Krypto - en to it translation catalogue (691 entries)

en: Real account
it: Conto reale

en: Board
it: Grafico

en: Please turn your device in landscape mode.
it: Per favore, accendi

en: chart
it: grafico

en: charts or more
it: grafici o altro

en: Search by name or symbol
it: Cerca per nome o simbolo

en: real account
it: conto reale

en: See all balances
it: Vedi tutti i saldi

en: List accounts
it: Elenco degli account

en: History
it: Storia

en: Credit
it: Credito

en: Order book
it: Portafoglio ordini

en: Market
it: Mercato

en: Portfolio
it: Portafoglio

en: Leader board
it: Classifica

en: Watching
it: Guardando

en: News
it: notizia

en: Panel
it: Pannello

en: Social
it: Sociale

en: Calendar
it: Calendario

en: Contact us
it: Contattaci

en: January
it: gennaio

en: February
it: febbraio

en: March
it: marzo

en: April
it: aprile

en: May
it: potrebbe

en: June
it: giugno

en: July
it: luglio

en: August
it: agosto

en: September
it: settembre

en: October
it: ottobre

en: November
it: novembre

en: December
it: dicembre

en: Tue.
it: Mar.

en: Wed.
it: Mer

en: Thu.
it: Gio

en: Fri.
it: Ven

en: Sun.
it: Sole.

en: Statistics
it: statistica

en: Bank transferts
it: Bonifici bancari

en: Payments
it: pagamenti

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: Identity
it: Identità

en: Users
it: utenti

en: Orders
it: Ordini

en: Withdraw
it: ritirarsi

en: Currency
it: Moneta

en: Total trade
it: Commercio totale

en: Total deposit
it: Deposito totale

en: Total withdraw
it: Ritiro totale

en: Fees
it: tasse

en: Name
it: Nome

en: Email
it: E-mail

en: Subscription
it: Sottoscrizione

en: Signin method
it: Metodo di accesso

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Notifications enabled
it: Notifiche abilitate

en: Trial version
it: Versione di prova

en: day
it: giorno

en: Edit
it: modificare

en: Inactive
it: Inattivo

en: Enabled
it: Abilitato

en: Ref
it: arbitro

en: User
it: Utente

en: Order date
it: Data dell'ordine

en: Exchange
it: Scambio

en: Pair
it: Paio

en: Type
it: genere

en: Amount
it: Quantità

en: Received
it: ricevuto

en: Total deducted
it: Totale detratto

en: Total received
it: Totale ricevuto

en: Buy
it: Acquistare

en: Sell
it: Vendere

en: Coin list
it: Lista delle monete

en: Market list
it: Elenco di mercato

en: Heatmap
it: Mappa di calore

en: Price
it: Prezzo

en: Direct Vol. 24H
it: Vol. Diretto 24H

en: Total Vol. 24H
it: Vol. Totale 24H

en: 24h High/Low
it: 24 ore massimo / minimo

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Coins
it: Monete

en: Currencies
it: valute

en: Mail settings
it: Impostazioni della posta

en: Payment
it: Pagamento

en: News - Social
it: Notizie - Social

en: Cron
it: cron

en: Additional pages
it: Pagine aggiuntive

en: Today's visits
it: Visite di oggi

en: 7 days visits
it: 7 giorni di visite

en: Number of users
it: numero di utenti

en: Number of coins
it: Numero di monete

en: Last users
it: Ultimi utenti

en: This website uses cookies
it: Questo sito Web utilizza i cookie

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
it: Il nostro sito web utilizza i cookie per esaminare il traffico del sito e le attività degli utenti mentre si trova sul nostro sito, per migliorare l'esperienza utente, il marketing e fornire funzionalità di social media.

en: Accept
it: Accettare

en: Your e-mail address
it: Il tuo indirizzo di posta elettronica

en: Your password
it: La tua password

en: Forgot password ?
it: Ha dimenticato la password ?

en: Login
it: Accesso

en: or
it: o

en: Create a new account
it: Creare un nuovo account

en: practice account
it: account di pratica

en: Symbol
it: Simbolo

en: Last
it: Ultimo

en: Profile
it: Profilo

en: Notification
it: Notifica

en: Security
it: Sicurezza

en: Logout
it: Disconnettersi

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Language
it: linguaggio

en: Type chart
it: Digitare il grafico

en: Change your password
it: Cambia la tua password

en: Repeat your password
it: Ripeti la password

en: Back
it: Indietro

en: Validate
it: Convalidare

en: Title
it: Titolo

en: Your website title
it: Il titolo del tuo sito web

en: App description
it: Descrizione dell'app

en: Referal link
it: Link di riferimento

en: Your referal link (ex : Changelly)
it: Il tuo link di riferimento (es: Changelly)

en: Maintenance mode
it: Modalità di manutenzione

en: Number format
it: Formato numerico

en: Switch charts to tradingview charts
it: Cambia i grafici in grafici di tradingview

en: Enable autolanguage
it: Abilita la lingua automatica

en: Enable POEditor Language
it: Abilita linguaggio POEditor

en: POEditor API Key
it: Chiave API di POEditor

en: Your POEditor API Key
it: La chiave API di POEditor

en: Allow signup
it: Consenti registrazione

en: User need verify account
it: L'utente deve verificare l'account

en: Need captcha signup
it: Hai bisogno di iscrizione captcha

en: Google Recaptcha Site Key
it: Chiave del sito Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Site Key
it: La chiave del tuo sito Google Recaptcha

en: Google Recaptcha Secret Key
it: Chiave segreta di Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Secret Key
it: La tua chiave segreta Google Recaptcha

en: Sigin with google
it: Sigin con google

en: Google App ID
it: ID app di Google

en: Your Google App ID
it: Il tuo ID app Google

en: Your Google App Secret
it: La tua app segreta di Google

en: Sigin with Facebook
it: Sigin con Facebook

en: Facebook App ID
it: ID app Facebook

en: Your Facebook App ID
it: L'ID dell'app Facebook

en: Your Facebook App Secret
it: La tua app di Facebook segreta

en: Google Analytics
it: statistiche di Google

en: Enable Google Ad
it: Abilita Google Ad

en: Your Google Ad Client
it: Il tuo client pubblicitario Google

en: Your Google Ad slot
it: Il tuo spazio pubblicitario Google

en: Enable Cookie popup
it: Abilita popup popup

en: Cookie Popup title
it: Titolo pop-up dei cookie

en: Your Cookie popup title
it: Il tuo titolo popup Cookie

en: Your Cookie popup text
it: Il tuo testo popup Cookie

en: Blacklisted countries
it: Paesi nella lista nera

en: Save
it: Salvare

en: Allow user to switch chart type
it: Consenti all'utente di cambiare tipo di grafico

en: Done !
it: Fatto !

en: quantity
it: quantità

en: Enable native trading
it: Abilita il trading nativo

en: Balance configuration
it: Configurazione dell'equilibrio

en: Show balance estimation
it: Mostra la stima del saldo

en: User user currency select
it: Selezione valuta utente utente

en: Show balance estimation in
it: Mostra stima del bilancio in

en: Referal system configuration
it: Configurazione del sistema di riferimento

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
it: Abilita referral (è necessario abilitare il trading nativo)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
it: Commissione di riferimento (in $, importo fisso)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
it: Commissioni di riferimento (in $, importo fisso) es: quando una registrazione di riferimento e un deposito di denaro reale, la refer vinca 5 $ (valore = 5)

en: Deposit configuration
it: Configurazione del deposito

en: Deposit fees (in %)
it: Spese di deposito (in%)

en: Deposit minimum (in $)
it: Deposito minimo (in $)

en: Deposit maximum (in $)
it: Deposito massimo (in $)

en: Deposit currencies allowed
it: Valute di deposito consentite

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
it: Riceverai il portafoglio di deposito (se la valuta reale del portafoglio non è disponibile)

en: Withdraw configuration
it: Ritirare la configurazione

en: Withdraw minimum (in $)
it: Prelievo minimo (in $)

en: Withdraw processing time (in days)
it: Ritira il tempo di elaborazione (in giorni)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
it: Ritirare il tempo di elaborazione (in giorni) = es: 3

en: Trading configuration
it: Configurazione commerciale

en: Trading fees (in %)
it: Commissioni di negoziazione (in%)

en: Order reference pattern
it: Modello di riferimento dell'ordine

en: Real account configuration
it: Configurazione dell'account reale

en: Enable real account
it: Abilita account reale

en: Practice account configuration
it: Esercita la configurazione dell'account

en: Maximum free deposit (in $)
it: Deposito massimo gratuito (in $)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
it: Deposito massimo gratuito (in $) ex: 10000

en: Free deposit wallet receive
it: Riceverai il portafoglio di deposito gratuito

en: Submited date
it: Data inviata

en: Status
it: Stato

en: Document name
it: Nome del documento

en: Documents
it: Documenti

en: Not processed
it: Non processato

en: Payment success
it: Successo di pagamento

en: Payment reference pattern
it: Modello di riferimento del pagamento

en: Enable SMTP
it: Abilita SMTP

en: SMTP Server
it: Server SMTP

en: Your SMTP host server
it: Il tuo server host SMTP

en: SMTP Port
it: Porta SMTP

en: Your SMTP port
it: La tua porta SMTP

en: SMTP Security
it: Sicurezza SMTP

en: SMTP User
it: Utente SMTP

en: Your SMTP user
it: Il tuo utente SMTP

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: Your SMTP password
it: La tua password SMTP

en: Email sender name
it: Invia il nome del mittente

en: Support mail
it: Mail di supporto

en: Support Phone
it: Supporto telefonico

en: Support phone
it: Telefono di supporto

en: Support Address
it: Indirizzo di supporto

en: DPO mail
it: Posta DPO

en: DPO Phone
it: Telefono DPO

en: DPO phone
it: Telefono DPO

en: Send welcome mail
it: Invia una mail di benvenuto

en: Welcome mail subject
it: Oggetto della posta di benvenuto

en: Calendar credentials
it: Credenziali del calendario

en: Enable calendar
it: Abilita calendario

en: Your Calendar Client ID
it: Il tuo ID cliente del calendario

en: Calendar Client Secret
it: Calendario Client Secret

en: Only show events in relation to enabled coins
it: Mostra solo eventi in relazione alle monete abilitate

en: News feed
it: Feed di notizie

en: Add news feed
it: Aggiungi feed di notizie

en: Your RSS Feed link
it: Il tuo link Feed RSS

en: Add
it: Inserisci

en: Name feed
it: Nome feed

en: Url
it: url

en: Twitter accounts
it: Account Twitter

en: Add twitter account
it: Aggiungi un account Twitter

en: Twitter name
it: Nome di Twitter

en: without
it: senza

en: Social name
it: Nome sociale

en: Created date
it: Data di Creazione

en: Amount paid
it: Importo pagato

en: Wallet received
it: Portafoglio ricevuto

en: Amount received
it: Quantità ricevuta

en: Payment gateway
it: Casello stradale

en: Proof
it: Prova

en: Modify balance
it: Modifica il saldo

en: Select balance
it: Seleziona il saldo

en: Modification type
it: Tipo di modifica

en: Modification value
it: Valore di modifica

en: Add modification
it: Aggiungi modifica

en: Card
it: Carta

en: Balances
it: Bilance

en: Remove
it: Rimuovere

en: Last location
it: Ultima posizione

en: Currency use
it: Uso di valuta

en: Signup with
it: Iscriviti con

en: Identity verification
it: Verifica dell'identità

en: 2 Step Authentification
it: Autenticazione in 2 passaggi

en: User status
it: Stato dell'utente

en: Login history
it: Cronologia di accesso

en: More details
it: Più dettagli

en: Deposit history
it: Storia del deposito

en: Total
it: Totale

en: Value in BTC
it: Valore in BTC

en: Value in USD
it: Valore in USD

en: Withdraw method
it: Prelevare il metodo

en: Date
it: Data

en: Ask a widthdraw
it: Chiedi un widthdraw

en: WITHDRAW
it: PRELIEVI

en: Choose receiver account
it: Scegli l'account del destinatario

en: Cancel
it: Annulla

en: Next
it: Il prossimo

en: Notification's configuration complete.
it: Configurazione della notifica completata.

en: Your PushBullet Access Token
it: Il token di accesso PushBullet

en: Remove token
it: Rimuovi token

en: You are premium !
it: Sei premium!

en: left
it: sinistra

en: Main settings
it: Impostazioni principali

en: Period
it: Periodo

en: Colour
it: Colore

en: Thickness
it: Spessore

en: Apply
it: Applicare

en: Entrer your Google Authenticator Code
it: Inserisci il tuo codice Google Authenticator

en: Enter your Google Authenticator Code
it: Inserisci il tuo codice Google Authenticator

en: Balances valued less than 0.001 BTC
it: Saldi di valore inferiore a 0,001 BTC

en: Hide small balance
it: Nascondi piccolo saldo

en: Estimate value
it: Stima valore

en: Value in
it: Valore in

en: Deposit
it: Depositare

en: Google Authentification is enable !
it: L'autenticazione di Google è abilitata!

en: Set as done
it: Imposta come fatto

en: Close
it: Vicino

en: Google Authenticator code is invalid
it: Il codice di Google Authenticator non è valido

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
it: Riceverai una conferma di larghezza per e-mail

en: Ref, User ID, Type, Currency
it: Rif, ID utente, tipo, valuta

en: Widthdraw filter
it: Filtro Widthdraw

en: Default
it: Predefinito

en: Not confirmed
it: Non confermato

en: Done
it: Fatto

en: Payment filter
it: Filtro di pagamento

en: Need to be approved
it: Devono essere approvati

en: Paid
it: Pagato

en: Not paid
it: Non pagato

en: All payments
it: Tutti i pagamenti

en: Ask a proof
it: Chiedi una prova

en: Bank ref.
it: Rif. Bancario

en: Proof received
it: Prova ricevuta

en: In pending
it: In sospeso

en: All widthdraw
it: Tutto il widthdraw

en: Withdraw reference pattern
it: Ritirare il modello di riferimento

en: Withdraw filter
it: Ritirare il filtro

en: Withdraw infos
it: Ritirare le informazioni

en: year
it: anno

en: month
it: mese

en: week
it: settimana

en: hour
it: ora

en: minute
it: minuto

en: second
it: secondo

en: ago
it: fa

en: Bank transfert
it: Bonifico bancario

en: Deposit amount
it: Importo del deposito

en: Fill up
it: Riempire

en: It's free
it: È gratis

en: You will receive
it: Riceverai

en: Add real funds
it: Aggiungi fondi reali

en: Minimal deposit
it: Deposito minimo

en: Enable credit card
it: Abilita la carta di credito

en: Stipe private key
it: Stipe chiave privata

en: Your Stripe API Key
it: La tua chiave API Stripe

en: Enable Paypal
it: Abilita Paypal

en: Enable Paypal Live mode
it: Abilita la modalità live di Paypal

en: Paypal client ID
it: ID cliente Paypal

en: Your paypal client ID
it: Il tuo ID cliente paypal

en: Paypal Client Secret
it: Cliente segreto di Paypal

en: Your paypal client Secret
it: Il tuo cliente paypal Segreto

en: Enable Blockonomics
it: Abilita Blockonomics

en: Blockonomics Secret key
it: Chiave segreta di Blockonomics

en: Your blockonomics secret key
it: La tua chiave segreta blockonomics

en: Enable Fortumo
it: Abilita Fortumo

en: Fortumo Secret key
it: Chiave segreta di Fortumo

en: Your fortumo secret key
it: La tua chiave segreta

en: Fortumo Service key
it: Chiave del servizio Fortumo

en: Your fortumo service key
it: La tua chiave di servizio fortumo

en: Enable Coingate
it: Abilita Coingate

en: Enable CoinGate live mode
it: Abilita la modalità live di CoinGate

en: CoinGate Auth Token
it: Token di autenticazione CoinGate

en: Your CoinGate Auth Token
it: Il tuo token di autenticazione CoinGate

en: CoinGate Receive Currency
it: CoinGate Ricevi valuta

en: Enable Coinpayments
it: Attiva Coinpayments

en: Coinpayments Public Key
it: Chiave pubblica Coinpayments

en: Your Coinpayments Public Key
it: La tua chiave pubblica Coinpayments

en: Coinpayments Private Key
it: Chiave privata Coinpayments

en: Your Coinpayments Private Key
it: La tua chiave privata Coinpayments

en: Coinpayments Marchand ID
it: ID Marchand monete

en: Your Coinpayments Marchand ID
it: Il tuo identificativo Marchand Coinpayments

en: Coinpayments IPN Secret
it: Segreto IPP Coinpayments

en: Your Coinpayments IPN Secret
it: Il tuo segreto Coinpayments IPN

en: Enable Rave Flutterwave payment
it: Abilita il pagamento di Rave Flutterwave

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
it: Modalità sandbox Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Public Key
it: La tua chiave pubblica Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
it: La tua chiave segreta di Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Payment title
it: Il tuo titolo Rave Flutterwave Payment

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
it: Il tuo prefisso di pagamento Rave Flutterwave (es: KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
it: Abilita pagamento Commerce Coinbase

en: Coinbase commerce API Key
it: Chiave API di Coinbase Commerce

en: Your Coinbase commerce API Key
it: La tua chiave API di Coinbase

en: Coinbase commerce Payment Title
it: Titolo di pagamento per il commercio Coinbase

en: Your Coinbase commerce Payment title
it: Il tuo titolo di pagamento per il commercio Coinbase

en: Enable Mollie
it: Abilita Mollie

en: Your Mollie Key
it: La tua chiave di Mollie

en: Enable Payeer
it: Abilita Payeer

en: Your Payeer Shop ID
it: Il tuo ID negozio Payeer

en: Payeer API Key
it: Chiave API Payeer

en: Your Payeer API Key
it: La tua chiave API Payeer

en: Enable Bank transfert
it: Abilita bonifico bancario

en: Bank transfert maximum at the same time
it: Bonifico bancario massimo allo stesso tempo

en: Bank transfert proof enabled
it: Bank transfert proof abilitato

en: Bank transfert maximum proof
it: Bonifico bancario prova massima

en: Your Gemini Key
it: La tua chiave dei Gemelli

en: Your Gemini Secret
it: Il tuo segreto dei Gemelli

en: Select your platform
it: Seleziona la tua piattaforma

en: Sandbox
it: sandbox

en: Live
it: Vivere

en: Cron time
it: Cron Time

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Sync delay
it: Ritardo di sincronizzazione

en: Add additional page
it: Aggiungi altra pagina

en: Page name
it: Nome della pagina

en: Page URL
it: URL della pagina

en: Page icon (ex : lnr-home)
it: Icona della pagina (es: lnr-home)

en: Or page icon svg
it: O icona della pagina svg

en: Icon
it: Icona

en: SVG Picture
it: Immagine SVG

en: Enable
it: Abilitare

en: Disable
it: disattivare

en: Create new bank transfert
it: Crea un nuovo bonifico bancario

en: Pending
it: in attesa di

en: Details
it: Dettagli

en: Verified
it: verificata

en: Canceled
it: Annullato

en: Declined
it: rifiutato

en: Your Hitbtc Key
it: La tua chiave Hitbtc

en: Your Hitbtc Secret
it: Il tuo segreto Hitbtc

en: Your Bitbank Key
it: La tua chiave di Bitbank

en: Your Bitbank Secret
it: Il tuo segreto di Bitbank

en: User level
it: Livello utente

en: Expire in
it: Scadenza

en: Back to login
it: Torna al login

en: Let's go !
it: Andiamo !

en: Welcome
it: benvenuto

en: Let's configure together your Dashboard.
it: Configuriamo insieme la tua Dashboard.

en: Select your language
it: seleziona la tua lingua

en: Select your currency
it: Seleziona la tua valuta

en: Select your favorites crypto
it: Seleziona i tuoi preferiti cripto

en: left need to be selected
it: lasciato deve essere selezionato

en: Configuration complete !
it: Configurazione completata!

en: will now refresh
it: ora si aggiornerà

en: Enable Perfect Money payment
it: Abilita il pagamento con denaro perfetto

en: Perfect Money Payee Account
it: Conto per il denaro contante perfetto

en: Your Perfect Money Payee Account
it: Il tuo account Payday Perfect Money

en: Mobile, browser, windows notifications
it: Mobile, browser, notifiche di windows

en: Create price alert
it: Crea un avviso di prezzo

en: I need help !
it: Ho bisogno di aiuto !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
it: Scarica l'app PushBullet sul tuo telefono (disponibile per Android e iOS)

en: Create an account on it
it: Crea un account su di esso

en: Connect with your new account here
it: Connettiti con il tuo nuovo account qui

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
it: Vai su <b> Impostazioni </ b>> <b> Account </ b> e crea un <b> token di accesso </ b>

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
it: Copia la chiave e incollala sul riempimento e clicca su Salva.

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
it: Verrà inviata una notifica per verificare se la connessione ha esito positivo.

en: Premium wait you !
it: Premium ti aspetta!

en: More than 2000 crypto currencies
it: Più di 2000 criptovalute

en: Be alerted when an indicator grows or falls
it: Essere avvisati quando un indicatore aumenta o diminuisce

en: Responsive on mobile and tablet
it: Responsive su mobile e tablet

en: News and social posts at the same place
it: Notizie e post sociali nello stesso posto

en: Support
it: Supporto

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Un abito

en: Contact DPO
it: Contatta DPO

en: Your Binance Key
it: La tua chiave Binance

en: Your Binance Secret
it: Il tuo segreto di Binance

en: Cardholder name
it: Nome del titolare

en: Card number
it: Numero di carta

en: Expiration
it: Scadenza

en: No order to show
it: Nessun ordine da mostrare

en: Premium
it: premio

en: Verify your identiy
it: Verifica la tua identità

en: Estimate balance
it: Stima del saldo

en: 30min
it: 30 minuti

en: Candlestick
it: candeliere

en: Line
it: Linea

en: Indicators
it: indicatori

en: Export
it: Esportare

en: Alert
it: Mettere in guardia

en: Drawing
it: Disegno

en: Trend Line
it: Linea di tendenza

en: Text
it: Testo

en: Create a new alert
it: Crea un nuovo avviso

en: % Fees
it: % Tasse

en: Cryptocurrency withdraw agreement
it: Criptovaluta revoca l'accordo

en: Decline
it: Declino

en: Agree
it: Essere d'accordo

en: Cryptocurrency deposit agreement
it: Accordo di deposito di criptovaluta

en: Enable news popup
it: Abilita popup di notizie

en: News popup title
it: Titolo popup di notizie

en: Your news popup title
it: Il tuo titolo popup di notizie

en: News popup video (put blank for not show video)
it: News popup video (mettere in bianco per non mostrare il video)

en: News popup description
it: Descrizione popup

en: Advert users
it: Utenti degli annunci

en: Enable intro
it: Abilita introduzione

en: Withdraw fees (in %)
it: Ritirare le tasse (in%)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
it: L'avviso bonifico bancario quando si preleva la valuta non è criptovaluta

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
it: Criptovaluta consentita per il bonifico bancario ritirato

en: Estimate balance in
it: Stima del saldo in

en: Edit profile
it: Modifica Profilo

en: Bank transfert deposit agreement
it: Contratto di deposito bonifico bancario

en: Blockonomics payment Fees (in %)
it: Pagamento di Blockonomics (in%)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
it: Le tue spese di pagamento blockonomics (in%)

en: Fortumo payment Fees (in %)
it: Tasse di pagamento Fortumo (in%)

en: Your fortumo payment fees (in %)
it: Le tue tasse di pagamento fortumo (in%)

en: CoinGate payment Fees (in %)
it: Tasse di pagamento CoinGate (in%)

en: Your coingate payment fees (in %)
it: Le tue spese di pagamento (in%)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
it: Commissioni di pagamento delle coinpayments (in%)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
it: Le tue commissioni di pagamento per coinpayment (in%)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
it: Rave Flutterwave payment Fees (in%)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
it: Il tuo rave flutterwave tasse di pagamento (in%)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
it: Tasse di pagamento al commercio Coinbase (in%)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
it: Le tue commissioni di pagamento del commercio di monete (in%)

en: Mollie payment Fees (in %)
it: Commissioni di pagamento Mollie (in%)

en: Your mollie payment fees (in %)
it: Le tue tasse di pagamento per mollie (in%)

en: Payeer payment Fees (in %)
it: Commissioni di pagamento del pagatore (in%)

en: Your payeer payment fees (in %)
it: Le tue commissioni di pagamento del beneficiario (in%)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
it: Pagamento con bonifico bancario (in%)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
it: La tua banca ha trasferito le spese di pagamento (in%)

en: Add new
it: Aggiungere nuova

en: Bank accounts
it: conto in banca

en: Add new bank account
it: Aggiungi un nuovo conto bancario

en: Bank account name
it: nome del conto bancario

en: Your bank account name
it: Il nome del tuo conto bancario

en: Bank account currency
it: Valuta del conto bancario

en: Bank account IBAN
it: Conto bancario IBAN

en: Bank account BIC
it: Conto bancario BIC

en: Your bank account BIC
it: Il tuo conto bancario BIC

en: Bank account address
it: Indirizzo del conto bancario

en: Your bank account address
it: L'indirizzo del tuo conto bancario

en: Bank account owner name
it: Nome del proprietario del conto bancario

en: Your bank account owner name
it: Il nome del proprietario del tuo conto bancario

en: * This is optional
it: * Questo è opzionale

en: Your bank account currency
it: La valuta del tuo conto bancario

en: Your bank account IBAN
it: Il tuo conto bancario IBAN

en: Delete
it: Elimina

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
it: È possibile scegliere tra "Icona pagina" e "Icona pagina svg" (Icona pagina è priorità) - Elenco icone disponibili qui

en: You will receive a email confirmation
it: Riceverai un'email di conferma

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
it: Segui questo passaggio per completare la richiesta di prelievo.

en: You need to have at least
it: Devi averlo almeno

en: You don't have any filled balance available
it: Non hai alcun saldo disponibile disponibile

en: Total in
it: Totale in␣

en: You need to setup a widthdraw method
it: È necessario impostare un metodo widthdraw

en: Bank account BIC/SWIFT
it: Conto bancario BIC / SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
it: Il tuo conto bancario BIC / SWIFT

en: Day range
it: Intervallo diurno

en: Volume 24H
it: Volume diretto

en: Direct Volume
it: Volume diretto

en: Load more data
it: Carica più dati

en: Qty
it: Quantità

en: Gain
it: Guadagno

en: Price buy
it: Prezzo di acquisto

en: Disable chat
it: Disabilita chat

en: Total gain
it: Guadagno totale

en: Confirmation
it: Conferma

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: Investment
it: Investimento

en: Quantity
it: Quantità

en: Commission
it: Commissione

en: Confirm buying
it: Conferma l'acquisto

en: New user
it: Nuovo utente

en: Order passed
it: Ordine passato

en: New subscription
it: Nuovo abbonamento

en: Show withdraw receiver infos.
it: Mostra informazioni sul ritiro del ricevitore.

en: Process
it: Processi

en: Hide details
it: Nascondere dettagli

en: Enable subscriptions
it: Abilita iscrizioni

en: Enable free trial
it: Abilita la prova gratuita

en: Free trial duration (in day)
it: Durata della prova gratuita (in giornata)

en: Free trial duration
it: Durata della prova gratuita

en: Premium features
it: Funzionalità premium

en: Free users features
it: Funzionalità degli utenti gratuiti

en: Add a new plan
it: Aggiungi un nuovo piano

en: Name plan
it: Nome piano

en: Price total
it: Prezzo totale

en: Duration in days
it: Durata in giorni

en: Duration
it: Durata

en: Add this plan
it: Aggiungi questo piano

en: Plans available
it: Piani disponibili

en: Price plan
it: Piano prezzi

en: Duration in month
it: Durata nel mese

en: Price per month
it: Prezzo al mese

en: Account
it: account

en: Exchanges
it: scambi

en: Total Free
it: Totale gratuito

en: Total Used
it: Totale usato

en: Order Ref.
it: Ordine rif.

en: Ordered price
it: Prezzo ordinato

en: Current price
it: Prezzo attuale

en: Evolution
it: Evoluzione

en: Enable identity system
it: Abilita il sistema di identità

en: Block trading without identity verification
it: Blocca il trading senza verifica dell'identità

en: Block deposit without identity verification
it: Blocca deposito senza verifica dell'identità

en: Block withdraw without identity verification
it: Il blocco si ritira senza verifica dell'identità

en: Approve
it: Approvare

en: Identity ID
it: ID identità

en: Identity step name
it: Nome del passo dell'identità

en: Identity step description
it: Descrizione del passo di identità

en: Identity order
it: Ordine di identità

en: Down order
it: Giù ordine

en: Up order
it: Ordine

en: Add new identity step
it: Aggiungi un nuovo passo identità

en: Your step name
it: Il tuo nome del passaggio

en: Your step description
it: La tua descrizione del passo

en: Identity step type
it: Tipo di passaggio di identità

en: Upload new document
it: Carica nuovo documento

en: Choose in document type list
it: Scegli nella lista dei tipi di documento

en: Enable identity upload with webcam
it: Abilita il caricamento dell'identità con la webcam

en: Webcam document ratio
it: Rapporto del documento della webcam

en: Ration (Width / Height)
it: Razione (larghezza / altezza)

en: Ratio (Width / Height)
it: Rapporto (larghezza / altezza)

en: Document identity list
it: Elenco di identità del documento

en: Add new identity document
it: Aggiungi un nuovo documento di identità

en: Your document name
it: Il nome del tuo documento

en: My Holding
it: La mia azienda

en: Holding
it: Tenere

en: Market Value
it: Valore di mercato

en: Profit / Loss
it: Profitto / perdita

en: Wallet
it: Portafoglio

en: Validate bank transfert
it: Convalida bonifico bancario

en: Transfert received date
it: Trasferimento della data di ricezione

en: Bank account received
it: Conto bancario ricevuto

en: Bank transfert reference
it: Riferimento bonifico bancario

en: Amount received in bank account
it: Importo ricevuto nel conto bancario

en: Amount transfered to the user account
it: Importo trasferito sull'account utente

en: User will receive
it: L'utente riceverà

en: Dark
it: Buio

en: White
it: bianca

en: Enable Donation
it: Abilita donazione

en: Donation text
it: Testo di donazione

en: Your donation text
it: Il tuo testo di donazione

en: Donation address list
it: Elenco indirizzi di donazione

en: Put 1 address per line
it: Inserisci 1 indirizzo per riga

en: Line format : BTC:ADDRESS
it: Formato della linea: BTC: ADDRESS

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
it: METTI UN SORRISO SULLE NOSTRE VOLTE E SOSTIENI DALLA DONAZIONE :)

en: Transactions history
it: Cronologia delle transazioni

en: Description
it: Descrizione

en: Reference ...
it: Riferimento ...

en: Reference
it: Riferimento

en: deposit
it: depositare

en: Dépot
it: Deposito

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: BUY order done
it: ACQUISTA ordine fatto

en: SELL order done
it: Vendo ordine fatto

en: SELL ORDER DONE
it: VENDI L'ORDINE FATTO

en: BUY ORDER DONE
it: ACQUISTA ORDINE FATTO

en: Add a new item
it: Aggiungi un nuovo elemento

en: Your GDAX Key
it: La tua chiave GDAX

en: Your GDAX Pass
it: Il tuo pass GDAX

en: Your GDAX Secret
it: Il tuo segreto GDAX

en: Your Bitmex ID
it: Il tuo ID Bitmex

en: Your Bitmex Secret
it: Il tuo segreto Bitmex

en: Your OKCoin Key
it: La tua chiave OKCoin

en: Your OKCoin Secret
it: Il tuo segreto OKCoin

en: Your Luno Key ID
it: Il tuo ID chiave Luno

en: Your Luno Secret
it: Il tuo segreto Luno

en: Your Coinex Key
it: La tua chiave di Coinex

en: Your Coinex Secret
it: Il tuo segreto Coinex

en: Your Btcmarket Key
it: La tua chiave Btcmarket

en: Your Btcmarket Secret
it: Il tuo segreto di Btcmarket

en: Your Livecoin Key
it: La tua chiave Livecoin

en: Your Livecoin Secret
it: Il tuo segreto di Livecoin

en: Your Quoinex Token ID
it: Il tuo ID token Quoinex

en: Your Quoinex Secret
it: Il tuo segreto Quoinex

en: Your Exmo Key
it: La tua chiave Exmo

en: Your Exmo Secret
it: Il tuo segreto Exmo

en: Your YoBit Key
it: La tua chiave YoBit

en: Your YoBit Secret
it: Il tuo segreto YoBit

en: Your Kucoin Key
it: La tua chiave Kucoin

en: Your Kucoin Private
it: Il tuo Kucoin privato

en: Your CEX Key
it: La tua chiave CEX

en: Your CEX Secret
it: Il tuo segreto CEX

en: Your CEX UID
it: Il tuo CEID UID

en: My orders
it: I miei ordini

en: Size
it: Dimensione

en: Limit price
it: Prezzo limite

en: Place buy order
it: Inserire l'ordine di acquisto

en: Place sell order
it: Metti ordine di vendita

en: Method
it: Metodo

en: You need to be logged at Coinex
it: Devi essere registrato su Coinex

en: Enable live trading
it: Abilita il trading dal vivo

en: Login with Coinex
it: Accedi con Coinex

en: Week profit
it: Profitto settimanale

en: Leaderboard
it: Classifica

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
it: Abilita la classifica (è necessario abilitare il trading nativo)

en: Active
it: Attivo

en: Every
it: Ogni

en: Starting pair when new user signup
it: Coppia di partenza quando si registra un nuovo utente

en: Only 1 pair is allowed
it: È consentita solo una coppia

en: Starting watching list pair when new user signup
it: Iniziare a guardare le coppie di elenchi quando si registra un nuovo utente

en: 1 pair each for each line
it: 1 paio ciascuno per ogni linea

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
it: Formato: MERCATO: SIMBOLO / VALUTA

en: You need to be logged at Livecoin
it: Devi essere registrato su Livecoin

en: Login with Livecoin
it: Accedi con Livecoin

en: Email not valid
it: Email non valida

en: You need to be logged at Yobit
it: Devi essere registrato su Yobit

en: Login with Yobit
it: Accedi con Yobit

en: Based on all wallet
it: Basato su tutto il portafoglio

en: Your Poloniex Key
it: La tua chiave Poloniex

en: Your Poloniex Secret
it: Il tuo segreto Poloniex

en: Your trial version have expired !
it: La tua versione di prova è scaduta!

en: Become
it: Diventare

en: You will be charged
it: Ti verrà addebitato

en: for
it: per

en: months
it: mesi

en: Your Kraken Key
it: La tua chiave Kraken

en: Your Kraken Private
it: Il tuo Kraken privato

en: will be ready for you !
it: sarà pronto per te!

en: You need to be logged at Binance
it: Devi essere registrato su Binance

en: Login with Binance
it: Accedi con Binance

en: You need to be logged at Poloniex
it: Devi essere registrato su Poloniex

en: Login with Poloniex
it: Accedi con Poloniex

en: You need to be logged at Exmo
it: Devi essere registrato su Exmo

en: Login with Exmo
it: Accedi con Exmo

en: View the article
it: Visualizza l'articolo

en: Your Bittrex Key
it: La tua chiave Bittrex

en: Your Bittrex Secret
it: Il tuo segreto di Bittrex

en: You need to be logged at Kraken
it: Devi essere registrato su Kraken

en: Login with Kraken
it: Accedi con Kraken

en: Markets
it: mercati

en: Hide market (native trading need to be enabled)
it: Nascondi mercato (è necessario abilitare il trading nativo)

en: Hide orders book
it: Nascondi il libro degli ordini

en: Load orders book
it: Carica il libro degli ordini

en: Create an alert when ...
it: Crea un avviso quando ...

en: Price is above
it: Il prezzo è sopra

en: Price is bellow
it: Il prezzo è muggito

en: Password not match
it: La password non corrisponde
