Krypto - en to pt translation catalogue (707 entries)

en: Real account
pt: Conta real

en: Board
pt: Gráfico

en: Please turn your device in landscape mode.
pt: Por favor, vire

en: chart
pt: gráfico

en: charts or more
pt: gráficos ou mais

en: Search by name or symbol
pt: Pesquise por nome ou símbolo

en: real account
pt: conta real

en: See all balances
pt: Veja todos os saldos

en: List accounts
pt: Listar contas

en: History
pt: História

en: Credit
pt: Crédito

en: Order book
pt: Encomendar livro

en: Market
pt: Mercado

en: Portfolio
pt: Portfólio

en: Leader board
pt: Entre os melhores

en: Watching
pt: Assistindo

en: News
pt: Notícia

en: Panel
pt: Painel

en: Manager
pt: Gerente

en: Converter
pt: Conversor

en: Calendar
pt: Calendário

en: Watchlist
pt: Lista de acompanhamento

en: Contact us
pt: Contate-Nos

en: January
pt: janeiro

en: February
pt: fevereiro

en: March
pt: marcha

en: April
pt: abril

en: May
pt: Pode

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: agosto

en: September
pt: setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: novembro

en: December
pt: dezembro

en: Mon.
pt: Seg.

en: Tue.
pt: Ter.

en: Wed.
pt: Qua.

en: Thu.
pt: Qui.

en: Fri.
pt: Sex.

en: Sat.
pt: Sentou.

en: Sun.
pt: Dom.

en: Statistics
pt: Estatisticas

en: Bank transferts
pt: Transferências bancárias

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Subscriptions
pt: Assinaturas

en: Identity
pt: Identidade

en: Users
pt: Comercial

en: Orders
pt: Encomendas

en: Withdraw
pt: retirar o

en: Currency
pt: Moeda

en: Total trade
pt: Comércio total

en: Total deposit
pt: Depósito total

en: Total withdraw
pt: Total retirar

en: Fees
pt: Honorários

en: Name
pt: Nome

en: Email
pt: O email

en: Subscription
pt: Inscrição

en: Signin method
pt: Método de signin

en: Last login
pt: Último login

en: Notifications enabled
pt: Notificações ativadas

en: Trial version
pt: Versão de teste

en: day
pt: dia

en: Edit
pt: Editar

en: Inactive
pt: Inativo

en: Enabled
pt: ativado

en: User
pt: Do utilizador

en: Order date
pt: Data do pedido

en: Exchange
pt: Troca

en: Pair
pt: Par

en: Type
pt: Tipo

en: Amount
pt: Montante

en: Received
pt: Recebido

en: Total deducted
pt: Total deduzido

en: Total received
pt: Total recebido

en: Buy
pt: Comprar

en: Sell
pt: Vender

en: Coin list
pt: Lista de moedas

en: Market list
pt: Lista de mercado

en: Heatmap
pt: Mapa de calor

en: Price
pt: Preço

en: Direct Vol. 24H
pt: Vol. Direto 24 horas

en: Total Vol. 24H
pt: Total Vol. 24 horas

en: Market Cap
pt: Valor de mercado

en: Chg. 24H
pt: Chg. 24 horas

en: 24h High/Low
pt: 24h alta / baixa

en: Dashboard
pt: painel de controle

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Coins
pt: Moedas

en: Currencies
pt: Moedas

en: Mail settings
pt: Configurações de email

en: Payment
pt: Forma de pagamento

en: News - Social
pt: Notícias - Social

en: Intro
pt: Introdução

en: Trading
pt: Negociação

en: Additional pages
pt: Páginas Adicionais

en: Today's visits
pt: Visitas de hoje

en: 7 days visits
pt: 7 dias de visitas

en: Number of users
pt: Número de usuários

en: Number of coins
pt: Número de moedas

en: Last users
pt: Últimos usuários

en: This website uses cookies
pt: Esse website utiliza cookies

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
pt: Nosso site usa cookies para examinar o tráfego do site e a atividade do usuário enquanto estiver no nosso site, para uma experiência aprimorada e eficaz do usuário, marketing e para fornecer funcionalidade de mídia social.

en: Accept
pt: Aceitar

en: Your e-mail address
pt: Seu endereço de email

en: Your password
pt: Sua senha

en: Forgot password ?
pt: Esqueceu a senha ?

en: Login
pt: Entrar

en: or
pt: ou

en: Create a new account
pt: Criar uma nova conta

en: practice account
pt: conta prática

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Last
pt: Último

en: Profile
pt: Perfil

en: Notification
pt: Notificação

en: Security
pt: Segurança

en: Logout
pt: Sair

en: Your name
pt: Seu nome

en: Language
pt: Língua

en: Type chart
pt: Gráfico de tipo

en: Change your password
pt: Mude sua senha

en: Repeat your password
pt: Repita sua senha

en: Back
pt: Costas

en: Validate
pt: Validar

en: Title
pt: Título

en: Your website title
pt: O título do seu site

en: App description
pt: Descrição do aplicativo

en: Referal link
pt: Link Referal

en: Your referal link (ex : Changelly)
pt: Seu link de referência (ex: Changelly)

en: Maintenance mode
pt: Modo de manutenção

en: Number format
pt: Formato numérico

en: Switch charts to tradingview charts
pt: Trocar gráficos para gráficos de negociação

en: Enable autolanguage
pt: Ativar autolíngua

en: Enable POEditor Language
pt: Ativar o idioma do POEditor

en: POEditor API Key
pt: Chave da API do POEditor

en: Your POEditor API Key
pt: Sua chave da API do POEditor

en: POEditor Project Selector
pt: Seletor de projeto POEditor

en: Allow signup
pt: Permitir inscrição

en: User need verify account
pt: Usuário precisa verificar conta

en: Need captcha signup
pt: Precisa de inscrição captcha

en: Google Recaptcha Site Key
pt: Chave do site do Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Site Key
pt: Sua chave do site do Google Recaptcha

en: Google Recaptcha Secret Key
pt: Chave secreta do Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Secret Key
pt: Sua chave secreta do Google Recaptcha

en: Sigin with google
pt: Sigin com o google

en: Google App ID
pt: ID do aplicativo do Google

en: Your Google App ID
pt: Seu código do aplicativo do Google

en: Google App Secret
pt: Segredo do aplicativo do Google

en: Your Google App Secret
pt: Seu segredo do aplicativo do Google

en: Sigin with Facebook
pt: Sigin com o Facebook

en: Facebook App ID
pt: ID do aplicativo do Facebook

en: Your Facebook App ID
pt: Seu ID de aplicativo do Facebook

en: Facebook App Secret
pt: Segredo do aplicativo do Facebook

en: Your Facebook App Secret
pt: Seu segredo do aplicativo do Facebook

en: Enable Google Ad
pt: Ativar anúncio do Google

en: Google Ad Client
pt: Cliente de anúncios do Google

en: Your Google Ad Client
pt: Seu cliente de anúncios do Google

en: Your Google Ad slot
pt: O seu espaço de anúncio do Google

en: Enable Cookie popup
pt: Ativar pop-up de cookie

en: Your Cookie popup title
pt: Seu título do popup do cookie

en: Your Cookie popup text
pt: Seu texto pop-up do cookie

en: Blacklisted countries
pt: Países na lista negra

en: Save
pt: Salve 

en: Allow user to switch chart type
pt: Permitir que o usuário alterne o tipo de gráfico

en: Done !
pt: Feito !

en: quantity
pt: quantidade

en: Enable native trading
pt: Ativar negociação nativa

en: Balance configuration
pt: Configuração de equilíbrio

en: Show balance estimation
pt: Mostrar estimativa de saldo

en: User user currency select
pt: Moeda do usuário usuário selecione

en: Show balance estimation in
pt: Mostrar estimativa de saldo em

en: Referal system configuration
pt: Configuração do sistema de referência

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
pt: Ativar o referencial (a negociação nativa precisa ser ativada)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
pt: Comissão de referência (em $, quantia fixa)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
pt: Comissões de referência (em $, quantia fixa) ex: Quando uma inscrição de referência e depósito em dinheiro real, a referência ganha 5 $ (valor = 5)

en: Deposit configuration
pt: Configuração de depósito

en: Deposit fees (in %)
pt: Taxas de depósito (em%)

en: Deposit minimum (in $)
pt: Depósito mínimo (em $)

en: Deposit maximum (in $)
pt: Depósito máximo (em $)

en: Deposit currencies allowed
pt: Moedas de depósito permitidas

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
pt: Carteira de depósito de recebimento (se a moeda real da carteira não estiver disponível)

en: Withdraw configuration
pt: Retirar a configuração

en: Withdraw minimum (in $)
pt: Retirar o mínimo (em $)

en: Withdraw processing time (in days)
pt: Retirar o tempo de processamento (em dias)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
pt: Retirar o tempo de processamento (em dias) = ​​ex: 3

en: Trading configuration
pt: Configuração de negociação

en: Trading fees (in %)
pt: Taxas de negociação (em%)

en: Order reference pattern
pt: Ordem padrão de referência

en: Real account configuration
pt: Configuração real da conta

en: Enable real account
pt: Ativar conta real

en: Practice account configuration
pt: Pratique a configuração da conta

en: Maximum free deposit (in $)
pt: Depósito livre máximo (em $)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
pt: Depósito livre máximo (em $) ex: 10000

en: Free deposit wallet receive
pt: Carteira de depósito grátis receber

en: Submited date
pt: Data de envio

en: Document name
pt: Nome do Documento

en: Documents
pt: Documentos

en: Not processed
pt: Não processado

en: Processed
pt: Processado

en: Payment success
pt: Sucesso de pagamento

en: Payment reference pattern
pt: Padrão de referência de pagamento

en: Enable SMTP
pt: Ativar SMTP

en: SMTP Server
pt: Servidor SMTP

en: Your SMTP host server
pt: Seu servidor host SMTP

en: SMTP Port
pt: Porta SMTP

en: Your SMTP port
pt: Sua porta SMTP

en: SMTP Security
pt: Segurança SMTP

en: SMTP User
pt: Usuário SMTP

en: Your SMTP user
pt: Seu usuário SMTP

en: SMTP Password
pt: Senha SMTP

en: Your SMTP password
pt: Sua senha SMTP

en: Email sender name
pt: Nome do remetente do email

en: Support mail
pt: Correio de suporte

en: Support Phone
pt: Telefone de suporte

en: Support phone
pt: Telefone de suporte

en: Support Address
pt: Endereço de suporte

en: DPO mail
pt: Correio DPO

en: DPO Phone
pt: Telefone DPO

en: DPO phone
pt: Telefone DPO

en: Send welcome mail
pt: Enviar correio de boas vindas

en: Welcome mail subject
pt: Assunto do correio de boas-vindas

en: Calendar credentials
pt: Credenciais do calendário

en: Enable calendar
pt: Ativar calendário

en: Calendar Client ID
pt: ID do cliente do Google Agenda

en: Your Calendar Client ID
pt: Seu ID do cliente do Google Agenda

en: Calendar Client Secret
pt: Segredo do cliente do calendário

en: Only show events in relation to enabled coins
pt: Mostrar apenas eventos em relação a moedas ativadas

en: News feed
pt: Notícias

en: Add news feed
pt: Adicionar feed de notícias

en: Your RSS Feed link
pt: Seu link de feeds RSS

en: Add
pt: Adicionar

en: Name feed
pt: Feed de nome

en: Url
pt: URL

en: Twitter accounts
pt: Contas do Twitter

en: Add twitter account
pt: Adicionar conta do twitter

en: Twitter name
pt: Nome do Twitter

en: without
pt: sem

en: Social name
pt: Nome social

en: Created date
pt: Data criada

en: Amount paid
pt: Quantia paga

en: Wallet received
pt: Carteira recebida

en: Amount received
pt: Montante recebido

en: Payment gateway
pt: Gateway de pagamento

en: Proof
pt: Prova

en: Modify balance
pt: Modificar saldo

en: Select balance
pt: Selecione o saldo

en: Modification type
pt: Tipo de modificação

en: Modification value
pt: Valor de modificação

en: Add modification
pt: Adicionar modificação

en: Card
pt: Cartão

en: Balances
pt: Saldos

en: Remove
pt: Remover

en: Last location
pt: Última localização

en: Currency use
pt: Uso da moeda

en: Signup with
pt: Inscreva-se com

en: Identity verification
pt: Verificação de Identidade

en: 2 Step Authentification
pt: 2 passos de autenticação

en: User status
pt: Status do usuário

en: Login history
pt: Histórico de login

en: More details
pt: Mais detalhes

en: Deposit history
pt: Histórico de depósitos

en: Value in BTC
pt: Valor no BTC

en: Value in USD
pt: Valor em USD

en: Withdraw method
pt: Retirar o método

en: Date
pt: Encontro

en: Ask a widthdraw
pt: Pergunte a um widthdraw

en: WITHDRAW
pt: RETIRAR O

en: banktransfert
pt: Transferencia bancária

en: Choose receiver account
pt: Escolher conta do destinatário

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Next
pt: Próximo

en: Notification's configuration complete.
pt: Notificação de configuração completa.

en: Your PushBullet Access Token
pt: Seu Token de Acesso PushBullet

en: Remove token
pt: Remover token

en: You are premium !
pt: Você é premium!

en: left
pt: esquerda

en: Main settings
pt: Configurações principais

en: Period
pt: Período

en: Colour
pt: Cor

en: Thickness
pt: Espessura

en: Reset
pt: Restabelecer

en: Apply
pt: Aplique

en: Entrer your Google Authenticator Code
pt: Entregue seu código do Google Authenticator

en: Enter your Google Authenticator Code
pt: Insira seu código do Google Authenticator

en: Balances valued less than 0.001 BTC
pt: Saldos com valor inferior a 0,001 BTC

en: Hide small balance
pt: Ocultar pequeno equilíbrio

en: Estimate value
pt: Estimativa de valor

en: Value in
pt: Valor em

en: Deposit
pt: Depósito

en: Google Authentification is enable !
pt: A Autenticação do Google está ativada!

en: Set as done
pt: Definir como concluído

en: Close
pt: Fechar

en: Google Authenticator code is invalid
pt: O código do Google Authenticator é inválido

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
pt: Você receberá uma confirmação widescreen por email

en: Ref, User ID, Type, Currency
pt: Ref, ID do usuário, tipo, moeda

en: Widthdraw filter
pt: Filtro de largura de banda

en: Default
pt: Padrão

en: Not confirmed
pt: Não confirmado

en: Done
pt: Feito

en: Payment filter
pt: Filtro de pagamento

en: Need to be approved
pt: Precisa ser aprovado

en: Paid
pt: Pago

en: Not paid
pt: Não pago

en: All payments
pt: Todos os pagamentos

en: Ask a proof
pt: Pergunte uma prova

en: Bank ref.
pt: Banco ref.

en: Proof received
pt: Prova recebida

en: In pending
pt: Pendente

en: All widthdraw
pt: Todas as larguras

en: Withdraw reference pattern
pt: Retirar padrão de referência

en: Withdraw filter
pt: Retirar o filtro

en: Withdraw infos
pt: Retirar informações

en: year
pt: ano

en: month
pt: mês

en: week
pt: semana

en: hour
pt: hora

en: minute
pt: minuto

en: second
pt: segundo

en: ago
pt: atrás

en: Bank transfert
pt: Transferencia bancária

en: Deposit amount
pt: Valor do depósito

en: Fill up
pt: Encher

en: It's free
pt: É grátis

en: You will receive
pt: Você receberá

en: Add real funds
pt: Adicione fundos reais

en: Minimal deposit
pt: Depósito mínimo

en: Enable credit card
pt: Ativar cartão de crédito

en: Stipe private key
pt: Apagar a chave privada

en: Your Stripe API Key
pt: Sua chave da API de distribuição

en: Enable Paypal
pt: Ativar Paypal

en: Enable Paypal Live mode
pt: Ativar o modo Paypal Live

en: Paypal client ID
pt: ID do cliente Paypal

en: Your paypal client ID
pt: Seu ID do cliente paypal

en: Paypal Client Secret
pt: Segredo do Cliente Paypal

en: Your paypal client Secret
pt: Seu cliente paypal Secret

en: Enable Blockonomics
pt: Ativar o blockonomics

en: Blockonomics Secret key
pt: Chave secreta de blockonomics

en: Your blockonomics secret key
pt: Sua chave secreta de blockmonics

en: Enable Fortumo
pt: Ativar Fortumo

en: Fortumo Secret key
pt: Chave Secreta Fortumo

en: Your fortumo secret key
pt: Sua chave secreta fortumo

en: Fortumo Service key
pt: Chave do serviço Fortumo

en: Your fortumo service key
pt: Sua chave de serviço fortumo

en: Enable Coingate
pt: Ativar Coingato

en: Enable CoinGate live mode
pt: Ativar o modo ao vivo CoinGate

en: CoinGate Auth Token
pt: Token de Autenticação CoinGate

en: Your CoinGate Auth Token
pt: Seu token de autenticação CoinGate

en: CoinGate Receive Currency
pt: CoinGate Receber Moeda

en: Enable Coinpayments
pt: Ativar coinpagamentos

en: Coinpayments Public Key
pt: Chave pública de coinpayments

en: Your Coinpayments Public Key
pt: Sua chave pública de coinpayments

en: Coinpayments Private Key
pt: Chave Privada de Coinpayments

en: Your Coinpayments Private Key
pt: Sua Chave Privada de Coinpayments

en: Your Coinpayments Marchand ID
pt: Sua ID de Marinagem de Coinpayments

en: Your Coinpayments IPN Secret
pt: Seu segredo de IPN de Coinpayments

en: Enable Rave Flutterwave payment
pt: Ativar pagamento do FlaveWave da Rave

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
pt: Modo de sandbox Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Public Key
pt: Chave Pública Flave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Public Key
pt: Sua chave pública Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Secret Key
pt: Chave Secreta Flave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
pt: Sua Chave Secreta Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Payment Title
pt: Rave Flutterwave título do pagamento

en: Your Rave Flutterwave Payment title
pt: O título do pagamento do Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
pt: Prefácio de Pagamento Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
pt: Seu prefixo de pagamento Rave Flutterwave (ex: KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
pt: Ativar o pagamento do Coinbase Commerce

en: Coinbase commerce API Key
pt: Chave de API de comércio Coinbase

en: Your Coinbase commerce API Key
pt: Sua chave de API de comércio Coinbase

en: Coinbase commerce Payment Title
pt: Título de Pagamento do Coinbase commerce

en: Your Coinbase commerce Payment title
pt: Seu título de pagamento do Coinbase commerce

en: Enable Mollie
pt: Ativar Mollie

en: Your Mollie Key
pt: Sua chave Mollie

en: Enable Payeer
pt: Ativar Payeer

en: Payeer Shop ID
pt: ID da Loja Payeer

en: Your Payeer Shop ID
pt: Seu ID de Loja do Pagador

en: Payeer API Key
pt: Chave da API do pagador

en: Your Payeer API Key
pt: Sua chave da API do pagador

en: Enable Bank transfert
pt: Ativar banco transferido

en: Bank transfert maximum at the same time
pt: Transferência bancária máxima ao mesmo tempo

en: Bank transfert proof enabled
pt: Prova bancária transferida ativada

en: Bank transfert maximum proof
pt: Prova máxima de transferência bancária

en: Your Gemini Key
pt: Sua chave de gêmeos

en: Your Gemini Secret
pt: Seu segredo gemini

en: Select your platform
pt: Selecione sua plataforma

en: Sandbox
pt: Caixa de areia

en: Live
pt: Viver

en: Cron time
pt: Cron Time

en: Last update
pt: Última atualização

en: Sync delay
pt: Atraso de sincronização

en: Add additional page
pt: Adicionar página adicional

en: Page name
pt: Nome da página

en: Page URL
pt: URL da página

en: Page icon (ex : lnr-home)
pt: Ícone de página (ex: lnr-home)

en: Or page icon svg
pt: Ou página ícone svg

en: Icon
pt: Ícone

en: SVG Picture
pt: Imagens SVG

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Create new bank transfert
pt: Criar novo banco transferido

en: Pending
pt: Pendente

en: Details
pt: Detalhes

en: Verified
pt: Verificado

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Declined
pt: Recusado

en: Your Hitbtc Key
pt: Sua chave Hitbtc

en: Your Hitbtc Secret
pt: Seu segredo hitbtc

en: Your Bitbank Key
pt: Sua chave do bitbank

en: Your Bitbank Secret
pt: Seu segredo Bitbank

en: User level
pt: Nível de usuário

en: Expire in
pt: Expira em

en: Back to login
pt: Volte ao login

en: Let's go !
pt: Vamos !

en: Welcome
pt: Bem vinda

en: Let's configure together your Dashboard.
pt: Vamos configurar juntos seu painel.

en: Select your language
pt: selecione sua lingua

en: Select your currency
pt: Selecione sua moeda

en: Select your favorites crypto
pt: Selecione seus favoritos crypto

en: left need to be selected
pt: esquerda precisa ser selecionada

en: Configuration complete !
pt: Configuração completa!

en: will now refresh
pt: agora atualizará

en: Enable Perfect Money payment
pt: Ativar pagamento Perfect Money

en: Perfect Money Payee Account
pt: Conta de beneficiário do Money Perfect

en: Your Perfect Money Payee Account
pt: Sua conta do beneficiário do Perfect Money

en: Mobile, browser, windows notifications
pt: Navegador, navegador, notificações do Windows

en: Create price alert
pt: Criar alerta de preço

en: I need help !
pt: Eu preciso de ajuda !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
pt: Baixe o aplicativo PushBullet no seu telefone (disponível para Android e iOS)

en: Create an account on it
pt: Crie uma conta nele

en: Connect with your new account here
pt: Conecte-se com sua nova conta aqui

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
pt: Vá em <b> Configurações </ b>> <b> Conta </ ​​b> e crie um <b> token de acesso </ b>

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
pt: Copie a chave e cole-a no preenchimento e clique em salvar.

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
pt: Uma notificação será enviada para verificar se a conexão foi bem-sucedida.

en: Premium wait you !
pt: Premium espere você!

en: More than 2000 crypto currencies
pt: Mais de 2000 moedas de criptografia

en: Be alerted when an indicator grows or falls
pt: Seja alertado quando um indicador crescer ou cair

en: Responsive on mobile and tablet
pt: Responsivo no celular e tablet

en: News and social posts at the same place
pt: Notícias e posts sociais no mesmo lugar

en: Support
pt: Apoio, suporte

en: Phone
pt: telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Contact DPO
pt: Entre em contato com a DPO

en: Your Binance Key
pt: Sua chave de caixa

en: Your Binance Secret
pt: Seu segredo de Binance

en: Cardholder name
pt: Nome do Titular

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Expiration
pt: Expiração

en: cryptocurrencies
pt: criptomoedas

en: No order to show
pt: Nenhuma ordem para mostrar

en: Premium
pt: Prêmio

en: Verify your identiy
pt: Verifique sua identidade

en: Estimate balance
pt: Equilíbrio estimado

en: 30min
pt: 30 minutos

en: Candlestick
pt: Castiçal

en: Line
pt: Linha

en: Indicators
pt: Indicadores

en: Export
pt: Exportar

en: Alert
pt: Alerta

en: Drawing
pt: Desenhando

en: Trend Line
pt: Linha de tendência

en: Text
pt: Texto

en: Create a new alert
pt: Crie um novo alerta

en: % Fees
pt: % Honorários

en: Cryptocurrency withdraw agreement
pt: Criptomo de acordo de retirada

en: Decline
pt: Declínio

en: Agree
pt: Aceita

en: Cryptocurrency deposit agreement
pt: Contrato de depósito de criptomoeda

en: Enable news popup
pt: Ativar pop-up de notícias

en: News popup title
pt: Título do popup de notícias

en: Your news popup title
pt: Seu título de popup de notícias

en: News popup video (put blank for not show video)
pt: Vídeo pop-up de notícias (colocado em branco para não mostrar vídeo)

en: News popup description
pt: Descrição do popup de notícias

en: Advert users
pt: Usuários do anúncio

en: Enable intro
pt: Ativar introdução

en: Withdraw fees (in %)
pt: Retirar taxas (em%)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
pt: Alerta de transferência bancária quando a retirada da moeda não é criptografada

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
pt: Criptomoedas permitidas para transferência bancária

en: Estimate balance in
pt: Balanço estimado em

en: Edit profile
pt: Editar Perfil

en: Bank transfert deposit agreement
pt: Contrato de depósito bancário transferido

en: Blockonomics payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento em blockonomia (em%)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento de blockonomics (em%)

en: Fortumo payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento Fortumo (em%)

en: Your fortumo payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento do fortumo (em%)

en: CoinGate payment Fees (in %)
pt: CoinGate Payment Fees (em%)

en: Your coingate payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento coingato (em%)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento de coinpagamentos (em%)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento de pagamento (em%)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento Rave Flutterwave (em%)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento de flutterwave rave (em%)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento do comércio Coinbase (em%)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento de comércio do coinbase (em%)

en: Mollie payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento Mollie (em%)

en: Your mollie payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento de mollie (em%)

en: Payeer payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento do pagador (em%)

en: Your payeer payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento do pagador (em%)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
pt: Taxas de pagamento bancárias (em%)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
pt: Suas taxas de pagamento bancárias (em%)

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Bank accounts
pt: contas bancárias

en: Add new bank account
pt: Adicionar nova conta bancária

en: Bank account name
pt: nome da conta do Banco

en: Your bank account name
pt: O nome da sua conta bancária

en: Bank account currency
pt: Moeda da conta bancária

en: Bank account IBAN
pt: Conta bancária IBAN

en: Bank account BIC
pt: Conta bancária BIC

en: Your bank account BIC
pt: Sua conta bancária BIC

en: Bank account address
pt: Endereço da conta bancária

en: Your bank account address
pt: O endereço da sua conta bancária

en: Bank account owner name
pt: Nome do proprietário da conta bancária

en: Your bank account owner name
pt: O nome do proprietário da sua conta bancária

en: * This is optional
pt: * Isso é opcional

en: Your bank account currency
pt: A moeda da sua conta bancária

en: Your bank account IBAN
pt: Sua conta bancária IBAN

en: Delete
pt: Excluir

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
pt: Você pode escolher entre 'ícone de página' e 'ícone de página svg' (ícone de página é prioridade) - lista de ícones disponíveis aqui

en: You will receive a email confirmation
pt: Você receberá um email de confirmação

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
pt: Por favor, siga este passo para completar o seu pedido de levantamento.

en: You need to have at least
pt: Você precisa ter pelo menos

en: You don't have any filled balance available
pt: Você não tem saldo disponível

en: Total in
pt: Total in␣

en: You need to setup a widthdraw method
pt: Você precisa configurar um método widthdraw

en: Bank account BIC/SWIFT
pt: Conta bancária BIC / SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
pt: Sua conta bancária BIC / SWIFT

en: Day range
pt: Faixa de dia

en: Open day
pt: Dia aberto

en: Volume 24H
pt: Volume direto

en: Direct Volume
pt: Volume direto

en: Load more data
pt: Carregar mais dados

en: Qty
pt: Qtd

en: Gain
pt: Ganho

en: Price buy
pt: Compra de preço

en: Disable chat
pt: Desativar bate-papo

en: Total gain
pt: Ganho total

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Investment
pt: Investimento

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Commission
pt: Comissão

en: Confirm buying
pt: Confirme a compra

en: New user
pt: Novo usuário

en: Order passed
pt: Ordem passada

en: New subscription
pt: Nova assinatura

en: Show withdraw receiver infos.
pt: Mostrar retirar informações do receptor.

en: Process
pt: Processo

en: Hide details
pt: Detalhes ocultos

en: Enable subscriptions
pt: Ativar assinaturas

en: Enable free trial
pt: Ativar teste gratuito

en: Free trial duration (in day)
pt: Duração experimental gratuita (no dia)

en: Free trial duration
pt: Duração da avaliação gratuita

en: Premium features
pt: Recursos premium

en: Free users features
pt: Recursos gratuitos para usuários

en: Add a new plan
pt: Adicionar um novo plano

en: Name plan
pt: Plano de nome

en: Price total
pt: Preço total

en: Duration in days
pt: Duração em dias

en: Duration
pt: Duração

en: Add this plan
pt: Adicione este plano

en: Plans available
pt: Planos disponíveis

en: Price plan
pt: Plano de preço

en: Duration in month
pt: Duração no mês

en: Price per month
pt: Preço por mês

en: Account
pt: Conta

en: Exchanges
pt: Trocas

en: Total Free
pt: Total Grátis

en: Total Used
pt: Total usado

en: Order Ref.
pt: Pedido Ref.

en: Ordered price
pt: Preço pedido

en: Current price
pt: Preço atual

en: Evolution
pt: Evolução

en: Enable identity system
pt: Ativar sistema de identidade

en: Block trading without identity verification
pt: Bloqueie negociação sem verificação de identidade

en: Block deposit without identity verification
pt: Bloquear depósito sem verificação de identidade

en: Block withdraw without identity verification
pt: Bloquear retirar sem verificação de identidade

en: Approve
pt: Aprovar

en: Identity ID
pt: ID de identidade

en: Identity step name
pt: Nome da etapa de identidade

en: Identity step description
pt: Descrição da etapa de identidade

en: Identity order
pt: Ordem de identidade

en: Down order
pt: Ordem para baixo

en: Up order
pt: Ordem acima

en: Add new identity step
pt: Adicionar nova etapa de identidade

en: Your step name
pt: O nome do seu passo

en: Your step description
pt: Sua descrição da etapa

en: Identity step type
pt: Tipo de etapa de identidade

en: Upload new document
pt: Carregar novo documento

en: Choose in document type list
pt: Escolha na lista de tipos de documentos

en: Enable identity upload with webcam
pt: Ativar upload de identidade com webcam

en: Webcam document ratio
pt: Proporção do documento da webcam

en: Ration (Width / Height)
pt: Ração (largura / altura)

en: Ratio (Width / Height)
pt: Relação (largura / altura)

en: Document identity list
pt: Lista de identidade do documento

en: Add new identity document
pt: Adicionar novo documento de identidade

en: Your document name
pt: O nome do seu documento

en: My Holding
pt: Minha holding

en: Holding
pt: Segurando

en: Market Value
pt: Valor de mercado

en: Profit / Loss
pt: Perda de lucro

en: Wallet
pt: Carteira

en: Validate bank transfert
pt: Validar banco transferido

en: Transfert received date
pt: Data de transferência recebida

en: Bank account received
pt: Conta bancária recebida

en: Bank transfert reference
pt: Referência bancária transfert

en: Amount received in bank account
pt: Quantia recebida na conta bancária

en: Amount transfered to the user account
pt: Quantia transferida para a conta do usuário

en: User will receive
pt: O usuário receberá

en: Dark
pt: Sombrio

en: White
pt: Branco

en: Enable Donation
pt: Ativar Doação

en: Donation text
pt: Texto de doação

en: Your donation text
pt: Seu texto de doação

en: Donation address list
pt: Lista de endereço de doação

en: Put 1 address per line
pt: Coloque 1 endereço por linha

en: Line format : BTC:ADDRESS
pt: Formato de linha: BTC: ADDRESS

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
pt: COLOQUE UM SORRISO EM NOSSAS CARAS E APOIE-NOS DANDO OBSERVAR :)

en: Transactions history
pt: Histórico de transações

en: Description
pt: Descrição

en: Reference ...
pt: Referência ...

en: Reference
pt: Referência

en: deposit
pt: depósito

en: widthdraw
pt: Largura

en: Dépot
pt: Depósito

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: BUY order done
pt: COMPRA ordem feita

en: SELL order done
pt: VENDER ordem feita

en: SELL ORDER DONE
pt: VENDER ORDEM FEITA

en: BUY ORDER DONE
pt: COMPRAR PEDIDO FEITO

en: Add a new item
pt: Adicione um novo item

en: Your GDAX Key
pt: Sua chave GDAX

en: Your GDAX Pass
pt: Seu passe GDAX

en: Your GDAX Secret
pt: Seu segredo do GDAX

en: Your Bitmex ID
pt: Seu ID Bitmex

en: Your Bitmex Secret
pt: Seu segredo bitmex

en: Your OKCoin Key
pt: Sua chave OKCoin

en: Your OKCoin Secret
pt: Seu segredo da OKCoin

en: Your Luno Key ID
pt: Seu ID de chave Luno

en: Your Luno Secret
pt: Seu Luno Secret

en: Your Coinex Key
pt: Sua chave Coinex

en: Your Coinex Secret
pt: Seu segredo Coinex

en: Your Btcmarket Key
pt: Sua chave de btcmarket

en: Your Btcmarket Secret
pt: Seu segredo do Btcmarket

en: Your Livecoin Key
pt: Sua chave Livecoin

en: Your Livecoin Secret
pt: Seu segredo da Livecoin

en: Your Quoinex Token ID
pt: Seu ID de token do Quoinex

en: Your Quoinex Secret
pt: Seu segredo do Quoinex

en: Your Exmo Key
pt: Sua chave de exmo

en: Your Exmo Secret
pt: Seu segredo exmo

en: Your YoBit Key
pt: Sua chave YoBit

en: Your YoBit Secret
pt: Seu segredo YoBit

en: Your Kucoin Key
pt: Sua chave Kucoin

en: Your Kucoin Private
pt: Seu Kucoin Private

en: Your CEX Key
pt: Sua chave CEX

en: Your CEX Secret
pt: Seu segredo CEX

en: Your CEX UID
pt: Seu CEX UID

en: My orders
pt: Minhas ordens

en: Size
pt: Tamanho

en: Limit price
pt: Preço limite

en: Place buy order
pt: Coloque ordem de compra

en: Place sell order
pt: Coloque ordem de venda

en: Method
pt: Método

en: You need to be logged at Coinex
pt: Você precisa estar logado na Coinex

en: Enable live trading
pt: Ativar negociação ao vivo

en: Login with Coinex
pt: Entre com Coinex

en: Week profit
pt: Lucro da semana

en: Leaderboard
pt: Entre os melhores

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
pt: Ativar cabeçalho (negociação nativa precisa ser ativada)

en: Active
pt: Ativo

en: Every
pt: Cada

en: Starting pair when new user signup
pt: Começando o par quando a nova inscrição do usuário

en: Only 1 pair is allowed
pt: Apenas 1 par é permitido

en: Starting watching list pair when new user signup
pt: Começando a ver o par de listas quando a nova inscrição do usuário

en: 1 pair each for each line
pt: 1 par cada para cada linha

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
pt: Formato: MERCADO: SÍMBOLO / MOEDA

en: You need to be logged at Livecoin
pt: Você precisa estar logado no Livecoin

en: Login with Livecoin
pt: Entrar com Livecoin

en: Email not valid
pt: Email não válido

en: You need to be logged at Yobit
pt: Você precisa estar logado no Yobit

en: Login with Yobit
pt: Entrar com o Yobit

en: Based on all wallet
pt: Baseado em toda carteira

en: Your Poloniex Key
pt: Sua chave Poloniex

en: Your Poloniex Secret
pt: Seu segredo Poloniex

en: Your trial version have expired !
pt: Sua versão de avaliação expirou!

en: Become
pt: Tornar-se

en: You will be charged
pt: Você será acusado

en: for
pt: para

en: months
pt: meses

en: Your Kraken Key
pt: Sua chave do Kraken

en: Your Kraken Private
pt: Seu Kraken Privado

en: will be ready for you !
pt: Estará pronto para você!

en: You need to be logged at Binance
pt: Você precisa estar logado no Binance

en: Login with Binance
pt: Login com Binance

en: You need to be logged at Poloniex
pt: Você precisa estar logado no Poloniex

en: Login with Poloniex
pt: Faça o login com o Poloniex

en: You need to be logged at Exmo
pt: Você precisa estar logado no Exmo

en: Login with Exmo
pt: Entrar com o Exmo

en: View the article
pt: Veja o artigo

en: Your Bittrex Key
pt: Sua chave Bittrex

en: Your Bittrex Secret
pt: Seu segredo Bittrex

en: You need to be logged at Kraken
pt: Você precisa estar logado no Kraken

en: Login with Kraken
pt: Entrar com o Kraken

en: Markets
pt: Mercados

en: Hide market (native trading need to be enabled)
pt: Ocultar mercado (negociação nativa precisa ser ativada)

en: Hide orders book
pt: Ocultar pedidos de livro

en: Load orders book
pt: Carregar livro de pedidos

en: Create an alert when ...
pt: Crie um alerta quando ...

en: Price is above
pt: O preço está acima

en: Price is bellow
pt: O preço é abaixo

en: Password not match
pt: Senha não corresponde
