Krypto - en to ja translation catalogue (722 entries)

en: Real account
ja: リアルアカウント

en: Board
ja: グラフ

en: Please turn your device in landscape mode.
ja: 向きを変えてください

en: chart
ja: チャート

en: charts or more
ja: チャートやその他

en: Search by name or symbol
ja: 名前または記号で検索

en: real account
ja: 実際のアカウント

en: See all balances
ja: すべての残高を表示

en: List accounts
ja: アカウントを一覧表示する

en: History
ja: 歴史

en: Credit
ja: クレジット

en: Widthdraw
ja: ワイドドロー

en: Order book
ja: 注文書

en: Market
ja: 市場

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Leader board
ja: リーダーボード

en: Calc.
ja: Calc。

en: Watching
ja: 見ている

en: News
ja: ニュース

en: Panel
ja: パネル

en: Manager
ja: マネージャー

en: Admin
ja: 管理者

en: Converter
ja: コンバータ

en: Social
ja: ソーシャル

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Watchlist
ja: ウォッチリスト

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 行進

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 六月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Mon.
ja: 月

en: Tue.
ja: 火。

en: Wed.
ja: 結婚した。

en: Thu.
ja: 木

en: Fri.
ja: 金

en: Sat.
ja: 土

en: Sun.
ja: 太陽。

en: Statistics
ja: 統計

en: Bank transferts
ja: 銀行振込

en: Payments
ja: 支払い

en: Subscriptions
ja: 定期購読

en: Identity
ja: 身元

en: Users
ja: ユーザー

en: Orders
ja: 注文

en: Withdraw
ja: 撤退

en: Currency
ja: 通貨

en: Total trade
ja: トータルトレード

en: Total deposit
ja: 総入金額

en: Total withdraw
ja: 総引き出し額

en: Fees
ja: 料金

en: Name
ja: 名

en: Email
ja: Eメール

en: Subscription
ja: 購読

en: Signin method
ja: サイン法

en: Last login
ja: 前回のログイン

en: Notifications enabled
ja: 通知を有効にしました

en: Trial version
ja: 体験版

en: day
ja: 日

en: Edit
ja: 編集

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Enabled
ja: 有効

en: User
ja: ユーザー

en: Order date
ja: 注文日

en: Exchange
ja: 交換

en: Pair
ja: ペア

en: Type
ja: タイプ

en: Amount
ja: 量

en: Received
ja: 受け取った

en: Total deducted
ja: 総控除額

en: Total received
ja: 受信総数

en: Buy
ja: 購入

en: Sell
ja: 売る

en: Coin list
ja: コインリスト

en: Market list
ja: マーケットリスト

en: Heatmap
ja: ヒートマップ

en: Price
ja: 価格

en: Direct Vol. 24H
ja: Direct Vol。 24H

en: Total Vol. 24H
ja: 合計Vol。 24H

en: Market Cap
ja: 時価総額

en: Chg. 24H
ja: Chg。 24H

en: 24h High/Low
ja: 24時間高/低

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: General settings
ja: 一般設定

en: Coins
ja: コイン

en: Currencies
ja: 通貨

en: Mail settings
ja: メール設定

en: Payment
ja: 支払い

en: News - Social
ja: ニュース - ソーシャル

en: Intro
ja: イントロ

en: Trading
ja: トレーディング

en: Cron
ja: クロン

en: Additional pages
ja: 追加のページ

en: Today's visits
ja: 今日の訪問

en: 7 days visits
ja: 7日間の訪問

en: Number of users
ja: ユーザー数

en: Number of coins
ja: コインの枚数

en: Last users
ja: 最後のユーザー

en: This website uses cookies
ja: このウェブサイトはクッキー

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
ja: 当社のウェブサイトでは、クッキーを使用してサイトのトラフィックやユーザーの活動状況を調査し、効果的なユーザーエクスペリエンス、マーケティング、ソーシャルメディア機能を提供しています。

en: Accept
ja: 同意する

en: Your e-mail address
ja: メールアドレス

en: Your password
ja: あなたのパスワード

en: Forgot password ?
ja: パスワードをお忘れですか ？

en: Login
ja: ログイン

en: or
ja: または

en: Create a new account
ja: 新しいアカウントを作成する

en: practice account
ja: 練習勘定

en: Symbol
ja: シンボル

en: Last
ja: 最終

en: Chng (%)
ja: Chng（％）

en: Profile
ja: プロフィール

en: Notification
ja: お知らせ

en: Security
ja: セキュリティ

en: Logout
ja: ログアウト

en: Your name
ja: あなたの名前

en: Language
ja: 言語

en: Type chart
ja: タイプチャート

en: Change your password
ja: パスワードを変更してください

en: Repeat your password
ja: パスワードを繰り返します

en: Back
ja: バック

en: Validate
ja: 検証

en: Title
ja: タイトル

en: Your website title
ja: あなたのウェブサイトのタイトル

en: App description
ja: アプリケーションの説明

en: Referal link
ja: 参照リンク

en: Your referal link (ex : Changelly)
ja: 参照リンク（例：Changelly）

en: Maintenance mode
ja: メンテナンスモード

en: Number format
ja: 数値形式

en: Switch charts to tradingview charts
ja: チャートをトレードビューチャートに切り替える

en: Enable autolanguage
ja: 自動言語を有効にする

en: Enable POEditor Language
ja: POEditor言語を有効にする

en: POEditor API Key
ja: POEditor APIキー

en: Your POEditor API Key
ja: POEditor APIキー

en: POEditor Project Selector
ja: POEditorプロジェクトセレクタ

en: Allow signup
ja: 申し込みを許可する

en: User need verify account
ja: ユーザーはアカウントを確認する必要があります

en: Need captcha signup
ja: captchaのサインアップが必要

en: Google Recaptcha Site Key
ja: Google Recaptchaサイトキー

en: Your Google Recaptcha Site Key
ja: あなたのGoogle Recaptchaサイトキー

en: Google Recaptcha Secret Key
ja: Google Recaptchaシークレットキー

en: Your Google Recaptcha Secret Key
ja: あなたのGoogle Recaptchaシークレットキー

en: Sigin with google
ja: GoogleとSigin

en: Your Google App ID
ja: あなたのGoogle App ID

en: Your Google App Secret
ja: あなたのGoogle Appの秘密

en: Sigin with Facebook
ja: FacebookとSigin

en: Your Facebook App ID
ja: あなたのFacebook App ID

en: Your Facebook App Secret
ja: あなたのFacebook App Secret

en: Google Analytics
ja: グーグルアナリティクス

en: Enable Google Ad
ja: Google Adを有効にする

en: Google Ad Client
ja: Google広告クライアント

en: Your Google Ad Client
ja: あなたのGoogle広告クライアント

en: Google Ad Slot
ja: Google広告スロット

en: Your Google Ad slot
ja: あなたのGoogle広告スロット

en: Enable Cookie popup
ja: Cookieポップアップを有効にする

en: Cookie Popup title
ja: Cookieポップアップのタイトル

en: Your Cookie popup title
ja: Cookieのポップアップタイトル

en: Cookie Popup text
ja: Cookieポップアップテキスト

en: Your Cookie popup text
ja: あなたのCookieポップアップテキスト

en: Blacklisted countries
ja: ブラックリストの国

en: Save
ja: セーブ

en: Allow user to switch chart type
ja: ユーザーがグラフの種類を切り替えることを許可する

en: Done !
ja: 完了！

en: quantity
ja: 量

en: Enable native trading
ja: ネイティブ取引を有効にする

en: Balance configuration
ja: バランス設定

en: Show balance estimation
ja: バランス推定を表示する

en: User user currency select
ja: ユーザーのユーザー通貨の選択

en: Show balance estimation in
ja: の残高見積りを

en: Referal system configuration
ja: 参照システム構成

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
ja: 参照を有効にする（ネイティブ取引を有効にする必要がある）

en: Referal comission (in $, fixed amount)
ja: 参照コミッション（$、固定金額）

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
ja: 参照元コミッション（$、固定金額）例：紹介申し込みと実際の現金を入金すると、5 $（値= 5）

en: Deposit configuration
ja: 入金設定

en: Deposit fees (in %)
ja: 預金手数料（％）

en: Deposit minimum (in $)
ja: 入金最低額（$）

en: Deposit maximum (in $)
ja: 最大入金金額（$）

en: Deposit currencies allowed
ja: 許可された預金通貨

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
ja: デポジットウォレットの受信（ウォレットの実際の通貨が利用できない場合）

en: Withdraw configuration
ja: 設定を取り消す

en: Withdraw minimum (in $)
ja: 最小引き出し額（$）

en: Withdraw processing time (in days)
ja: 撤回処理時間（日）

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
ja: 撤退処理時間（日）=例：3

en: Trading configuration
ja: 取引設定

en: Trading fees (in %)
ja: 取引手数料（％）

en: Order reference pattern
ja: 注文参照パターン

en: Real account configuration
ja: 実際のアカウント設定

en: Enable real account
ja: 実アカウントを有効にする

en: Practice account configuration
ja: アカウント設定の練習

en: Maximum free deposit (in $)
ja: 最大フリーデポジット（$）

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
ja: 最大フリーデポジット（$内）：10000

en: Free deposit wallet receive
ja: 無料入金ウォレットを受け取る

en: Ref.
ja: Ref。

en: Submited date
ja: 提出された日付

en: Status
ja: 状態

en: Document name
ja: ドキュメント名

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Not processed
ja: 処理されていません

en: Processed
ja: 処理された

en: Payment success
ja: 支払い成功

en: Payment reference pattern
ja: 支払基準パターン

en: Enable SMTP
ja: SMTPを有効にする

en: SMTP Server
ja: SMTPサーバー

en: Your SMTP host server
ja: あなたのSMTPホストサーバー

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: Your SMTP port
ja: あなたのSMTPポート

en: SMTP Security
ja: SMTPセキュリティ

en: SMTP User
ja: SMTPユーザー

en: Your SMTP user
ja: あなたのSMTPユーザー

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: Your SMTP password
ja: あなたのSMTPパスワード

en: Email sender name
ja: メール送信者名

en: Support mail
ja: サポートメール

en: Support Phone
ja: サポート電話番号

en: Support phone
ja: サポート電話

en: Support Address
ja: サポートアドレス

en: DPO mail
ja: DPOメール

en: DPO Phone
ja: DPO電話

en: DPO phone
ja: DPO電話

en: Send welcome mail
ja: ウェルカムメールを送信する

en: Welcome mail subject
ja: ウェルカムメールの件名

en: Calendar credentials
ja: カレンダー資格情報

en: Enable calendar
ja: カレンダーの有効化

en: Calendar Client ID
ja: カレンダークライアントID

en: Your Calendar Client ID
ja: カレンダークライアントID

en: Calendar Client Secret
ja: カレンダークライアントの秘密

en: Only show events in relation to enabled coins
ja: 有効なコインに関連したイベントのみを表示する

en: News feed
ja: ニュースフィード

en: Add news feed
ja: ニュースフィードを追加

en: Your RSS Feed link
ja: RSSフィードのリンク

en: Add
ja: 追加

en: Name feed
ja: 名前フィード

en: Url
ja: URL

en: Twitter accounts
ja: Twitterアカウント

en: Add twitter account
ja: ツイッターアカウントを追加

en: Twitter name
ja: Twitterの名前

en: without
ja: なし

en: Social name
ja: 社会的な名前

en: Created date
ja: 作成日

en: Amount paid
ja: 払込金額

en: Wallet received
ja: ウォレットを受け取った

en: Amount received
ja: いただいた分量

en: Payment gateway
ja: 支払いゲートウェイ

en: Proof
ja: 証明

en: Modify balance
ja: 残高の変更

en: Select balance
ja: バランスを選択

en: Modification type
ja: 変更タイプ

en: Modification value
ja: 変更値

en: Add modification
ja: 修正を加える

en: Card
ja: カード

en: Balances
ja: 残高

en: Remove
ja: 削除する

en: Last location
ja: 最後の場所

en: Currency use
ja: 通貨の使用

en: Signup with
ja: に登録する

en: Identity verification
ja: 身元確認

en: 2 Step Authentification
ja: 2ステップ認証

en: User status
ja: ユーザーステータス

en: Login history
ja: ログイン履歴

en: More details
ja: 詳細

en: Deposit history
ja: 入金履歴

en: Total
ja: 合計

en: Value in BTC
ja: BTCの値

en: Value in USD
ja: 値は米ドル

en: Withdraw method
ja: 引退方法

en: Date
ja: 日付

en: Ask a widthdraw
ja: ワイドドローに尋ねる

en: WITHDRAW
ja: 脱退

en: paypal
ja: ペイパル

en: banktransfert
ja: 銀行振込

en: Choose receiver account
ja: 受信者アカウントを選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Next
ja: 次

en: Notification's configuration complete.
ja: 通知の設定が完了しました。

en: Your PushBullet Access Token
ja: あなたのPushBulletアクセストークン

en: Remove token
ja: トークンを削除

en: You are premium !
ja: あなたはプレミアムです！

en: left
ja: 左

en: Main settings
ja: 主な設定

en: Period
ja: 期間

en: Colour
ja: 色

en: Thickness
ja: 厚さ

en: Reset
ja: リセット

en: Apply
ja: 適用

en: Entrer your Google Authenticator Code
ja: Google認証システムコードを入力してください

en: Enter your Google Authenticator Code
ja: Google認証システムコードを入力してください

en: Balances valued less than 0.001 BTC
ja: 0.001未満の残高残高

en: Hide small balance
ja: 小さな残高を隠す

en: Estimate value
ja: 見積もり値

en: Value in
ja: 値

en: Deposit
ja: 保証金

en: Google Authentification is enable !
ja: Google認証が有効になっています。

en: Set as done
ja: 完了として設定

en: Close
ja: 閉じる

en: Google Authenticator code is invalid
ja: Google認証システムコードが無効です

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
ja: メールで幅広い確認を受け取ります

en: Ref, User ID, Type, Currency
ja: 参照番号、ユーザーID、種類、通貨

en: Widthdraw filter
ja: ワイドドローフィルター

en: Default
ja: デフォルト

en: Not confirmed
ja: 確認されていません

en: Done
ja: 完了

en: Payment filter
ja: 支払いフィルタ

en: Need to be approved
ja: 承認が必要

en: Paid
ja: 有料

en: Not paid
ja: 支払われない

en: All payments
ja: すべての支払い

en: Ask a proof
ja: 証明を求める

en: Bank ref.
ja: 銀行参照。

en: Proof received
ja: 証明書を受け取った

en: In pending
ja: 保留中

en: All widthdraw
ja: すべてのwidthdraw

en: Withdraw reference pattern
ja: 参照パターンを撤回する

en: Withdraw filter
ja: フィルタを撤回する

en: Withdraw infos
ja: 情報を撤回する

en: year
ja: 年

en: month
ja: 月

en: week
ja: 週間

en: hour
ja: 時間

en: minute
ja: 分

en: second
ja: 二番目

en: ago
ja: 前

en: Bank transfert
ja: 銀行振込

en: Deposit amount
ja: 入金額

en: Fill up
ja: 補充する

en: It's free
ja: それは無料です

en: You will receive
ja: あなたは

en: Add real funds
ja: 実際の資金を追加

en: Minimal deposit
ja: 最小入金額

en: Enable credit card
ja: クレジットカードを有効にする

en: Stipe private key
ja: スティーブプライベートキー

en: Your Stripe API Key
ja: あなたのストライプAPIキー

en: Enable Paypal
ja: Paypalを有効にする

en: Enable Paypal Live mode
ja: Paypal Liveモードを有効にする

en: Paypal client ID
ja: PaypalクライアントID

en: Your paypal client ID
ja: あなたのpaypalクライアントID

en: Paypal Client Secret
ja: Paypalのクライアントの秘密

en: Your paypal client Secret
ja: あなたのpaypalクライアントの秘密

en: Enable Blockonomics
ja: ブロックノノミクスを有効にする

en: Blockonomics Secret key
ja: Blockonomics秘密鍵

en: Your blockonomics secret key
ja: あなたのblockonomics秘密鍵

en: Enable Fortumo
ja: Fortumoを有効にする

en: Fortumo Secret key
ja: フォルモモ秘密鍵

en: Your fortumo secret key
ja: あなたのfortumo秘密鍵

en: Fortumo Service key
ja: Fortumoサービスキー

en: Your fortumo service key
ja: あなたのfortumoサービスキー

en: Enable Coingate
ja: Coingateを有効にする

en: Enable CoinGate live mode
ja: CoinGateライブモードを有効にする

en: CoinGate Auth Token
ja: CoinGate認証トークン

en: Your CoinGate Auth Token
ja: あなたのCoinGate認証トークン

en: CoinGate Receive Currency
ja: コインゲート通貨を受け取る

en: Enable Coinpayments
ja: Coinpaymentsを有効にする

en: Coinpayments Public Key
ja: Coinpayments公開鍵

en: Your Coinpayments Public Key
ja: あなたのCoinpayments公開鍵

en: Coinpayments Private Key
ja: コインペイメントプライベートキー

en: Your Coinpayments Private Key
ja: あなたのCoinpayments秘密鍵

en: Coinpayments Marchand ID
ja: コインペイメントのMarchand ID

en: Your Coinpayments Marchand ID
ja: あなたのCoinpayments Marchand ID

en: Your Coinpayments IPN Secret
ja: あなたのCoinpayments IPN秘密

en: Enable Rave Flutterwave payment
ja: レイブフラッタウェーブの支払いを有効にする

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
ja: サンドボックスモードRave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Public Key
ja: レイヴ・フラッターウェーブ公開鍵

en: Your Rave Flutterwave Public Key
ja: あなたのRave Flutterwave公開鍵

en: Rave Flutterwave Secret Key
ja: レイブフラッターウェーブ秘密鍵

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
ja: あなたのレイブフラッターウェーブ秘密鍵

en: Rave Flutterwave Payment Title
ja: Rave Flutterwave支払いタイトル

en: Your Rave Flutterwave Payment title
ja: レイヴ・フラッタウェーブのお支払いのタイトル

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
ja: Rave Flutterwave支払いプレフィックス

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
ja: あなたのレイヴフラッターウェーブ支払いプレフィックス（例：KRYP）

en: Enable Coinbase Commerce payment
ja: Coinbase Commerceの支払いを有効にする

en: Coinbase commerce API Key
ja: コインベースコマースAPIキー

en: Your Coinbase commerce API Key
ja: あなたのCoinbaseコマースAPIキー

en: Coinbase commerce Payment Title
ja: コインベースのコマース支払いタイトル

en: Your Coinbase commerce Payment title
ja: あなたのCoinbase commerce Paymentタイトル

en: Enable Mollie
ja: モリーを有効にする

en: Mollie Key
ja: モリーキー

en: Your Mollie Key
ja: あなたのモリーキー

en: Enable Payeer
ja: Payeerを有効にする

en: Payeer Shop ID
ja: ペイエアショップID

en: Your Payeer Shop ID
ja: あなたの売り手のショップID

en: Payeer API Key
ja: Payeer APIキー

en: Your Payeer API Key
ja: あなたのPayeer APIキー

en: Enable Bank transfert
ja: 銀行振込を有効にする

en: Bank transfert maximum at the same time
ja: 同時に銀行振込上限額

en: Bank transfert proof enabled
ja: 銀行振込証明が有効になっています

en: Bank transfert maximum proof
ja: 銀行振込上限保証

en: Your Gemini Key
ja: あなたのジェミニキー

en: Your Gemini Secret
ja: あなたのジェミニ秘密

en: Select your platform
ja: あなたのプラットフォームを選択してください

en: Sandbox
ja: サンドボックス

en: Live
ja: ライブ

en: Cron time
ja: クロンタイム

en: Last update
ja: 最後の更新

en: Sync delay
ja: 同期遅延

en: Add additional page
ja: 追加ページを追加

en: Page name
ja: ページ名

en: Page URL
ja: ページのURL

en: Page icon (ex : lnr-home)
ja: ページアイコン（例：lnr-home）

en: Or page icon svg
ja: またはページアイコンsvg

en: Icon
ja: アイコン

en: SVG Picture
ja: SVG画像

en: Enable
ja: 有効にする

en: Disable
ja: 無効にする

en: Create new bank transfert
ja: 新しい銀行振込を作成する

en: Pending
ja: 保留中

en: Details
ja: 詳細

en: Verified
ja: 検証済み

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Declined
ja: 辞退

en: Your Hitbtc Key
ja: あなたのHitbtcキー

en: Your Hitbtc Secret
ja: あなたのHitbtcの秘密

en: Your Bitbank Key
ja: あなたのビットバンクキー

en: Your Bitbank Secret
ja: あなたのBitbank Secret

en: User level
ja: ユーザーレベル

en: Expire in
ja: 期限切れ

en: Back to login
ja: ログインに戻る

en: Let's go !
ja: 行こう ！

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Let's configure together your Dashboard.
ja: ダッシュボードを一緒に設定しましょう。

en: Select your language
ja: あなたが使う言語を選んでください

en: Select your currency
ja: あなたの通貨を選択

en: Select your favorites crypto
ja: あなたのお気に入りの暗号を選択してください

en: left need to be selected
ja: 左を選択する必要があります

en: Configuration complete !
ja: 設定が完了しました！

en: will now refresh
ja: 今更新する

en: Enable Perfect Money payment
ja: パーフェクトマネー支払いを有効にする

en: Perfect Money Payee Account
ja: パーフェクトマネー受取人口座

en: Your Perfect Money Payee Account
ja: あなたの完璧なお支払い受取人のアカウント

en: Mobile, browser, windows notifications
ja: モバイル、ブラウザ、ウィンドウ通知

en: Create price alert
ja: 価格アラートを作成する

en: I need help !
ja: 私は助けが必要です ！

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
ja: 携帯電話でPushBulletアプリをダウンロードする（AndroidおよびiOSで利用可能）

en: Create an account on it
ja: アカウントを作成する

en: Connect with your new account here
ja: ここにあなたの新しいアカウントで接続する

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
ja: [<b>設定</ b>]> [<b>アカウント</ b>]に移動して<b>アクセストークン</ b>

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
ja: キーをコピーして塗りつぶしに貼り付け、保存をクリックします。

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
ja: 接続が成功したかどうかを確認する通知が送信されます。

en: Premium wait you !
ja: プレミアムあなたを待つ！

en: More than 2000 crypto currencies
ja: 2000を超える暗号化通貨

en: Be alerted when an indicator grows or falls
ja: インジケータが増減したときに警告する

en: Responsive on mobile and tablet
ja: モバイルとタブレットに反応する

en: News and social posts at the same place
ja: 同じ場所のニュースとソーシャルポスト

en: Support
ja: サポート

en: Phone
ja: 電話

en: Address
ja: 住所

en: Contact DPO
ja: DPOにお問い合わせください

en: Your Binance Key
ja: あなたのバイナンスキー

en: Your Binance Secret
ja: あなたのバイナンスシークレット

en: Cardholder name
ja: クレジットカード名義人氏名

en: Card number
ja: カード番号

en: Expiration
ja: 有効期限

en: cryptocurrencies
ja: クリプトクロス

en: No order to show
ja: 表示する順序がありません

en: Premium
ja: プレミアム

en: Verify your identiy
ja: あなたの身元を確認する

en: Estimate balance
ja: バランスを見積もる

en: 12h
ja: 12時間

en: 2h
ja: 2時間

en: 1h
ja: 1時間

en: 30min
ja: 30分

en: Candlestick
ja: 燭台

en: Line
ja: ライン

en: Indicators
ja: 指標

en: Export
ja: 輸出する

en: Alert
ja: アラート

en: Drawing
ja: お絵かき

en: Trend Line
ja: トレンドライン

en: Text
ja: テキスト

en: Create a new alert
ja: 新しいアラートを作成する

en: % Fees
ja: ％手数料

en: Cryptocurrency withdraw agreement
ja: Cryptocurrencyは契約を撤回する

en: Decline
ja: 低下

en: Agree
ja: 同意する

en: Cryptocurrency deposit agreement
ja: 暗号化デポジット契約

en: Enable news popup
ja: ニュースポップアップを有効にする

en: News popup title
ja: ニュースポップアップタイトル

en: Your news popup title
ja: あなたのニュースポップアップタイトル

en: News popup video (put blank for not show video)
ja: ニュースポップアップビデオ（ビデオを表示しないために空白を入れてください）

en: News popup description
ja: ニュースのポップアップの説明

en: Advert users
ja: 広告ユーザー

en: Enable intro
ja: イントロを有効にする

en: Withdraw fees (in %)
ja: 引き出し手数料（％）

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
ja: 引き出し通貨が暗号通貨でない場合の銀行振込アラート

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
ja: 銀行振込を撤回するために許可された暗号化通貨

en: Estimate balance in
ja: 残高を見積もる

en: Edit profile
ja: プロファイル編集

en: Bank transfert deposit agreement
ja: 銀行振り込み預金契約

en: Blockonomics payment Fees (in %)
ja: Blockonomics支払い料金（％）

en: Your blockonomics payment fees (in %)
ja: あなたのblockonomics支払い手数料（％）

en: Fortumo payment Fees (in %)
ja: Fortumoの支払い手数料（％）

en: Your fortumo payment fees (in %)
ja: あなたのfortumo支払い手数料（％）

en: CoinGate payment Fees (in %)
ja: コインゲートの支払い手数料（％）

en: Your coingate payment fees (in %)
ja: あなたの代金支払い手数料（％）

en: Coinpayments payment Fees (in %)
ja: コインペイメントの支払い手数料（％）

en: Your coinpayment payment fees (in %)
ja: あなたのコインペイメント支払い手数料（％）

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
ja: レイブフラッターウェーブ支払い料金（％）

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
ja: あなたのレイブフラッターウェーブ支払い手数料（％）

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
ja: コインベース商取引の支払い手数料（％）

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
ja: あなたのコインベース商取引の支払い手数料（％）

en: Mollie payment Fees (in %)
ja: モリーの支払い手数料（％単位）

en: Your mollie payment fees (in %)
ja: あなたのモルディの支払い手数料（％単位）

en: Payeer payment Fees (in %)
ja: 支払人の支払い手数料（％）

en: Your payeer payment fees (in %)
ja: 支払人の支払手数料（％単位）

en: Bank transfert payment Fees (in %)
ja: 銀行振込支払い手数料（％）

en: Your bank transfert payment fees (in %)
ja: 銀行振込による支払い手数料（％単位）

en: Add new
ja: 新しく追加する

en: Bank accounts
ja: 銀行口座

en: Add new bank account
ja: 新しい銀行口座を追加する

en: Bank account name
ja: 銀行口座名

en: Your bank account name
ja: あなたの銀行口座名

en: Bank account currency
ja: 銀行口座の通貨

en: Bank account IBAN
ja: 銀行口座IBAN

en: Bank account BIC
ja: 銀行口座BIC

en: Your bank account BIC
ja: あなたの銀行口座BIC

en: Bank account address
ja: 銀行口座の住所

en: Your bank account address
ja: あなたの銀行口座の住所

en: Bank account owner name
ja: 銀行口座名義人名

en: Your bank account owner name
ja: あなたの銀行口座の所有者名

en: * This is optional
ja: *これはオプションです

en: Your bank account currency
ja: あなたの銀行口座の通貨

en: Your bank account IBAN
ja: あなたの銀行口座IBAN

en: Delete
ja: 削除

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
ja: 「ページアイコン」と「ページアイコンsvg」の間で選択できます（ページアイコンが優先されます） - リストアイコンはここにあります

en: You will receive a email confirmation
ja: 確認メールが届きます

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
ja: 引き出し依頼を完了するには、このステップに従ってください。

en: You need to have at least
ja: あなたは少なくとも必要があります

en: You don't have any filled balance available
ja: 使用可能な残高がありません

en: Total in
ja: トータルイン

en: You need to setup a widthdraw method
ja: widthdrawメソッドを設定する必要があります

en: Bank account BIC/SWIFT
ja: 銀行口座BIC / SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
ja: あなたの銀行口座BIC / SWIFT

en: Day range
ja: 日の範囲

en: Open day
ja: オープンデー

en: Volume 24H
ja: ダイレクトボリューム

en: Direct Volume
ja: ダイレクトボリューム

en: Load more data
ja: より多くのデータを読み込む

en: Qty
ja: 数量

en: Gain
ja: 利得

en: Price buy
ja: 購入価格

en: Disable chat
ja: チャットを無効にする

en: Total gain
ja: 総利益

en: Confirmation
ja: 確認

en: Unit price
ja: 単価

en: Investment
ja: 投資

en: Quantity
ja: 量

en: Commission
ja: 手数料

en: Confirm buying
ja: 購入を確認する

en: New user
ja: 新しいユーザー

en: Order passed
ja: 注文が合格した

en: New subscription
ja: 新規購読

en: Show withdraw receiver infos.
ja: ショー受信者の情報を表示します。

en: Process
ja: プロセス

en: Hide details
ja: 詳細を隠す

en: Enable subscriptions
ja: 購読を有効にする

en: Enable free trial
ja: 無料試用を有効にする

en: Free trial duration (in day)
ja: 無料試用期間（日）

en: Free trial duration
ja: 無料試用期間

en: Premium features
ja: プレミアム機能

en: Free users features
ja: 無料のユーザー機能

en: Add a new plan
ja: 新しい計画を追加する

en: Name plan
ja: 名前計画

en: Price total
ja: 合計金額

en: Duration in days
ja: 期間（日）

en: Duration
ja: 期間

en: Add this plan
ja: このプランを追加

en: Plans available
ja: 利用可能な計画

en: Price plan
ja: 価格プラン

en: Duration in month
ja: 月の期間

en: Price per month
ja: 月額料金

en: Account
ja: アカウント

en: Exchanges
ja: 交流

en: Total Free
ja: 合計無料

en: Total Used
ja: 合計中古

en: Order Ref.
ja: Order Ref。

en: Ordered price
ja: 注文価格

en: Current price
ja: 現在の価格

en: Evolution
ja: 進化

en: Enable identity system
ja: IDシステムを有効にする

en: Block trading without identity verification
ja: アイデンティティ検証なしで取引をブロックする

en: Block deposit without identity verification
ja: アイデンティティ検証なしで入金をブロックする

en: Block withdraw without identity verification
ja: アイデンティティ検証なしでブロックをブロックする

en: Approve
ja: 承認する

en: Identity ID
ja: アイデンティティID

en: Identity step name
ja: IDステップ名

en: Identity step description
ja: 識別ステップの説明

en: Identity order
ja: 同一性順序

en: Down order
ja: 降順

en: Up order
ja: アップオーダー

en: Add new identity step
ja: 新しいアイデンティティステップを追加する

en: Your step name
ja: あなたのステップ名

en: Your step description
ja: ステップの説明

en: Identity step type
ja: IDステップタイプ

en: Upload new document
ja: 新しい文書をアップロードする

en: Choose in document type list
ja: ドキュメントタイプリストで選択

en: Enable identity upload with webcam
ja: ウェブカメラでアイデンティティアップロードを有効にする

en: Webcam document ratio
ja: Webcamドキュメント比率

en: Ration (Width / Height)
ja: 分量（幅/高さ）

en: Ratio (Width / Height)
ja: 比率（幅/高さ）

en: Document identity list
ja: ドキュメントIDリスト

en: Add new identity document
ja: 新しいアイデンティティ文書を追加する

en: Your document name
ja: あなたの文書名

en: My Holding
ja: 私の持ち株

en: Holding
ja: ホールディング

en: Market Value
ja: 市場価値

en: Profit / Loss
ja: 利益損失

en: Wallet
ja: 財布

en: Validate bank transfert
ja: 銀行振込の確認

en: Transfert received date
ja: 受け取った日付を転送する

en: Bank account received
ja: 銀行口座を受け取った

en: Bank transfert reference
ja: 銀行振替基準

en: Amount received in bank account
ja: 銀行口座で受け取った金額

en: Amount transfered to the user account
ja: ユーザーアカウントに転送された金額

en: User will receive
ja: ユーザーは受け取る

en: Dark
ja: ダーク

en: White
ja: 白

en: Enable Donation
ja: 寄付を有効にする

en: Donation text
ja: 寄付テキスト

en: Your donation text
ja: 寄付のテキスト

en: Donation address list
ja: 寄付アドレス一覧

en: Put 1 address per line
ja: 1行に1つのアドレスを入れる

en: Line format : BTC:ADDRESS
ja: 線形式：BTC：ADDRESS

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
ja: 私たちの顔にスミルを当て、拒否してアメリカをサポートしてください:)

en: Transactions history
ja: 取引履歴

en: Description
ja: 説明

en: Reference ...
ja: 参照 ...

en: Reference
ja: 参照

en: deposit
ja: 保証金

en: widthdraw
ja: ワイドドロー

en: Dépot
ja: デポ

en: Unknown
ja: 未知の

en: BUY order done
ja: 購入完了済み

en: SELL order done
ja: 売り注文完了

en: SELL ORDER DONE
ja: 売り注文完了

en: BUY ORDER DONE
ja: 完了注文を購入する

en: Add a new item
ja: 新しいアイテムを追加する

en: Your GDAX Key
ja: あなたのGDAXキー

en: Your GDAX Pass
ja: あなたのGDAXパス

en: Your GDAX Secret
ja: あなたのGDAXの秘密

en: Your Bitmex ID
ja: あなたのBitmex ID

en: Your Bitmex Secret
ja: あなたのBitmex Secret

en: Your OKCoin Key
ja: OKCoinキー

en: Your OKCoin Secret
ja: あなたのOKCoinの秘密

en: Your Luno Key ID
ja: あなたのLuno Key ID

en: Your Luno Secret
ja: あなたのルーノの秘密

en: Your Coinex Key
ja: あなたのCoinex Key

en: Your Coinex Secret
ja: あなたのCoinex Secret

en: Your Btcmarket Key
ja: あなたのBtcmarketキー

en: Your Btcmarket Secret
ja: あなたのBtcmarketの秘密

en: Your Livecoin Key
ja: あなたのLivecoinキー

en: Your Livecoin Secret
ja: あなたのLivecoin Secret

en: Your Quoinex Token ID
ja: あなたのQuoinexトークンID

en: Your Quoinex Secret
ja: あなたのQuoinex Secret

en: Your Exmo Key
ja: あなたのExmoキー

en: Your Exmo Secret
ja: あなたのExmo Secret

en: Your YoBit Key
ja: あなたのYoBitキー

en: Your YoBit Secret
ja: あなたのYoBitの秘密

en: Your Kucoin Key
ja: あなたのクコシンキー

en: Your Kucoin Private
ja: あなたのクコシンプライベート

en: Your CEX Key
ja: あなたのCEXキー

en: Your CEX Secret
ja: あなたのCEXの秘密

en: Your CEX UID
ja: あなたのCEX UID

en: My orders
ja: 私の注文

en: Size
ja: サイズ

en: Limit price
ja: 限界価格

en: Place buy order
ja: 買い注文を出す

en: Place sell order
ja: 売り注文を出す

en: Method
ja: 方法

en: You need to be logged at Coinex
ja: あなたはCoinexにログインする必要があります

en: Enable live trading
ja: ライブ取引を有効にする

en: Login with Coinex
ja: Coinexとのログイン

en: Week profit
ja: 週利益

en: Leaderboard
ja: リーダーボード

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
ja: リーダーボードを有効にする（ネイティブ取引を有効にする必要がある）

en: Active
ja: アクティブ

en: Every
ja: すべて

en: Starting pair when new user signup
ja: 新しいユーザー登録時のペアの開始

en: Only 1 pair is allowed
ja: 1ペアのみが許可されます

en: Starting watching list pair when new user signup
ja: 新規ユーザー登録時に視聴ペアを開始する

en: 1 pair each for each line
ja: 1行ごとに1組

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
ja: フォーマット：市場：シンボル/通貨

en: You need to be logged at Livecoin
ja: あなたはLivecoinにログインする必要があります

en: Login with Livecoin
ja: Livecoinでログイン

en: Email not valid
ja: 電子メールが有効でない

en: You need to be logged at Yobit
ja: あなたはYobitにログインする必要があります

en: Login with Yobit
ja: Yobitでログイン

en: Based on all wallet
ja: すべてのウォレットに基づいて

en: Your Poloniex Key
ja: あなたのPoloniexキー

en: Your Poloniex Secret
ja: あなたのPoloniex Secret

en: Your trial version have expired !
ja: 試用版の有効期限が切れました。

en: Become
ja: になる

en: You will be charged
ja: あなたは請求さ​​れます

en: for
ja: ために

en: months
ja: 数ヶ月

en: Your Kraken Key
ja: あなたのクラケンキー

en: Your Kraken Private
ja: あなたのクラケンプライベート

en: will be ready for you !
ja: あなたのために準備ができています！

en: You need to be logged at Binance
ja: Binanceにログインする必要があります

en: Login with Binance
ja: Binanceでログイン

en: You need to be logged at Poloniex
ja: Poloniexにログインする必要があります

en: Login with Poloniex
ja: Poloniexでログイン

en: You need to be logged at Exmo
ja: あなたはExmoにログオンする必要があります

en: Login with Exmo
ja: Exmoでログイン

en: View the article
ja: 記事を見る

en: Your Bittrex Key
ja: あなたのBittrexキー

en: Your Bittrex Secret
ja: あなたのBittrexの秘密

en: You need to be logged at Kraken
ja: あなたはKrakenにログインする必要があります

en: Login with Kraken
ja: クラクンとのログイン

en: Markets
ja: 市場

en: Hide market (native trading need to be enabled)
ja: 市場を隠す（ネイティブ取引を有効にする必要がある）

en: Hide orders book
ja: 注文書を非表示にする

en: Load orders book
ja: 注文書を読み込む

en: Create an alert when ...
ja: 次の場合にアラートを作成する

en: Price is above
ja: 価格は上です

en: Price is bellow
ja: 価格は荒いです

en: Password not match
ja: パスワードが一致しません
