Krypto - en to ru translation catalogue (713 entries)

en: Real account
ru: действующий аккаунт

en: Board
ru: панель

en: Please turn your device in landscape mode.
ru: Пожалуйста, установите устройство в альбомной ориентации

en: chart
ru: график

en: charts or more
ru: графики или другое

en: Search by name or symbol
ru: поиск по имени или символу

en: real account
ru: действующий аккаунт

en: See all balances
ru: Просмотреть все остатки

en: List accounts
ru: Список учетных записей

en: History
ru: история

en: Credit
ru: кредит

en: Order book
ru: Книга заказов

en: Market
ru: рынок

en: Portfolio
ru: портфолио

en: Leader board
ru: Доска лидеров

en: Watching
ru: наблюдение

en: News
ru: Новости

en: Panel
ru: панель

en: Manager
ru: Менеджер

en: Admin
ru: Администратор

en: Converter
ru: конвертер

en: Social
ru: Социальное

en: Calendar
ru: Календарь

en: Watchlist
ru: Список

en: Contact us
ru: Свяжитесь с нами

en: January
ru: январь

en: February
ru: февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: апрель

en: May
ru: май

en: June
ru: июнь

en: July
ru: июль

en: August
ru: августейший

en: September
ru: сентябрь

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Mon.
ru: ПН

en: Tue.
ru: Вт

en: Wed.
ru: Мы б.

en: Thu.
ru: Чт

en: Fri.
ru: Пт

en: Sat.
ru: Сидел.

en: Sun.
ru: Солнце.

en: Statistics
ru: Статистика

en: Bank transferts
ru: Банковские переводы

en: Payments
ru: платежи

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Identity
ru: тождественность

en: Users
ru: пользователей

en: Orders
ru: заказы

en: Withdraw
ru: Изымать

en: Currency
ru: валюта

en: Total trade
ru: Итоговая торговля

en: Total deposit
ru: Общий депозит

en: Total withdraw
ru: Полный вывод

en: Fees
ru: сборы

en: Name
ru: имя

en: Email
ru: Эл. адрес

en: Subscription
ru: Подписка

en: Signin method
ru: Метод подписи

en: Last login
ru: Последний Войти

en: Notifications enabled
ru: Включены уведомления

en: Trial version
ru: Пробная версия

en: day
ru: день

en: Edit
ru: редактировать

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Enabled
ru: Включено

en: Ref
ru: ссылка

en: User
ru: пользователь

en: Order date
ru: Дата заказа

en: Exchange
ru: обмен

en: Pair
ru: пара

en: Type
ru: Тип

en: Amount
ru: Количество

en: Received
ru: Получено

en: Total deducted
ru: Итого вычитается

en: Total received
ru: Всего получено

en: Buy
ru: купить

en: Sell
ru: продавать

en: Coin list
ru: Список монет

en: Market list
ru: Список рынков

en: Heatmap
ru: Тепловая карта

en: Price
ru: Цена

en: Direct Vol. 24H
ru: Прямой том. 24H

en: Total Vol. 24H
ru: Общее количество. 24H

en: Market Cap
ru: Рыночная капитализация

en: Chg. 24H
ru: Изм. 24H

en: 24h High/Low
ru: 24h Высокий / Низкий

en: Dashboard
ru: Панель приборов

en: General settings
ru: Общие настройки

en: Coins
ru: монеты

en: Currencies
ru: валюты

en: Mail settings
ru: Настройки почты

en: Payment
ru: Оплата

en: News - Social
ru: Новости - Социальные

en: Intro
ru: вступление

en: Trading
ru: торговый

en: Additional pages
ru: Дополнительные страницы

en: Today's visits
ru: Сегодняшние визиты

en: 7 days visits
ru: 7 дней посещения

en: Number of users
ru: Количество пользователей

en: Number of coins
ru: Количество монет

en: Last users
ru: Последние пользователи

en: This website uses cookies
ru: Этот сайт использует файлы cookie

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
ru: На нашем веб-сайте используются файлы cookie для проверки трафика сайта и активности пользователей на нашем сайте, для улучшения и эффективного использования пользователями, маркетинга и обеспечения функциональности социальных сетей.

en: Accept
ru: принимать

en: Your e-mail address
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Your password
ru: Ваш пароль

en: Forgot password ?
ru: Забыли пароль ?

en: Login
ru: Авторизоваться

en: or
ru: или

en: Create a new account
ru: Создать новый аккаунт

en: practice account
ru: счет практики

en: Symbol
ru: Символ

en: Last
ru: Последний

en: Profile
ru: Профиль

en: Notification
ru: уведомление

en: Security
ru: Безопасность

en: Logout
ru: Выйти

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Language
ru: язык

en: Type chart
ru: Тип диаграммы

en: Change your password
ru: Измените свой пароль

en: Repeat your password
ru: Повторите свой пароль

en: Back
ru: назад

en: Validate
ru: утверждать

en: Title
ru: заглавие

en: Your website title
ru: Название вашего сайта

en: App description
ru: Описание приложения

en: Referal link
ru: Ссылка

en: Your referal link (ex : Changelly)
ru: Ваша реферальная ссылка (например: Changelly)

en: Maintenance mode
ru: Режим обслуживания

en: Number format
ru: Формат номера

en: Switch charts to tradingview charts
ru: Переключение диаграмм в диаграммы торговли

en: Enable autolanguage
ru: Включить автоязык

en: Enable POEditor Language
ru: Включить язык POEditor

en: POEditor API Key
ru: Ключ API-интерфейса POEditor

en: Your POEditor API Key
ru: Ваш ключ API-интерфейса POEditor

en: POEditor Project Selector
ru: Селектор проекта POEditor

en: Allow signup
ru: Разрешить регистрацию

en: User need verify account
ru: Подтверждение учетной записи пользователя

en: Need captcha signup
ru: Нужна регистрация captcha

en: Google Recaptcha Site Key
ru: Ключ сайта Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Site Key
ru: Ваш ключ сайта Google Recaptcha

en: Google Recaptcha Secret Key
ru: Секретный ключ Google Recaptcha

en: Your Google Recaptcha Secret Key
ru: Ваш секретный ключ Google Recaptcha

en: Sigin with google
ru: Сигин с Google

en: Google App ID
ru: Идентификатор приложения Google

en: Your Google App ID
ru: Идентификатор вашего приложения Google

en: Google App Secret
ru: Секрет Google App

en: Your Google App Secret
ru: Ваш секрет Google App

en: Sigin with Facebook
ru: Сигин с Facebook

en: Facebook App ID
ru: Идентификатор приложения Facebook

en: Your Facebook App ID
ru: Ваш идентификатор приложения Facebook

en: Your Facebook App Secret
ru: Ваш секрет Facebook

en: Google Analytics
ru: Гугл Аналитика

en: Enable Google Ad
ru: Включить Google Ad

en: Your Google Ad Client
ru: Ваш клиент Google Ad

en: Google Ad Slot
ru: Рекламный слот Google

en: Your Google Ad slot
ru: Ваш слот Google Ad

en: Enable Cookie popup
ru: Включить всплывающее окно cookie

en: Cookie Popup title
ru: Название файла Cookie

en: Your Cookie popup title
ru: Заголовок вашего Cookie

en: Cookie Popup text
ru: Текст всплывающего меню Cookie

en: Your Cookie popup text
ru: Всплывающий текст вашего Cookie

en: Blacklisted countries
ru: Страны, внесенные в черный список

en: Save
ru: Сохранить

en: Allow user to switch chart type
ru: Разрешить пользователю изменять тип диаграммы

en: Done !
ru: Готово !

en: quantity
ru: количество

en: Enable native trading
ru: Включить собственную торговлю

en: Balance configuration
ru: Конфигурация баланса

en: Show balance estimation
ru: Показать оценку баланса

en: User user currency select
ru: Выбор валюты пользователя

en: Show balance estimation in
ru: Показать оценку баланса в

en: Referal system configuration
ru: Конфигурация реферальной системы

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
ru: Включить реферал (необходимо включить встроенную торговлю)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
ru: Реферальная комиссия (в $, фиксированная сумма)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
ru: Реферальная комиссия (в $, фиксированная сумма) ex: Когда реферальная регистрация и внесение реальных денежных средств, ссылка выигрывает 5 $ (значение = 5)

en: Deposit configuration
ru: Настройка депозита

en: Deposit fees (in %)
ru: Плата за депозит (в%)

en: Deposit minimum (in $)
ru: Минимальный депозит (в долларах США)

en: Deposit maximum (in $)
ru: Максимальный депозит (в $)

en: Deposit currencies allowed
ru: Валюта депозита разрешена

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
ru: Получатель кошелька получает (если реальная валюта кошелька недоступна)

en: Withdraw configuration
ru: Снятие конфигурации

en: Withdraw minimum (in $)
ru: Снять минимальный (в $)

en: Withdraw processing time (in days)
ru: Время обработки вывода (в днях)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
ru: Время обработки вывода (в днях) = ex: 3

en: Trading configuration
ru: Конфигурация торговли

en: Trading fees (in %)
ru: Стоимость торгов (в%)

en: Order reference pattern
ru: Схема заказа заказа

en: Real account configuration
ru: Конфигурация реального аккаунта

en: Enable real account
ru: Включить реальный счет

en: Practice account configuration
ru: Настройка учетной записи

en: Maximum free deposit (in $)
ru: Максимальный бесплатный депозит (в долларах США)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
ru: Максимальный бесплатный депозит (в долларах США): 10000

en: Free deposit wallet receive
ru: Получатель бесплатного депозита

en: Ref.
ru: Ссылка

en: Submited date
ru: Дата отправления

en: Status
ru: Положение дел

en: Document name
ru: Название документа

en: Documents
ru: документы

en: Not processed
ru: Не обработан

en: Processed
ru: Обработанный

en: Payment success
ru: Успех платежа

en: Payment reference pattern
ru: Схема оплаты

en: Enable SMTP
ru: Включить SMTP

en: SMTP Server
ru: Сервер SMTP

en: Your SMTP host server
ru: Ваш хост-сервер SMTP

en: SMTP Port
ru: Порт SMTP

en: Your SMTP port
ru: Ваш SMTP-порт

en: SMTP Security
ru: Безопасность SMTP

en: SMTP User
ru: Пользователь SMTP

en: Your SMTP user
ru: Ваш пользователь SMTP

en: SMTP Password
ru: Пароль SMTP

en: Your SMTP password
ru: Ваш пароль SMTP

en: Email sender name
ru: Имя отправителя электронной почты

en: Support mail
ru: Поддержка почты

en: Support Phone
ru: Поддержка телефона

en: Support phone
ru: Поддержка телефона

en: Support Address
ru: Адрес поддержки

en: DPO Phone
ru: Телефон DPO

en: DPO phone
ru: Телефон DPO

en: Send welcome mail
ru: Отправить приветственную почту

en: Welcome mail subject
ru: Тема приветственной почты

en: Calendar credentials
ru: Календарь учетных данных

en: Enable calendar
ru: Включить календарь

en: Calendar Client ID
ru: Квест клиента

en: Your Calendar Client ID
ru: Идентификатор клиента календаря

en: Calendar Client Secret
ru: Календарный клиентский секрет

en: Only show events in relation to enabled coins
ru: Показывать только события с включенными монетами

en: News feed
ru: Новостная лента

en: Add news feed
ru: Добавить ленту новостей

en: Your RSS Feed link
ru: Ваша ссылка для RSS-канала

en: Add
ru: Добавить

en: Name feed
ru: Фид имени

en: Url
ru: Веб-сайт

en: Twitter accounts
ru: Аккаунты Twitter

en: Add twitter account
ru: Добавить учетную запись Twitter

en: Twitter name
ru: Имя Twitter

en: without
ru: без

en: Social name
ru: Социальное имя

en: Created date
ru: Дата создания

en: Amount paid
ru: Сумма уплаченного

en: Wallet received
ru: Полученный кошелек

en: Amount received
ru: Полученная сумма

en: Payment gateway
ru: Платежный шлюз

en: Proof
ru: доказательство

en: Modify balance
ru: Изменить баланс

en: Select balance
ru: Выбрать баланс

en: Modification type
ru: Тип модификации

en: Modification value
ru: Значение модификации

en: Add modification
ru: Добавить модификацию

en: Card
ru: Карта

en: Balances
ru: противовесов

en: Remove
ru: Удалить

en: Last location
ru: Последнее местоположение

en: Currency use
ru: Использование валюты

en: Signup with
ru: Регистрация

en: Identity verification
ru: Проверка подлинности

en: User status
ru: Статус пользователь

en: Login history
ru: История входа

en: More details
ru: Подробнее

en: Deposit history
ru: История депозита

en: Total
ru: Всего

en: Value in BTC
ru: Стоимость в BTC

en: Value in USD
ru: Стоимость в долларах США

en: Withdraw method
ru: Метод вывода

en: Date
ru: Дата

en: Ask a widthdraw
ru: Запросить ширину

en: WITHDRAW
ru: ИЗЫМАТЬ

en: paypal
ru: PayPal

en: Choose receiver account
ru: Выберите учетную запись приемника

en: Cancel
ru: Отмена

en: Next
ru: следующий

en: Notification's configuration complete.
ru: Конфигурация оповещения завершена.

en: Your PushBullet Access Token
ru: Ваш токен доступа к PushBullet

en: Remove token
ru: Удалить токен

en: You are premium !
ru: Вы премиум!

en: left
ru: оставил

en: Main settings
ru: Основные настройки

en: Period
ru: период

en: Colour
ru: Цвет

en: Thickness
ru: Толщина

en: Reset
ru: Сброс

en: Apply
ru: Подать заявление

en: Entrer your Google Authenticator Code
ru: Взять код Google Authenticator

en: Enter your Google Authenticator Code
ru: Введите код Google Authenticator

en: Balances valued less than 0.001 BTC
ru: Балансы оцениваются менее 0,001 BTC

en: Hide small balance
ru: Скрыть небольшой баланс

en: Estimate value
ru: Оценочная стоимость

en: Value in
ru: Значение в

en: Deposit
ru: депозит

en: Google Authentification is enable !
ru: Аутентификация Google включена!

en: Set as done
ru: Сделать как сделано

en: Close
ru: Закрыть

en: Google Authenticator code is invalid
ru: Недопустимый код Google Authenticator.

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
ru: Вы получите подтверждение ширины по электронной почте

en: Ref, User ID, Type, Currency
ru: Ссылка, идентификатор пользователя, тип, валюта

en: Widthdraw filter
ru: Фильтр Widthdraw

en: Default
ru: По умолчанию

en: Not confirmed
ru: Не подтверждено

en: Done
ru: Готово

en: Payment filter
ru: Платежный фильтр

en: Need to be approved
ru: Необходимо утвердить

en: Paid
ru: оплаченный

en: Not paid
ru: Не оплачен

en: All payments
ru: Все платежи

en: Ask a proof
ru: Спросите доказательства

en: Proof received
ru: Доказательство получено

en: In pending
ru: В ожидании

en: All widthdraw
ru: Все ширина

en: Withdraw reference pattern
ru: Вывести ссылочный шаблон

en: Withdraw filter
ru: Сбросить фильтр

en: Withdraw infos
ru: Информация об отзыве

en: year
ru: год

en: month
ru: месяц

en: week
ru: неделю

en: hour
ru: час

en: minute
ru: минут

en: second
ru: второй

en: ago
ru: тому назад

en: Bank transfert
ru: Банковский перевод

en: Deposit amount
ru: Сумма вклада

en: Fill up
ru: Заполнить

en: It's free
ru: Это бесплатно

en: You will receive
ru: Вы получите

en: Add real funds
ru: Добавить реальные фонды

en: Minimal deposit
ru: Минимальный депозит

en: Enable credit card
ru: Включить кредитную карту

en: Stipe private key
ru: Стильный закрытый ключ

en: Your Stripe API Key
ru: Ключ API вашей полосы

en: Enable Paypal
ru: Включить Paypal

en: Enable Paypal Live mode
ru: Включить режим Paypal Live

en: Paypal client ID
ru: Идентификатор клиента Paypal

en: Your paypal client ID
ru: Ваш идентификатор клиента PayPal

en: Paypal Client Secret
ru: Секрет клиента Paypal

en: Your paypal client Secret
ru: Ваш клиент PayPal Secret

en: Enable Blockonomics
ru: Включить блокировку

en: Blockonomics Secret key
ru: Секретный ключ

en: Your blockonomics secret key
ru: Ваш секретный секретный блок

en: Enable Fortumo
ru: Включить Fortumo

en: Fortumo Secret key
ru: Секретный ключ Fortumo

en: Your fortumo secret key
ru: Ваш секретный ключ fortumo

en: Fortumo Service key
ru: Сервисный ключ Fortumo

en: Your fortumo service key
ru: Ваш служебный ключ fortumo

en: Enable Coingate
ru: Включить Coingate

en: Enable CoinGate live mode
ru: Включить режим Live CoinGate

en: Your CoinGate Auth Token
ru: Ваш токен CoinGate Auth

en: CoinGate Receive Currency
ru: CoinGate Получать валюту

en: Enable Coinpayments
ru: Включить монеты

en: Coinpayments Public Key
ru: Открытый ключ Coinpayments

en: Your Coinpayments Public Key
ru: Ваш открытый ключ Coinpayments

en: Coinpayments Private Key
ru: Частный ключ Coinpayments

en: Your Coinpayments Private Key
ru: Частный ключ Coinpayments

en: Your Coinpayments Marchand ID
ru: Идентификационный номер вашего маржинального платежа

en: Coinpayments IPN Secret
ru: Ценные бумаги IPN Secret

en: Your Coinpayments IPN Secret
ru: Секрет вашей IP-сети Coinpayments

en: Enable Rave Flutterwave payment
ru: Включить оплату Rave Flutterwave

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
ru: Режим песочницы Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Public Key
ru: Открытый ключ Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Public Key
ru: Ваш открытый ключ Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Secret Key
ru: Секретный ключ Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
ru: Ваш секретный ключ Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Payment Title
ru: Заголовок платежа Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Payment title
ru: Ваше название платежа Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
ru: Префикс платежа Rave Flutterwave

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
ru: Префикс платежа Rave Flutterwave (например: KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
ru: Включить оплату Coinbase Commerce

en: Coinbase commerce API Key
ru: Ключ API торговли Coinbase

en: Your Coinbase commerce API Key
ru: Ваш ключ API торговли Coinbase

en: Coinbase commerce Payment Title
ru: Коинбазная коммерция Название платежа

en: Your Coinbase commerce Payment title
ru: Ваша коммерческая сделка Coinbase

en: Enable Mollie
ru: Включить Молли

en: Mollie Key
ru: Молли Ключ

en: Your Mollie Key
ru: Ваш ключ Молли

en: Enable Payeer
ru: Включить Payeer

en: Payeer Shop ID
ru: Идентификатор магазина Payeer

en: Your Payeer Shop ID
ru: Ваш идентификатор магазина Payeer

en: Payeer API Key
ru: Ключ API Payeer

en: Your Payeer API Key
ru: Ключ API Payeer

en: Enable Bank transfert
ru: Включить банковский перевод

en: Bank transfert maximum at the same time
ru: Максимальный банковский перевод одновременно

en: Bank transfert proof enabled
ru: Предоставление банковского перевода включено

en: Bank transfert maximum proof
ru: Максимальное доказательство банковского перевода

en: Your Gemini Key
ru: Ваш Близнецы

en: Your Gemini Secret
ru: Секрет Близнецов

en: Select your platform
ru: Выберите платформу

en: Sandbox
ru: песочница

en: Live
ru: Жить

en: Cron time
ru: Время в Крон

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: Sync delay
ru: Задержка синхронизации

en: Add additional page
ru: Добавить дополнительную страницу

en: Page name
ru: Название страницы

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Page icon (ex : lnr-home)
ru: Значок страницы (например: lnr-home)

en: Or page icon svg
ru: Или значок страницы svg

en: Icon
ru: Значок

en: SVG Picture
ru: Изображение SVG

en: Enable
ru: включить

en: Disable
ru: запрещать

en: Create new bank transfert
ru: Создать новый банковский перевод

en: Pending
ru: в ожидании

en: Details
ru: Детали

en: Verified
ru: проверенный

en: Canceled
ru: отменен

en: Declined
ru: Отклонено

en: Your Hitbtc Key
ru: Ваш Hitbtc Key

en: Your Hitbtc Secret
ru: Ваш секрет Hitbtc

en: Your Bitbank Key
ru: Ваш битбанк

en: Your Bitbank Secret
ru: Секрет Битбанка

en: User level
ru: Уровень пользователя

en: Expire in
ru: Истечение срока действия

en: Back to login
ru: Вернуться на страницу входа

en: Let's go !
ru: Поехали !

en: Welcome
ru: желанный

en: Let's configure together your Dashboard.
ru: Давайте сконфигурируем вашу панель инструментов.

en: Select your language
ru: Выберите ваш язык

en: Select your currency
ru: Выберите валюту

en: Select your favorites crypto
ru: Выберите свой любимый крипто

en: left need to be selected
ru: слева нужно выбрать

en: Configuration complete !
ru: Конфигурация завершена!

en: will now refresh
ru: обновится

en: Enable Perfect Money payment
ru: Включить платеж Perfect Money

en: Perfect Money Payee Account
ru: Учетная запись Perfect Money Payee

en: Your Perfect Money Payee Account
ru: Ваша учетная запись Perfect Money Payee

en: Mobile, browser, windows notifications
ru: Мобильный, браузер, уведомления о Windows

en: Create price alert
ru: Создать оповещение о цене

en: I need help !
ru: Мне нужна помощь !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
ru: Загрузите приложение PushBullet на свой телефон (доступно для Android и iOS)

en: Create an account on it
ru: Создайте учетную запись на нем

en: Connect with your new account here
ru: Подключитесь к новой учетной записи здесь

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
ru: Включите <b> Настройки </ b>> <b> Аккаунт </ b> и создайте токен <b> Access </ b>

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
ru: Скопируйте ключ и вставьте его на заливку и нажмите «Сохранить».

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
ru: Будет отправлено уведомление, чтобы проверить, успешна ли связь.

en: Premium wait you !
ru: Премиум ждет вас!

en: More than 2000 crypto currencies
ru: Более 2000 криптовалют

en: Be alerted when an indicator grows or falls
ru: Будьте предупреждены, когда индикатор растет или падает

en: Responsive on mobile and tablet
ru: Отзывчивость на мобильных устройствах и планшетах

en: News and social posts at the same place
ru: Новости и социальные должности в одном и том же месте

en: Support
ru: Поддержка

en: Phone
ru: Телефон

en: Address
ru: Адрес

en: Contact DPO
ru: Как связаться с DPO

en: Your Binance Key
ru: Ваш код биннанса

en: Your Binance Secret
ru: Секрет вашей битны

en: Cardholder name
ru: Имя владельца карты

en: Card number
ru: Номер карты

en: Expiration
ru: истечение

en: CCV
ru: ККТ

en: No order to show
ru: Не показывать

en: Premium
ru: премия

en: Verify your identiy
ru: Подтвердите свой идентификатор

en: Estimate balance
ru: Расчетный баланс

en: 5m
ru: 5м

en: 1h
ru: 1ч

en: 30min
ru: 30 минут

en: Candlestick
ru: подсвечник

en: Line
ru: Линия

en: Indicators
ru: индикаторы

en: Export
ru: экспорт

en: Alert
ru: бдительный

en: Drawing
ru: Рисование

en: Trend Line
ru: Линия тренда

en: Text
ru: Текст

en: Create a new alert
ru: Создать новое оповещение

en: % Fees
ru: % Сборы

en: Cryptocurrency withdraw agreement
ru: Соглашение о снятии криптовалюты

en: Decline
ru: снижение

en: Agree
ru: Согласен

en: Cryptocurrency deposit agreement
ru: Соглашение об использовании шифрования

en: Enable news popup
ru: Включить всплывающее окно новостей

en: News popup title
ru: Всплывающее название новости

en: Your news popup title
ru: Ваше всплывающее название новости

en: News popup video (put blank for not show video)
ru: Всплывающее видео из новостей (пустая строка для не показывать видео)

en: News popup description
ru: Всплывающее описание новостей

en: Advert users
ru: Пользователи

en: Enable intro
ru: Включить ввод

en: Withdraw fees (in %)
ru: Снятие комиссионных (в%)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
ru: Предупреждение банковского перевода при снятии валюты не является криптовалютой

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
ru: Cryptocurrencies разрешены для банковского перевода

en: Estimate balance in
ru: Оцените баланс в

en: Edit profile
ru: Редактировать профиль

en: Bank transfert deposit agreement
ru: Договор с банковским переводом

en: Blockonomics payment Fees (in %)
ru: Плата за регистрацию (в%)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
ru: Ваша плата за блокировку (в%)

en: Fortumo payment Fees (in %)
ru: Плата за бронирование Fortumo (в%)

en: Your fortumo payment fees (in %)
ru: Ваша плата за фортумо (в%)

en: CoinGate payment Fees (in %)
ru: Платежи за вознаграждение CoinGate (в%)

en: Your coingate payment fees (in %)
ru: Ваши комиссионные вознаграждения (в%)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
ru: Плата за монеточные платежи (в%)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
ru: Плата за уплату монеток (в%)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
ru: Плата за проезд Rave Flutterwave (в%)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
ru: Ваши взнос за оплату рейта (в%)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
ru: Плата за коммерческую торговлю монеты (в%)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
ru: Плата за оплату коммерческого платежа (в%)

en: Mollie payment Fees (in %)
ru: Плата за молли (в%)

en: Your mollie payment fees (in %)
ru: Плата за уплату молли (в%)

en: Payeer payment Fees (in %)
ru: Плата за оплату оплаты (в%)

en: Your payeer payment fees (in %)
ru: Плата за оплату выплат (в%)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
ru: Плата за банковский перевод (в%)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
ru: Плата за банковский перевод (в%)

en: Add new
ru: Добавить новое

en: Bank accounts
ru: банковские счета

en: Add new bank account
ru: Добавить новый банковский счет

en: Bank account name
ru: Название банковского счета

en: Your bank account name
ru: Имя вашего банковского счета

en: Bank account currency
ru: Валюта банковского счета

en: Bank account IBAN
ru: Банковский счет IBAN

en: Bank account BIC
ru: Банковский счет BIC

en: Your bank account BIC
ru: Ваш банковский счет BIC

en: Bank account address
ru: Адрес банковского счета

en: Your bank account address
ru: Адрес вашего банковского счета

en: Bank account owner name
ru: Имя владельца банковского счета

en: Your bank account owner name
ru: Имя владельца вашего банковского счета

en: * This is optional
ru: * Это необязательно

en: Your bank account currency
ru: Валюта вашего банковского счета

en: Your bank account IBAN
ru: Ваш банковский счет IBAN

en: Delete
ru: Удалить

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
ru: Вы можете выбрать между «Значок страницы» и «Значок страницы svg» (значок страницы является приоритетом). Список доступных значков здесь.

en: You will receive a email confirmation
ru: Вы получите подтверждение по электронной почте

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
ru: Следуйте этому шагу, чтобы завершить запрос на снятие средств.

en: You need to have at least
ru: Вы должны иметь хотя бы

en: You don't have any filled balance available
ru: У вас нет заполненного баланса

en: Total in
ru: Всего в

en: You need to setup a widthdraw method
ru: Вам нужно настроить метод widthdraw

en: Bank account BIC/SWIFT
ru: Банковский счет BIC / SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
ru: Ваш банковский счет BIC / SWIFT

en: Day range
ru: Дневной диапазон

en: Open day
ru: День открытых дверей

en: Volume 24H
ru: Прямой объем

en: Direct Volume
ru: Прямой объем

en: Load more data
ru: Загрузите дополнительные данные

en: Qty
ru: Кол-во

en: Gain
ru: Усиление

en: Price buy
ru: Цена покупки

en: Disable chat
ru: Отключить чат

en: Total gain
ru: Общий прирост

en: Confirmation
ru: подтверждение

en: Unit price
ru: Цена за единицу

en: Investment
ru: инвестиции

en: Quantity
ru: Количество

en: Commission
ru: комиссия

en: Confirm buying
ru: Подтвердить покупку

en: New user
ru: Новый пользователь

en: Order passed
ru: Заказ прошел

en: New subscription
ru: Новая подписка

en: Show withdraw receiver infos.
ru: Показать информацию о приемнике.

en: Process
ru: Обработать

en: Hide details
ru: Скрыть детали

en: Enable subscriptions
ru: Включить подписки

en: Enable free trial
ru: Включить бесплатную пробную версию

en: Free trial duration (in day)
ru: Продолжительность бесплатного пробного периода (в день)

en: Free trial duration
ru: Бесплатная пробная продолжительность

en: Premium features
ru: Премиум функции

en: Free users features
ru: Бесплатные функции пользователей

en: Add a new plan
ru: Добавить новый план

en: Name plan
ru: План имен

en: Price total
ru: Общая стоимость

en: Duration in days
ru: Продолжительность дня

en: Duration
ru: продолжительность

en: Add this plan
ru: Добавить этот план

en: Plans available
ru: Доступные планы

en: Price plan
ru: Ценовой план

en: Duration in month
ru: Продолжительность месяца

en: Price per month
ru: Цена в месяц

en: Account
ru: Счет

en: Exchanges
ru: Обмены

en: Total Free
ru: Всего свободных

en: Total Used
ru: Всего использованных

en: Order Ref.
ru: Заказ №.

en: Ordered price
ru: Упорядоченная цена

en: Current price
ru: Текущая цена

en: Evolution
ru: эволюция

en: Enable identity system
ru: Включить систему идентификации

en: Block trading without identity verification
ru: Блокировать торговлю без проверки подлинности

en: Block deposit without identity verification
ru: Блокировать депозит без проверки личности

en: Block withdraw without identity verification
ru: Блокировать снятие без проверки личности

en: Approve
ru: Одобрить

en: Identity ID
ru: Идентификатор личности

en: Identity step name
ru: Имя шага идентификации

en: Identity step description
ru: Описание шага идентификации

en: Identity order
ru: Порядок идентификации

en: Down order
ru: Порядок вниз

en: Up order
ru: Вверх

en: Add new identity step
ru: Добавить новый идентификатор

en: Your step name
ru: Ваше имя шага

en: Your step description
ru: Ваше описание шага

en: Identity step type
ru: Тип шага идентификации

en: Upload new document
ru: Загрузить новый документ

en: Choose in document type list
ru: Выберите в списке типов документов

en: Enable identity upload with webcam
ru: Включить загрузку удостоверений с помощью веб-камеры

en: Webcam document ratio
ru: Коэффициент документа веб-камеры

en: Ration (Width / Height)
ru: Рацион (ширина / высота)

en: Ratio (Width / Height)
ru: Соотношение (ширина / высота)

en: Document identity list
ru: Идентификационный список документов

en: Add new identity document
ru: Добавить новый идентификационный документ

en: Your document name
ru: Название вашего документа

en: My Holding
ru: Мой холдинг

en: Holding
ru: Держа

en: Market Value
ru: Рыночная стоимость

en: Profit / Loss
ru: Потеря прибыли

en: Wallet
ru: Бумажник

en: Validate bank transfert
ru: Проверка банковского перевода

en: Transfert received date
ru: Дата получения перевода

en: Bank account received
ru: Полученный банковский счет

en: Bank transfert reference
ru: Ссылка на банковский перевод

en: Amount received in bank account
ru: Сумма, полученная на банковском счете

en: Amount transfered to the user account
ru: Сумма, переведенная в учетную запись пользователя

en: User will receive
ru: Пользователь получит

en: Dark
ru: Темно

en: White
ru: белый

en: Enable Donation
ru: Включить пожертвование

en: Donation text
ru: Текст пожертвования

en: Your donation text
ru: Ваш текст пожертвования

en: Donation address list
ru: Список адресов пожертвований

en: Put 1 address per line
ru: Поместите 1 адрес в строку

en: Line format : BTC:ADDRESS
ru: Формат линии: BTC: ADDRESS

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
ru: ПОЗВОЛЯЙТЕ УЛЫБКА НА НАШИХ ЛИЦАХ И ПОДДЕРЖИВАЙТЕ США ПОСМОТРЕТЬ :)

en: Transactions history
ru: История транзакций

en: Description
ru: Описание

en: Reference ...
ru: Справка ...

en: Reference
ru: Справка

en: deposit
ru: депозит

en: Dépot
ru: Депо

en: Unknown
ru: неизвестный

en: BUY order done
ru: ПОКУПАТЬ

en: SELL order done
ru: Выполнение заказа

en: SELL ORDER DONE
ru: ПРОДАТЬ ЗАКАЗАТЬ

en: BUY ORDER DONE
ru: ПОКУПКА ЗАКАЗА

en: Add a new item
ru: Добавить новый элемент

en: Your GDAX Key
ru: Ваш ключ GDAX

en: Your GDAX Pass
ru: Ваш GDAX Pass

en: Your GDAX Secret
ru: Ваш секрет GDAX

en: Your Bitmex ID
ru: Ваш идентификатор Bitmex

en: Your Bitmex Secret
ru: Секрет вашего Битмекса

en: Your OKCoin Key
ru: Ваш ключ OKCoin

en: Your OKCoin Secret
ru: Ваш секрет OKCoin

en: Your Luno Key ID
ru: Ваш идентификатор ключа Luno

en: Your Luno Secret
ru: Ваш секрет Luno

en: Your Coinex Key
ru: Ваш ключ Coinex

en: Your Coinex Secret
ru: Твой секрет

en: Your Btcmarket Key
ru: Ваш ключ Btcmarket

en: Your Btcmarket Secret
ru: Ваш секрет Btcmarket

en: Your Livecoin Key
ru: Ваш ключ Livecoin

en: Your Livecoin Secret
ru: Секрет вашей личной жизни

en: Your Quoinex Token ID
ru: Идентификатор вашего идентификатора Quoinex

en: Your Quoinex Secret
ru: Ваш секрет Quoinex

en: Your Exmo Key
ru: Ваш Exmo Key

en: Your Exmo Secret
ru: Ваш Exmo Secret

en: Your YoBit Key
ru: Ваш YoBit Key

en: Your YoBit Secret
ru: Ваш секрет YoBit

en: Your Kucoin Key
ru: Ваш ключ Кукойн

en: Your Kucoin Private
ru: Ваш Кукуин Частный

en: Your CEX Key
ru: Ваш CEX-ключ

en: Your CEX Secret
ru: Ваш секрет CEX

en: Your CEX UID
ru: Ваш CEX UID

en: My orders
ru: Мои заказы

en: Size
ru: Размер

en: Limit price
ru: Предельная цена

en: Place buy order
ru: Разместить заявку на покупку

en: Place sell order
ru: Разместить заявку на продажу

en: Method
ru: метод

en: You need to be logged at Coinex
ru: Вы должны быть зарегистрированы в Coinex

en: Enable live trading
ru: Включить прямую торговлю

en: Login with Coinex
ru: Вход с Coinex

en: Week profit
ru: Недельная прибыль

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
ru: Включить таблицу лидеров (необходимо включить встроенную торговлю)

en: Active
ru: активный

en: Every
ru: каждый

en: Starting pair when new user signup
ru: Стартовая пара при регистрации нового пользователя

en: Only 1 pair is allowed
ru: Разрешается использовать только 1 пару

en: Starting watching list pair when new user signup
ru: Запуск пары просмотра списка при регистрации нового пользователя

en: 1 pair each for each line
ru: 1 пара для каждой линии

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
ru: Формат: РЫНОК: СИМВОЛ / ВАЛЮТА

en: You need to be logged at Livecoin
ru: Вы должны быть зарегистрированы в Livecoin

en: Login with Livecoin
ru: Войти через Livecoin

en: Email not valid
ru: Электронная почта не действительна

en: You need to be logged at Yobit
ru: Вы должны быть зарегистрированы в Yobit

en: Login with Yobit
ru: Войти через Yobit

en: Based on all wallet
ru: На основе всего кошелька

en: Your Poloniex Key
ru: Ваш ключ Poloniex

en: Your Poloniex Secret
ru: Ваш секрет Poloniex

en: Your trial version have expired !
ru: Срок действия вашей пробной версии истек!

en: Become
ru: Стали

en: You will be charged
ru: С вас будет взиматься

en: for
ru: для

en: months
ru: месяцы

en: Your Kraken Key
ru: Ваш ключ Кракена

en: Your Kraken Private
ru: Ваш Kraken Private

en: will be ready for you !
ru: будут готовы к вам!

en: You need to be logged at Binance
ru: Вы должны быть зарегистрированы в Binance

en: Login with Binance
ru: Войти через Binance

en: You need to be logged at Poloniex
ru: Вы должны быть зарегистрированы в Poloniex

en: Login with Poloniex
ru: Войти в Poloniex

en: You need to be logged at Exmo
ru: Вы должны быть зарегистрированы в Exmo

en: Login with Exmo
ru: Вход с Exmo

en: View the article
ru: Просмотреть статью

en: Your Bittrex Key
ru: Ваш ключ Bittrex

en: Your Bittrex Secret
ru: Ваш секрет Биттрекса

en: You need to be logged at Kraken
ru: Вы должны быть зарегистрированы в Kraken

en: Login with Kraken
ru: Вход с Kraken

en: Markets
ru: рынки

en: Hide market (native trading need to be enabled)
ru: Скрыть рынок (необходимо активировать собственную торговлю)

en: Hide orders book
ru: Скрыть книгу заказов

en: Load orders book
ru: Загрузить книгу заказов

en: Create an alert when ...
ru: Создать оповещение, когда ...

en: Price is above
ru: Цена выше

en: Price is bellow
ru: Цена ниже

en: Password not match
ru: Пароль не соответствует
