टि करें

en: New user
hi: नया उपयोगकर्ता

en: Order passed
hi: आदेश पारित किया गया

en: New subscription
hi: नई सदस्यता

en: Show withdraw receiver infos.
hi: निकासी रिसीवर इंफोस दिखाएं।

en: Process
hi: प्रक्रिया

en: Hide details
hi: जानकारी छिपाएँ

en: Enable subscriptions
hi: सदस्यता सक्षम करें

en: Enable free trial
hi: नि: शुल्क परीक्षण सक्षम करें

en: Free trial duration (in day)
hi: नि: शुल्क परीक्षण अवधि (दिन में)

en: Free trial duration
hi: नि: शुल्क परीक्षण अवधि

en: Premium features
hi: प्रीमियम विशेषताएं

en: Free users features
hi: मुफ्त उपयोगकर्ता सुविधाओं

en: Add a new plan
hi: एक नई योजना जोड़ें

en: Name plan
hi: नाम योजना

en: Price total
hi: मूल्य कुल

en: Duration in days
hi: दिनों में अवधि

en: Duration
hi: अवधि

en: Add this plan
hi: इस योजना को जोड़ें

en: Plans available
hi: योजना उपलब्ध है

en: Price plan
hi: मूल्य योजना

en: Duration in month
hi: महीने में अवधि

en: Price per month
hi: मूल्य प्रति माह

en: Account
hi: लेखा

en: Exchanges
hi: एक्सचेंजों

en: Total Free
hi: कुल मुफ़्त

en: Total Used
hi: कुल प्रयुक्त

en: Order Ref.
hi: ऑर्डर रेफरी

en: Ordered price
hi: आदेश दिया गया मूल्य

en: Current price
hi: मौजूदा कीमत

en: Evolution
hi: क्रमागत उन्नति

en: Enable identity system
hi: पहचान प्रणाली सक्षम करें

en: Block trading without identity verification
hi: पहचान सत्यापन के बिना व्यापार ब्लॉक

en: Block deposit without identity verification
hi: पहचान सत्यापन के बिना ब्लॉक जमा करें

en: Block withdraw without identity verification
hi: पहचान सत्यापन के बिना वापस लेना ब्लॉक करें

en: Approve
hi: मंजूर

en: Identity ID
hi: पहचान आईडी

en: Identity step name
hi: पहचान चरण का नाम

en: Identity step description
hi: पहचान चरण विवरण

en: Identity order
hi: पहचान आदेश

en: Down order
hi: नीचे आदेश

en: Up order
hi: ऊपर आदेश

en: Add new identity step
hi: नया पहचान चरण जोड़ें

en: Your step name
hi: आपका कदम नाम

en: Your step description
hi: आपका कदम विवरण

en: Identity step type
hi: पहचान चरण प्रकार

en: Upload new document
hi: नया दस्तावेज़ अपलोड करें

en: Choose in document type list
hi: दस्तावेज़ प्रकार सूची में चुनें

en: Enable identity upload with webcam
hi: वेबकैम के साथ पहचान अपलोड सक्षम करें

en: Webcam document ratio
hi: वेबकैम दस्तावेज़ अनुपात

en: Ration (Width / Height)
hi: राशन (चौड़ाई / ऊंचाई)

en: Ratio (Width / Height)
hi: अनुपात (चौड़ाई / ऊंचाई)

en: Document identity list
hi: दस्तावेज़ पहचान सूची

en: Add new identity document
hi: नया पहचान दस्तावेज़ जोड़ें

en: Your document name
hi: आपका दस्तावेज़ नाम

en: My Holding
hi: मेरा होल्डिंग

en: Holding
hi: होल्डिंग

en: Market Value
hi: बाजारी मूल्य

en: Profit / Loss
hi: लाभ हानि

en: Wallet
hi: बटुआ

en: Validate bank transfert
hi: बैंक ट्रांसफर मान्य करें

en: Transfert received date
hi: ट्रांसफर्ट प्राप्त तिथि

en: Bank account received
hi: बैंक खाता प्राप्त हुआ

en: Bank transfert reference
hi: बैंक ट्रांसफर संदर्भ

en: Amount received in bank account
hi: बैंक खाते में प्राप्त राशि

en: Amount transfered to the user account
hi: उपयोगकर्ता खाते में स्थानांतरित की गई राशि

en: User will receive
hi: उपयोगकर्ता प्राप्त होगा

en: Dark
hi: अंधेरा

en: White
hi: सफेद

en: Enable Donation
hi: दान सक्षम करें

en: Donation text
hi: दान पाठ

en: Your donation text
hi: आपका दान पाठ

en: Donation address list
hi: दान पता सूची

en: Put 1 address per line
hi: प्रति पंक्ति 1 पता रखें

en: Line format : BTC:ADDRESS
hi: रेखा प्रारूप: बीटीसी: पता

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
hi: हमारे चेहरे पर एक मुस्कुराओ और दान करने के द्वारा हमें समर्थन :)

en: Transactions history
hi: लेनदेन इतिहास

en: Description
hi: विवरण

en: Reference ...
hi: संदर्भ ...

en: Reference
hi: संदर्भ

en: deposit
hi: जमा

en: Dépot
hi: डिपो

en: Unknown
hi: अनजान

en: BUY order done
hi: आदेश पूरा करें

en: SELL order done
hi: आदेश आदेश दिया

en: SELL ORDER DONE
hi: आदेश दिया गया

en: BUY ORDER DONE
hi: आदेश प्राप्त करें

en: Add a new item
hi: एक नया आइटम जोड़ें

en: Your GDAX Key
hi: आपका जीडीएक्स कुंजी

en: Your GDAX Pass
hi: आपका जीडीएक्स पास

en: Your GDAX Secret
hi: आपका जीडीएक्स सीक्रेट

en: Your Bitmex ID
hi: आपका बिटमैक्स आईडी

en: Your Bitmex Secret
hi: आपका बिटकमेक्स गुप्त

en: Your OKCoin Key
hi: आपका OKCoin कुंजी

en: Your OKCoin Secret
hi: आपका OKCoin गुप्त

en: Your Luno Key ID
hi: आपकी लूनो कुंजी आईडी

en: Your Luno Secret
hi: आपका लूनो सीक्रेट

en: Your Coinex Key
hi: आपकी कोनेक्स कुंजी

en: Your Coinex Secret
hi: आपका कोनेक्स गुप्त

en: Your Btcmarket Key
hi: आपकी बीटीमार्कमार्क कुंजी

en: Your Btcmarket Secret
hi: आपका बीटीकेमार्केट सीक्रेट

en: Your Livecoin Key
hi: आपकी लाइवकोइन कुंजी

en: Your Livecoin Secret
hi: आपका लाइवकोइन सीक्रेट

en: Your Quoinex Token ID
hi: आपका क्वाइनिक्स टोकन आईडी

en: Your Quoinex Secret
hi: आपका Quoinex गुप्त

en: Your Exmo Key
hi: आपका एक्समो कुंजी

en: Your Exmo Secret
hi: आपका एक्समो गुप्त

en: Your YoBit Key
hi: आपकी योबिट कुंजी

en: Your YoBit Secret
hi: आपका योबिट सीक्रेट

en: Your Kucoin Key
hi: आपकी कुकोइन कुंजी

en: Your Kucoin Private
hi: आपका कुकोइन प्राइवेट

en: Your CEX Key
hi: आपका सीईएक्स कुंजी

en: Your CEX Secret
hi: आपका सीईएक्स गुप्त

en: Your CEX UID
hi: आपका सीईएक्स यूआईडी

en: My orders
hi: मेरे आदेश

en: Size
hi: आकार

en: Limit price
hi: सीमा मूल्य

en: Place buy order
hi: जगह खरीद आदेश

en: Place sell order
hi: ऑर्डर बेचें ऑर्डर करें

en: Method
hi: तरीका

en: You need to be logged at Coinex
hi: आपको कोनेक्स में लॉग इन करने की आवश्यकता है

en: Enable live trading
hi: लाइव ट्रेडिंग सक्षम करें

en: Login with Coinex
hi: Coinex के साथ लॉगिन करें

en: Week profit
hi: सप्ताह का लाभ

en: Leaderboard
hi: लीडरबोर्ड

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
hi: लीडरबोर्ड सक्षम करें (मूल व्यापार सक्षम होना आवश्यक है)

en: Active
hi: सक्रिय

en: Every
hi: प्रत्येक

en: Starting pair when new user signup
hi: नया उपयोगकर्ता साइनअप करते समय जोड़ी शुरू करना

en: Only 1 pair is allowed
hi: केवल 1 जोड़ी की अनुमति है

en: Starting watching list pair when new user signup
hi: नया उपयोगकर्ता साइनअप करते समय सूची जोड़ी देखना शुरू कर रहा है

en: 1 pair each for each line
hi: प्रत्येक पंक्ति के लिए प्रत्येक 1 जोड़ी

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
hi: प्रारूप: बाजार: SYMBOL / CURRENCY

en: You need to be logged at Livecoin
hi: आपको Livecoin पर लॉग इन करने की आवश्यकता है

en: Login with Livecoin
hi: Livecoin के साथ लॉगिन करें

en: Email not valid
hi: ईमेल मान्य नहीं है

en: You need to be logged at Yobit
hi: आपको योबिट में लॉग इन होना चाहिए

en: Login with Yobit
hi: योबिट के साथ लॉगिन करें

en: Based on all wallet
hi: सभी वॉलेट के आधार पर

en: Your Poloniex Key
hi: आपकी पोलोनिक्स कुंजी

en: Your Poloniex Secret
hi: आपका पोलोनिक्स गुप्त

en: Your trial version have expired !
hi: आपका परीक्षण संस्करण समाप्त हो गया है!

en: Become
hi: बनना

en: You will be charged
hi: आपके ऊपर आरोप लगाया जाएगा

en: for
hi: के लिये

en: months
hi: महीने

en: Your Kraken Key
hi: आपका क्राकेन कुंजी

en: Your Kraken Private
hi: आपका क्राकेन प्राइवेट

en: will be ready for you !
hi: तुम्हारे लिए तैयार हो जाएगा!

en: You need to be logged at Binance
hi: आपको बिनेंस में लॉग इन करने की आवश्यकता है

en: Login with Binance
hi: बिनेंस के साथ लॉगिन करें

en: You need to be logged at Poloniex
hi: आपको Poloniex पर लॉग इन करने की आवश्यकता है

en: Login with Poloniex
hi: Poloniex के साथ लॉगिन करें

en: You need to be logged at Exmo
hi: आपको एक्समो में लॉग इन करने की आवश्यकता है

en: Login with Exmo
hi: एक्समो के साथ लॉगिन करें

en: View the article
hi: लेख देखें

en: Your Bittrex Key
hi: आपकी बिट्ट्रेक्स कुंजी

en: Your Bittrex Secret
hi: आपका बिट्ट्रेक्स गुप्त

en: You need to be logged at Kraken
hi: आपको क्राकेन में लॉग इन होना चाहिए

en: Login with Kraken
hi: Kraken के साथ लॉगिन करें

en: Markets
hi: बाजार

en: Hide market (native trading need to be enabled)
hi: बाजार छुपाएं (मूल व्यापार सक्षम होना आवश्यक है)

en: Hide orders book
hi: ऑर्डर बुक छुपाएं

en: Load orders book
hi: ऑर्डर बुक बुक करें

en: Create an alert when ...
hi: अलर्ट बनाएं जब ...

en: Price is above
hi: कीमत ऊपर है

en: Price is bellow
hi: कीमत बेलो है

en: Password not match
hi: पासवर्ड मेल नहीं खाता
