Krypto - en to tr translation catalogue (712 entries)

en: Real account
tr: Gerçek hesap

en: Board
tr: grafik

en: Please turn your device in landscape mode.
tr: Lütfen dön

en: chart
tr: grafik

en: charts or more
tr: grafikler veya daha fazlası

en: Search by name or symbol
tr: İsim veya simge ile ara

en: real account
tr: gerçek hesap

en: See all balances
tr: Tüm dengeleri gör

en: List accounts
tr: Liste hesapları

en: History
tr: Tarihçe

en: Credit
tr: Kredi

en: Order book
tr: Sipariş defteri

en: Portfolio
tr: Portföy

en: Leader board
tr: Liderler Sıralaması

en: Watching
tr: Seyretme

en: News
tr: Haber

en: Manager
tr: yönetici

en: Admin
tr: yönetim

en: Converter
tr: Dönüştürücü

en: Social
tr: Sosyal

en: Calendar
tr: Takvim

en: Watchlist
tr: TAKİP

en: Contact us
tr: Bizimle iletişime geçin

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs ayı

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Mon.
tr: Pzt

en: Tue.
tr: Sal

en: Wed.
tr: Evlenmek.

en: Thu.
tr: Per

en: Fri.
tr: Cum

en: Sat.
tr: Oturdu.

en: Sun.
tr: Güneş.

en: Statistics
tr: istatistik

en: Bank transferts
tr: Banka transferleri

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Identity
tr: Kimlik

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Orders
tr: Emirler

en: Withdraw
tr: Çekil

en: Currency
tr: Para birimi

en: Total trade
tr: Toplam ticaret

en: Total deposit
tr: Toplam mevduat

en: Total withdraw
tr: Toplam çekilme

en: Fees
tr: harç

en: Name
tr: isim

en: Email
tr: E-posta

en: Subscription
tr: abone

en: Signin method
tr: Signin yöntemi

en: Last login
tr: Son giriş

en: Notifications enabled
tr: Bildirimler etkin

en: Trial version
tr: Deneme sürümü

en: day
tr: gün

en: Edit
tr: Düzenle

en: Inactive
tr: etkisiz

en: Enabled
tr: Etkin

en: User
tr: kullanıcı

en: Order date
tr: Sipariş tarihi

en: Exchange
tr: Değiş tokuş

en: Pair
tr: Çift

en: Type
tr: tip

en: Amount
tr: Miktar

en: Received
tr: Alınan

en: Total deducted
tr: Toplam kesinti

en: Total received
tr: Toplam alındı

en: Buy
tr: satın almak

en: Sell
tr: Satmak

en: Coin list
tr: Bozuk para listesi

en: Market list
tr: Pazar listesi

en: Heatmap
tr: Sıcaklık haritası

en: Price
tr: Fiyat

en: Direct Vol. 24H
tr: Direkt Vol. 24H

en: Total Vol. 24H
tr: Toplam Vol. 24H

en: Market Cap
tr: Piyasa değeri

en: Chg. 24H
tr: Değ. 24H

en: 24h High/Low
tr: 24 saat Yüksek / Düşük

en: Dashboard
tr: gösterge paneli

en: General settings
tr: Genel Ayarlar

en: Coins
tr: madeni para

en: Currencies
tr: Kurlar

en: Mail settings
tr: Mail ayarları

en: Payment
tr: Ödeme

en: News - Social
tr: Haberler - Sosyal

en: Intro
tr: giriş

en: Trading
tr: ticari

en: Cron
tr: cron

en: Additional pages
tr: Ek Sayfalar

en: Today's visits
tr: Bugünün ziyaretleri

en: 7 days visits
tr: 7 günlük ziyaret

en: Number of users
tr: kullanıcı sayısı

en: Number of coins
tr: Sikke sayısı

en: Last users
tr: Son kullanıcılar

en: This website uses cookies
tr: Bu web sitesi çerez kullanıyor

en: Our website uses cookies to examine site traffic and user activity while on our site, for enhanced and effective user experience, marketing, and to provide social media functionality.
tr: Sitemiz, site trafiğini ve kullanıcı aktivitesini incelemek için sitemizi kullanırken, gelişmiş ve etkin kullanıcı deneyimi, pazarlama ve sosyal medya işlevselliği sağlamak için çerezler kullanır.

en: Accept
tr: Kabul etmek

en: Your e-mail address
tr: E

en: Your password
tr: Şifreniz

en: Forgot password ?
tr: Parolanızı mı unuttunuz ?

en: Login
tr: Oturum aç

en: or
tr: veya

en: Create a new account
tr: Yeni bir hesap oluştur

en: practice account
tr: uygulama hesabı

en: Symbol
tr: sembol

en: Last
tr: Son

en: Profile
tr: Profil

en: Notification
tr: Bildirim

en: Security
tr: Güvenlik

en: Logout
tr: Çıkış Yap

en: Your name
tr: Adınız

en: Language
tr: Dil

en: Type chart
tr: Tip grafik

en: Change your password
tr: Şifreni değiştir

en: Repeat your password
tr: Şifrenizi tekrarlayın

en: Back
tr: Geri

en: Validate
tr: onaylamak

en: Title
tr: Başlık

en: Your website title
tr: Web sitenizin başlığı

en: App description
tr: Uygulama açıklaması

en: Your referal link (ex : Changelly)
tr: Referal linkiniz (örn: Değişimsel)

en: Maintenance mode
tr: Bakım Modu

en: Number format
tr: Sayı biçimi

en: Switch charts to tradingview charts
tr: Grafikleri ticaret görüş çizelgesine geçir

en: Enable autolanguage
tr: Otomatik dili etkinleştir

en: Enable POEditor Language
tr: POEditor Dilini Etkinleştir

en: POEditor API Key
tr: POEditor API Anahtarı

en: Your POEditor API Key
tr: POEditor API Anahtarınız

en: POEditor Project Selector
tr: POEditor Proje Seçici

en: Allow signup
tr: Kaydolmaya izin ver

en: User need verify account
tr: Kullanıcının hesabı doğrulaması gerekiyor

en: Need captcha signup
tr: Captcha Kaydı Gerekir

en: Google Recaptcha Site Key
tr: Google Recaptcha Site Anahtarı

en: Your Google Recaptcha Site Key
tr: Google Recaptcha Site Anahtarınız

en: Google Recaptcha Secret Key
tr: Google Recaptcha Gizli Anahtarı

en: Your Google Recaptcha Secret Key
tr: Google Recaptcha Gizli Anahtarınız

en: Sigin with google
tr: Google ile Sigin

en: Google App ID
tr: Google Uygulama Kimliği

en: Your Google App ID
tr: Google Uygulama Kimliği

en: Google App Secret
tr: Google Uygulama Sırrı

en: Your Google App Secret
tr: Google Uygulama Sırrınız

en: Sigin with Facebook
tr: Facebook ile Sigin

en: Facebook App ID
tr: Facebook Uygulama Kimliği

en: Your Facebook App ID
tr: Facebook Uygulama Kimliğiniz

en: Facebook App Secret
tr: Facebook Uygulama Sırrı

en: Your Facebook App Secret
tr: Facebook Uygulama Sırrınız

en: Enable Google Ad
tr: Google Reklamı Etkinleştir

en: Google Ad Client
tr: Google Reklam İstemcisi

en: Your Google Ad Client
tr: Google Reklam Müşteriniz

en: Google Ad Slot
tr: Google Reklam Alanı

en: Your Google Ad slot
tr: Google Reklam alanınız

en: Enable Cookie popup
tr: Çerez açılır penceresini etkinleştir

en: Cookie Popup title
tr: Çerez Popup başlığı

en: Your Cookie popup title
tr: Çerez açılır sayfanızın başlığı

en: Cookie Popup text
tr: Çerez Popup metni

en: Your Cookie popup text
tr: Çerez açılır metniniz

en: Blacklisted countries
tr: Kara listeye alınmış ülkeler

en: Save
tr: Kayıt etmek

en: Allow user to switch chart type
tr: Kullanıcının grafik türünü değiştirmesine izin ver

en: Done !
tr: Bitti!

en: quantity
tr: miktar

en: Enable native trading
tr: Yerel ticareti etkinleştir

en: Balance configuration
tr: Denge yapılandırması

en: Show balance estimation
tr: Denge tahminini göster

en: User user currency select
tr: Kullanıcı kullanıcısı para birimi seç

en: Show balance estimation in
tr: İçindeki bakiye tahminini göster

en: Referal system configuration
tr: Referal sistem yapılandırması

en: Enable referal (native trading need to be enabled)
tr: Referali etkinleştir (yerel işlemin etkinleştirilmesi gerekir)

en: Referal comission (in $, fixed amount)
tr: Referal komisyon ($, sabit tutarda)

en: Referal comission (in $, fixed amount) ex : When a referal signup & deposit real cash, the refer win 5 $ (value = 5)
tr: Referal komisyon ($, sabit tutar): Bir referal kayıt ve gerçek para yatırıldığında, referans 5 $ kazanır (value = 5)

en: Deposit configuration
tr: Mevduat yapılandırması

en: Deposit fees (in %)
tr: Depozito ücretleri (% olarak)

en: Deposit minimum (in $)
tr: Para yatırma minimum ($ olarak)

en: Deposit maximum (in $)
tr: Para yatırma miktarı ($ olarak)

en: Deposit currencies allowed
tr: Para yatırma parasına izin verilir

en: Deposit wallet receive (if wallet real currency not available)
tr: Mevduat cüzdanı alır (cüzdanın gerçek para birimi mevcut değilse)

en: Withdraw configuration
tr: Yapılandırmayı geri çek

en: Withdraw minimum (in $)
tr: Minimum çek ($ olarak)

en: Withdraw processing time (in days)
tr: İşlem süresini geri çekme (gün içinde)

en: Withdraw processing time (in days) = ex : 3
tr: Çekilme süresi (gün cinsinden) = örn .: 3

en: Trading configuration
tr: Ticaret yapılandırma

en: Trading fees (in %)
tr: Ticaret ücretleri (% olarak)

en: Order reference pattern
tr: Sipariş referansı örneği

en: Real account configuration
tr: Gerçek hesap yapılandırması

en: Enable real account
tr: Gerçek hesabı etkinleştir

en: Practice account configuration
tr: Pratik hesap yapılandırması

en: Maximum free deposit (in $)
tr: Maksimum ücretsiz teminat ($ olarak)

en: Maximum free deposit (in $) ex : 10000
tr: Maksimum ücretsiz teminat ($ olarak): 10000

en: Free deposit wallet receive
tr: Ücretsiz depozito cüzdanı

en: Submited date
tr: Gönderilen tarih

en: Status
tr: durum

en: Document name
tr: Belge adı

en: Documents
tr: evraklar

en: Not processed
tr: İşlenmemiş

en: Processed
tr: İşlenmiş

en: Payment success
tr: Başarılı ödeme

en: Payment reference pattern
tr: Ödeme referansı modeli

en: Enable SMTP
tr: SMTP'yi etkinleştir

en: SMTP Server
tr: SMTP sunucusu

en: Your SMTP host server
tr: SMTP ana sunucunuz

en: SMTP Port
tr: SMTP Bağlantı Noktası

en: Your SMTP port
tr: SMTP bağlantı noktanız

en: SMTP Security
tr: SMTP Güvenliği

en: SMTP User
tr: SMTP Kullanıcısı

en: Your SMTP user
tr: SMTP kullanıcın

en: SMTP Password
tr: SMTP Şifresi

en: Your SMTP password
tr: SMTP şifreniz

en: Email sender name
tr: E-posta gönderen adı

en: Support mail
tr: Destek postası

en: Support Phone
tr: Destek telefon

en: Support phone
tr: Destek telefon

en: Support Address
tr: Destek Adresi

en: DPO mail
tr: DPO postası

en: DPO Phone
tr: DPO Telefonu

en: DPO phone
tr: DPO telefonu

en: Send welcome mail
tr: Hoşgeldin postası gönder

en: Welcome mail subject
tr: Hoşgeldin posta konusu

en: Calendar credentials
tr: Takvim kimlik bilgileri

en: Enable calendar
tr: Takvimi etkinleştir

en: Calendar Client ID
tr: Takvim Müşteri Kimliği

en: Your Calendar Client ID
tr: Takvim Müşteri Kimliğiniz

en: Calendar Client Secret
tr: Takvim İstemcisi Sırrı

en: Only show events in relation to enabled coins
tr: Sadece etkin paralarla ilgili olayları göster

en: News feed
tr: Haber akışı

en: Add news feed
tr: Haber akışı ekle

en: Your RSS Feed link
tr: RSS Feed'iniz

en: Add
tr: Eklemek

en: Name feed
tr: İsim besleme

en: Url
tr: URL

en: Twitter accounts
tr: Twitter hesapları

en: Add twitter account
tr: Twitter hesabı ekle

en: Twitter name
tr: Twitter adı

en: without
tr: olmadan

en: Social name
tr: Sosyal adı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Amount paid
tr: Ödenen miktar

en: Wallet received
tr: Cüzdan alındı

en: Amount received
tr: Alınan tutar

en: Payment gateway
tr: Ödeme ağ geçidi

en: Proof
tr: Kanıt

en: Modify balance
tr: Dengeyi değiştir

en: Select balance
tr: Denge seç

en: Modification type
tr: Modifikasyon tipi

en: Modification value
tr: Modifikasyon değeri

en: Add modification
tr: Değişiklik ekle

en: Card
tr: kart

en: Balances
tr: Bakiyesi

en: Remove
tr: Kaldır

en: Last location
tr: Son konum

en: Currency use
tr: Para birimi kullanımı

en: Signup with
tr: İle kayıt olun

en: Identity verification
tr: Kimlik doğrulama

en: 2 Step Authentification
tr: 2 Adımlı Kimlik Doğrulama

en: User status
tr: Kullanıcı durumu

en: Login history
tr: Giriş geçmişi

en: More details
tr: Daha fazla detay

en: Deposit history
tr: Mevduat tarihi

en: Total
tr: Genel Toplam

en: Value in BTC
tr: BTC'deki değer

en: Value in USD
tr: ABD Doları cinsinden değer

en: Withdraw method
tr: Çekme yöntemi

en: Date
tr: tarih

en: Ask a widthdraw
tr: Widthdraw sor

en: WITHDRAW
tr: ÇEKİL

en: paypal
tr: payPal

en: banktransfert
tr: banka transferi

en: Choose receiver account
tr: Alıcı hesabını seç

en: Cancel
tr: İptal etmek

en: Next
tr: Sonraki

en: Notification's configuration complete.
tr: Bildirim'in yapılandırması tamamlandı.

en: Your PushBullet Access Token
tr: PushBullet Erişim Simgeniz

en: Remove token
tr: Jetonu kaldır

en: You are premium !
tr: Sen primisin!

en: left
tr: ayrıldı

en: Main settings
tr: Ana ayarlar

en: Period
tr: dönem

en: Colour
tr: Renk

en: Thickness
tr: Kalınlık

en: Apply
tr: Uygulamak

en: Entrer your Google Authenticator Code
tr: Google Şifrematik Kodunuzu girin

en: Enter your Google Authenticator Code
tr: Google Şifrematik Kodunuzu girin

en: Balances valued less than 0.001 BTC
tr: 0.001 BTC'den düşük değerli bakiyeler

en: Hide small balance
tr: Küçük dengeyi gizle

en: Estimate value
tr: Tahmin değeri

en: Value in
tr: Değer

en: Deposit
tr: Depozito

en: Google Authentification is enable !
tr: Google Kimlik Doğrulama etkin!

en: Set as done
tr: Tamamlandı olarak ayarla

en: Close
tr: Kapat

en: Google Authenticator code is invalid
tr: Google Authenticator kodu geçersiz

en: You will receive a widthdraw confirmation by email
tr: E-posta ile widthdraw onayını alacaksınız

en: Ref, User ID, Type, Currency
tr: Ref, Kullanıcı Kimliği, Tip, Para Birimi

en: Widthdraw filter
tr: Genişlik filtresi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Not confirmed
tr: Onaylanmadı

en: Done
tr: tamam

en: Payment filter
tr: Ödeme filtresi

en: Need to be approved
tr: Onaylanması gerekiyor

en: Paid
tr: ödenmiş

en: Not paid
tr: Ödenmeyen

en: All payments
tr: Tüm ödemeler

en: Ask a proof
tr: Bir kanıt isteyin

en: Bank ref.
tr: Banka ref.

en: Proof received
tr: Alınan kanıt

en: In pending
tr: Beklemede

en: All widthdraw
tr: Tüm widthdraw

en: Withdraw reference pattern
tr: Referans desenini geri çekme

en: Withdraw filter
tr: Çek filtresi

en: Withdraw infos
tr: Çekimleri çek

en: year
tr: yıl

en: month
tr: ay

en: week
tr: hafta

en: hour
tr: saat

en: minute
tr: dakika

en: second
tr: ikinci

en: ago
tr: önce

en: Bank transfert
tr: banka transferi

en: Deposit amount
tr: Mevduat miktarı

en: Fill up
tr: Doldur

en: It's free
tr: Bedava

en: You will receive
tr: Alacaksınız

en: Add real funds
tr: Reel fon ekle

en: Minimal deposit
tr: Minimum depozito

en: Enable credit card
tr: Kredi kartını etkinleştir

en: Stipe private key
tr: Stipe özel anahtarı

en: Your Stripe API Key
tr: Şerit API Anahtarınız

en: Enable Paypal
tr: Paypal etkinleştirme

en: Enable Paypal Live mode
tr: Paypal Live modunu etkinleştir

en: Paypal client ID
tr: Paypal müşteri kimliği

en: Your paypal client ID
tr: Paypal müşteri kimliğiniz

en: Paypal Client Secret
tr: Paypal Müşteri Sırrı

en: Your paypal client Secret
tr: Paypal müşteriniz Gizli

en: Blockonomics Secret key
tr: Blockonomics Gizli anahtar

en: Your blockonomics secret key
tr: Blokonomi gizli anahtarınız

en: Enable Fortumo
tr: Fortumo'yu etkinleştir

en: Fortumo Secret key
tr: Fortumo Gizli anahtar

en: Your fortumo secret key
tr: Fortumo gizli anahtarınız

en: Fortumo Service key
tr: Fortumo Servis anahtarı

en: Your fortumo service key
tr: Fortumo servis anahtarınız

en: Enable Coingate
tr: Coingate'i etkinleştir

en: Enable CoinGate live mode
tr: CoinGate canlı modunu etkinleştir

en: CoinGate Auth Token
tr: CoinGate Auth Jetonu

en: Your CoinGate Auth Token
tr: Senin CoinGate Auth Jetonu

en: CoinGate Receive Currency
tr: CoinGate Para Birimi Al

en: Enable Coinpayments
tr: Paralı Ödemeleri Etkinleştir

en: Coinpayments Public Key
tr: Coinpayments Genel Anahtar

en: Your Coinpayments Public Key
tr: Coinpayments Genel Anahtarınız

en: Coinpayments Private Key
tr: Coinpayments Özel Anahtar

en: Your Coinpayments Private Key
tr: Coinpayments Özel Anahtarınız

en: Coinpayments Marchand ID
tr: Coinpayments Marchand Kimliği

en: Your Coinpayments Marchand ID
tr: Coinpayments Marchand Kimliği

en: Coinpayments IPN Secret
tr: Coinpayments IPN Sırrı

en: Your Coinpayments IPN Secret
tr: Para Ödemeleriniz IPN Secret

en: Enable Rave Flutterwave payment
tr: Rave Flutterwave ödemesini etkinleştir

en: Sandbox mode Rave Flutterwave
tr: Sandbox modu Rave Flutterwave

en: Rave Flutterwave Public Key
tr: Rave Flutterwave Genel Anahtarı

en: Your Rave Flutterwave Public Key
tr: Rave Flutterwave Genel Anahtarınız

en: Rave Flutterwave Secret Key
tr: Rave Flutterwave Gizli Anahtarı

en: Your Rave Flutterwave Secret Key
tr: Rave Flutterwave Gizli Anahtarınız

en: Rave Flutterwave Payment Title
tr: Rave Flutterwave Ödeme Başlığı

en: Your Rave Flutterwave Payment title
tr: Rave Flutterwave Ödeme başlığınız

en: Rave Flutterwave Payment Prefix
tr: Flutterwave Ödeme Öneki Rave Rave

en: Your Rave Flutterwave Payment prefix (ex : KRYP)
tr: Rave Flutterwave Ödeme öneki (ör: KRYP)

en: Enable Coinbase Commerce payment
tr: Coinbase Ticaret ödemesini etkinleştir

en: Coinbase commerce API Key
tr: Coinbase ticareti API'sı Anahtarı

en: Your Coinbase commerce API Key
tr: Coinbase ticaret API Anahtarınız

en: Coinbase commerce Payment Title
tr: Coinbase ticaret Ödeme Başlığı

en: Your Coinbase commerce Payment title
tr: Coinbase ticaretiniz Ödeme başlığı

en: Enable Mollie
tr: Mollie'yi etkinleştir

en: Your Mollie Key
tr: Senin Mollie Anahtarın

en: Enable Payeer
tr: Payeer'i etkinleştir

en: Payeer Shop ID
tr: Payeer Shop Kimliği

en: Your Payeer Shop ID
tr: Payeer Alışveriş Numaranız

en: Payeer API Key
tr: Payeer API Anahtarı

en: Your Payeer API Key
tr: Payeer API Anahtarınız

en: Enable Bank transfert
tr: Banka havalesini etkinleştir

en: Bank transfert maximum at the same time
tr: Banka aynı anda maksimum transfer

en: Bank transfert proof enabled
tr: Banka havalesi kanıtı etkin

en: Bank transfert maximum proof
tr: Banka aktarımı maksimum kanıt

en: Your Gemini Key
tr: İkizler Anahtarınız

en: Your Gemini Secret
tr: Gemini Sırrınız

en: Select your platform
tr: Platformunu seç

en: Sandbox
tr: Kum havuzu

en: Live
tr: Canlı

en: Cron time
tr: Cron Zamanı

en: Last update
tr: Son Güncelleme

en: Sync delay
tr: Senkronizasyon gecikmesi

en: Add additional page
tr: Ek sayfa ekle

en: Page name
tr: Sayfa ismi

en: Page URL
tr: Sayfa URL'si

en: Page icon (ex : lnr-home)
tr: Sayfa simgesi (ör. Lnr-home)

en: Or page icon svg
tr: Veya sayfa simgesi svg

en: Icon
tr: ikon

en: SVG Picture
tr: SVG Resmi

en: Enable
tr: etkinleştirme

en: Disable
tr: Devre dışı

en: Create new bank transfert
tr: Yeni banka havalesi oluştur

en: Pending
tr: kadar

en: Details
tr: ayrıntılar

en: Verified
tr: Doğrulanmış

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Declined
tr: Reddedilen

en: Your Hitbtc Key
tr: Hitbtc Anahtarınız

en: Your Hitbtc Secret
tr: Hitbtc Sırrınız

en: Your Bitbank Key
tr: Bitbank Anahtarınız

en: Your Bitbank Secret
tr: Bitbank Sırrınız

en: User level
tr: Kullanıcı düzeyi

en: Expire in
tr: İçinde sona ermek

en: Back to login
tr: Girişe geri dön

en: Let's go !
tr: Hadi gidelim !

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Let's configure together your Dashboard.
tr: Kontrol Panelinizi bir araya getirelim.

en: Select your language
tr: Dilinizi seçiniz

en: Select your currency
tr: Para birimini seç

en: Select your favorites crypto
tr: Favori kriptolarınızı seçin

en: left need to be selected
tr: solun seçilmesi gerekiyor

en: Configuration complete !
tr: Yapılandırma tamamlandı!

en: will now refresh
tr: şimdi yenilenecek

en: Enable Perfect Money payment
tr: Mükemmel Para ödemesini etkinleştirin

en: Perfect Money Payee Account
tr: Mükemmel Para Alacaklı Hesabı

en: Your Perfect Money Payee Account
tr: Mükemmel Para Alacaklı Hesabı

en: Mobile, browser, windows notifications
tr: Mobil, tarayıcı, pencere bildirimleri

en: Create price alert
tr: Fiyat uyarısı oluştur

en: I need help !
tr: Yardıma ihtiyacım var !

en: Download PushBullet app on your phone (available for Android & iOS)
tr: Telefonunuzda PushBullet uygulamasını indirin (Android ve iOS için kullanılabilir)

en: Create an account on it
tr: Üzerinde bir hesap oluştur

en: Connect with your new account here
tr: Yeni hesabınıza buradan bağlanın

en: Go on <b>Settings</b> > <b>Account</b> and create an <b>Access token</b>
tr: <B> Ayarlar </ b>> <b> Hesap </ b> ’a gidin ve bir <b> Erişim belirteci </ b> oluşturun.

en: Copy the key and paste it on the fill and click on save.
tr: Anahtarı kopyalayın ve dolguya yapıştırın ve kaydet'e tıklayın.

en: An notification will be sent to check if connexion is successful.
tr: Connexion'un başarılı olup olmadığını kontrol etmek için bir bildirim gönderilecektir.

en: Premium wait you !
tr: Premium seni bekler!

en: More than 2000 crypto currencies
tr: 2000'den fazla kripto para birimi

en: Be alerted when an indicator grows or falls
tr: Bir gösterge büyüdüğünde veya düştüğünde uyarı alın

en: Responsive on mobile and tablet
tr: Mobil ve tablet üzerinde duyarlı

en: News and social posts at the same place
tr: Aynı yerde haberler ve sosyal yayınlar

en: Support
tr: Destek

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Contact DPO
tr: İletişim DPO

en: Your Binance Key
tr: Binance Anahtarınız

en: Your Binance Secret
tr: Binance Sırrınız

en: Cardholder name
tr: Kart Sahibinin Adı

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Expiration
tr: Son

en: No order to show
tr: Gösterilecek sipariş yok

en: Premium
tr: Ödül

en: Verify your identiy
tr: Kimliğini doğrula

en: Estimate balance
tr: Tahmini bakiye

en: 2h
tr: 2s

en: 30min
tr: 30 dk

en: Candlestick
tr: şamdan

en: Line
tr: Hat

en: Indicators
tr: Göstergeler

en: Export
tr: İhracat

en: Alert
tr: Alarm

en: Drawing
tr: Çizim

en: Trend Line
tr: Trend Hattı

en: Text
tr: Metin

en: Create a new alert
tr: Yeni bir uyarı oluştur

en: % Fees
tr: % Ücret

en: Cryptocurrency withdraw agreement
tr: Cryptocurrency çekilme sözleşmesi

en: Decline
tr: düşüş

en: Agree
tr: anlaşmak

en: Cryptocurrency deposit agreement
tr: Cryptocurrency mevduat sözleşmesi

en: Enable news popup
tr: Haber pop-up'ını etkinleştir

en: News popup title
tr: Haberler açılır başlık

en: Your news popup title
tr: Haberler açılır başlık

en: News popup video (put blank for not show video)
tr: Haberler pop-up videosu (gösterilmeyen video için boş koy)

en: News popup description
tr: Haberler açılır açıklaması

en: Advert users
tr: Advert kullanıcıları

en: Enable intro
tr: Girişi etkinleştir

en: Withdraw fees (in %)
tr: Çekme ücretleri (% olarak)

en: Bank transfert alert when withdraw currency is not crypto-currency
tr: Para çekerken kripto para birimi değilken banka havalesi uyarısı

en: Cryptocurrencies allowed for bank transfert withdraw
tr: Kripto para birimleri banka havalesi çekilmesine izin verdi

en: Estimate balance in
tr: İçindeki bakiye tahmini

en: Edit profile
tr: Profili Düzenle

en: Bank transfert deposit agreement
tr: Banka havalesi mevduat sözleşmesi

en: Blockonomics payment Fees (in %)
tr: Blockonomics ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your blockonomics payment fees (in %)
tr: Blockonomics ödeme ücretleriniz (% olarak)

en: Fortumo payment Fees (in %)
tr: Fortumo ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your fortumo payment fees (in %)
tr: Fortumo ödeme ücretleriniz (% olarak)

en: CoinGate payment Fees (in %)
tr: CoinGate ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your coingate payment fees (in %)
tr: Yardım ödeme ücretleriniz (% olarak)

en: Coinpayments payment Fees (in %)
tr: Coinpayments ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your coinpayment payment fees (in %)
tr: Bozuk para ödeme ödeme ücretleriniz (% olarak)

en: Rave Flutterwave payment Fees (in %)
tr: Flutterwave ödeme ücretlerini Rave (% olarak)

en: Your rave flutterwave payment fees (in %)
tr: Rave flutterwave ödeme ücretleriniz (% olarak)

en: Coinbase commerce payment Fees (in %)
tr: Coinbase ticaret ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your coinbase commerce payment fees (in %)
tr: Bozuk parası ticaret ödeme ücretleriniz (% olarak)

en: Mollie payment Fees (in %)
tr: Mollie ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your mollie payment fees (in %)
tr: Mollie ödeme ücretiniz (% olarak)

en: Payeer payment Fees (in %)
tr: Payeer ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your payeer payment fees (in %)
tr: Ödeme yapan ödeme ücretleriniz (% olarak)

en: Bank transfert payment Fees (in %)
tr: Banka havalesi ödeme ücretleri (% olarak)

en: Your bank transfert payment fees (in %)
tr: Banka havalesi ödeme ücretiniz (% olarak)

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Bank accounts
tr: banka hesabı

en: Add new bank account
tr: Yeni banka hesabı ekle

en: Bank account name
tr: Banka hesap adı

en: Your bank account name
tr: Banka hesap adınız

en: Bank account currency
tr: Banka Hesap Para Birimi

en: Bank account IBAN
tr: Banka hesabı IBAN

en: Bank account BIC
tr: Banka hesabı BIC

en: Your bank account BIC
tr: Banka hesabınız BIC

en: Bank account address
tr: Banka hesap adresi

en: Your bank account address
tr: Banka hesap adresiniz

en: Bank account owner name
tr: Banka hesabı sahibi adı

en: Your bank account owner name
tr: Banka hesabı sahibi adınız

en: * This is optional
tr: * Bu isteğe bağlıdır

en: Your bank account currency
tr: Banka hesap para biriminiz

en: Your bank account IBAN
tr: Banka hesabınız IBAN

en: Delete
tr: silmek

en: You can choose beetween 'Page icon' and 'Page icon svg' (Page icon is priority) - List icons available here
tr: 'Sayfa simgesi' ve 'Sayfa simgesi svg' arasında seçim yapabilirsiniz (Sayfa simgesi önceliklidir) - Liste simgeleri burada kullanılabilir

en: You will receive a email confirmation
tr: Bir e-posta onayı alacaksınız

en: Please follow this step for complete your withdrawal request.
tr: Para çekme talebinizi tamamlamak için lütfen bu adımı izleyin.

en: You need to have at least
tr: En azından sahip olmalısın

en: You don't have any filled balance available
tr: Doldurulmuş bir bakiyeniz yok

en: Total in
tr: Toplam in␣

en: You need to setup a widthdraw method
tr: Widthdraw yöntemi ayarlamanız gerekiyor

en: Bank account BIC/SWIFT
tr: Banka hesabı BIC / SWIFT

en: Your bank account BIC/SWIFT
tr: Banka hesabınız BIC / SWIFT

en: Day range
tr: Gün aralığı

en: Open day
tr: Açık gün

en: Volume 24H
tr: Doğrudan ses

en: Direct Volume
tr: Doğrudan ses

en: Load more data
tr: Daha fazla veri yükle

en: Qty
tr: Adet

en: Gain
tr: Kazanç

en: Price buy
tr: Fiyat satın al

en: Disable chat
tr: Sohbeti devre dışı bırak

en: Total gain
tr: Toplam kazanç

en: Confirmation
tr: Onayla

en: Unit price
tr: Birim fiyat

en: Investment
tr: Yatırım

en: Quantity
tr: miktar

en: Commission
tr: komisyon

en: Confirm buying
tr: Satın alma işlemini onayla

en: New user
tr: Yeni kullanıcı

en: Order passed
tr: Sipariş geçti

en: New subscription
tr: Yeni abonelik

en: Show withdraw receiver infos.
tr: Receiver alıcı bilgilerini göster.

en: Process
tr: süreç

en: Hide details
tr: Detayları gizle

en: Enable subscriptions
tr: Abonelikleri etkinleştir

en: Enable free trial
tr: Ücretsiz denemeyi etkinleştir

en: Free trial duration (in day)
tr: Ücretsiz deneme süresi (günde)

en: Free trial duration
tr: Ücretsiz deneme süresi

en: Premium features
tr: Ayrıcalıklı özellikler

en: Free users features
tr: Ücretsiz kullanıcı özellikleri

en: Add a new plan
tr: Yeni bir plan ekle

en: Name plan
tr: İsim planı

en: Price total
tr: Fiyat toplamı

en: Duration in days
tr: Gün içinde süre

en: Duration
tr: süre

en: Add this plan
tr: Bu planı ekle

en: Plans available
tr: Mevcut planları

en: Price plan
tr: Fiyat planı

en: Duration in month
tr: Aydaki süre

en: Price per month
tr: Aylık fiyat

en: Account
tr: hesap

en: Exchanges
tr: Değişimleri

en: Total Free
tr: Toplam Ücretsiz

en: Total Used
tr: Toplam Kullanılmış

en: Order Ref.
tr: Sipariş Ref.

en: Ordered price
tr: Sipariş edilen fiyat

en: Current price
tr: Mevcut fiyat

en: Evolution
tr: Evrim

en: Enable identity system
tr: Kimlik sistemini etkinleştir

en: Block trading without identity verification
tr: Kimlik doğrulama olmadan ticareti engelle

en: Block deposit without identity verification
tr: Kimlik doğrulama olmadan blok depozito

en: Block withdraw without identity verification
tr: Kimlik doğrulaması olmadan para çekmeyi engelle

en: Approve
tr: onaylamak

en: Identity ID
tr: Kimlik Kimliği

en: Identity step name
tr: Kimlik adımı adı

en: Identity step description
tr: Kimlik adımı açıklaması

en: Identity order
tr: Kimlik sırası

en: Down order
tr: Aşağı sipariş

en: Up order
tr: Sipariş kadar

en: Add new identity step
tr: Yeni kimlik adımı ekle

en: Your step name
tr: Adım adın

en: Your step description
tr: Adım açıklamanız

en: Identity step type
tr: Kimlik adımı türü

en: Upload new document
tr: Yeni belge yükle

en: Choose in document type list
tr: Belge türü listesinde seçim yap

en: Enable identity upload with webcam
tr: Web kamerasıyla kimlik yüklemeyi etkinleştir

en: Webcam document ratio
tr: Webcam doküman oranı

en: Ration (Width / Height)
tr: Rasyon (Genişlik / Yükseklik)

en: Ratio (Width / Height)
tr: Oran (Genişlik / Yükseklik)

en: Document identity list
tr: Belge kimlik listesi

en: Add new identity document
tr: Yeni kimlik belgesi ekle

en: Your document name
tr: Belgenizin adı

en: My Holding
tr: Holdingim

en: Holding
tr: Tutma

en: Market Value
tr: Market değeri

en: Profit / Loss
tr: Kar kaybı

en: Wallet
tr: Cüzdan

en: Validate bank transfert
tr: Banka havalesini doğrulayın

en: Transfert received date
tr: Alınan tarihi aktar

en: Bank account received
tr: Banka hesabı alındı

en: Bank transfert reference
tr: Banka havale referansı

en: Amount received in bank account
tr: Banka hesabından alınan tutar

en: Amount transfered to the user account
tr: Kullanıcı hesabına aktarılan miktar

en: User will receive
tr: Kullanıcı alacak

en: Dark
tr: karanlık

en: White
tr: Beyaz

en: Enable Donation
tr: Bağış Etkinleştir

en: Donation text
tr: Bağış metni

en: Your donation text
tr: Bağış metniniz

en: Donation address list
tr: Bağış adres listesi

en: Put 1 address per line
tr: Satır başına 1 adresi koy

en: Line format : BTC:ADDRESS
tr: Çizgi formatı: BTC: ADDRESS

en: PUT A SMILE ON OUR FACES AND SUPPORT US BY DONATING :)
tr: GELECEĞİMİZDEKİ BİR GÜLÜMSEMEYE VE BİZİ İYİLEŞTİRMENİZE DESTEK VERMEK :)

en: Transactions history
tr: İşlem geçmişi

en: Description
tr: Açıklama

en: Reference ...
tr: Referans ...

en: Reference
tr: Referans

en: deposit
tr: Depozito

en: Dépot
tr: Depo

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: BUY order done
tr: Sipariş ver

en: SELL order done
tr: SATIŞ sipariş ver

en: SELL ORDER DONE
tr: Sipariş satmak

en: BUY ORDER DONE
tr: Satın almak sipariş

en: Add a new item
tr: Yeni bir öğe ekle

en: Your GDAX Key
tr: GDAX Anahtarınız

en: Your GDAX Pass
tr: GDAX Geçişiniz

en: Your GDAX Secret
tr: GDAX Sırrınız

en: Your Bitmex ID
tr: Bitmex kimliğiniz

en: Your Bitmex Secret
tr: Bitmex Sırrınız

en: Your OKCoin Key
tr: OKCoin Anahtarınız

en: Your OKCoin Secret
tr: OKCoin Secret'ınız

en: Your Luno Key ID
tr: Luno Anahtar Kimliğiniz

en: Your Luno Secret
tr: Senin Luno Sırrın

en: Your Coinex Key
tr: Coinex Anahtarınız

en: Your Coinex Secret
tr: Senin Coinex Sırrın

en: Your Btcmarket Key
tr: Btcmarket Anahtarınız

en: Your Btcmarket Secret
tr: Btcmarket Sırrınız

en: Your Livecoin Key
tr: Livecoin Anahtarınız

en: Your Livecoin Secret
tr: Livecoin Secret'ınız

en: Your Quoinex Token ID
tr: Quoinex Jeton Kimliğiniz

en: Your Quoinex Secret
tr: Quoinex Sırrınız

en: Your Exmo Key
tr: Exmo Anahtarınız

en: Your Exmo Secret
tr: Exmo Secret'ınız

en: Your YoBit Key
tr: YoBit Anahtarınız

en: Your YoBit Secret
tr: YoBit Sırrın

en: Your Kucoin Key
tr: Kucoin Anahtarınız

en: Your Kucoin Private
tr: Kucoin Özel

en: Your CEX Key
tr: CEX Anahtarınız

en: Your CEX Secret
tr: CEX Sırrınız

en: Your CEX UID
tr: CEX UID'niz

en: My orders
tr: Siparişlerim

en: Size
tr: Boyut

en: Limit price
tr: Sınır fiyatı

en: Place buy order
tr: Sipariş satın yerleştirin

en: Place sell order
tr: Yer satmak sipariş

en: Method
tr: Yöntem

en: You need to be logged at Coinex
tr: Coinex'te oturum açmanız gerekiyor

en: Enable live trading
tr: Canlı ticareti etkinleştir

en: Login with Coinex
tr: Coinex ile giriş yap

en: Week profit
tr: Hafta karı

en: Leaderboard
tr: Liderler Sıralaması

en: Enable leaderboard (native trading need to be enabled)
tr: Yayın tablosunu etkinleştir (yerel işlemin etkinleştirilmesi gerekir)

en: Active
tr: Aktif

en: Every
tr: Her

en: Starting pair when new user signup
tr: Yeni kullanıcı kaydı olduğunda başlangıç ​​çifti

en: Only 1 pair is allowed
tr: Sadece 1 çifte izin verilir

en: Starting watching list pair when new user signup
tr: Yeni kullanıcı kaydı olduğunda izleme listesi çifti başlatılıyor

en: 1 pair each for each line
tr: Her satır için 1 çift

en: Format : MARKET:SYMBOL/CURRENCY
tr: Biçim: PİYASA: SEMBOL / CURRENCY

en: You need to be logged at Livecoin
tr: Livecoin'de oturum açmanız gerekiyor

en: Login with Livecoin
tr: Livecoin ile giriş yap

en: Email not valid
tr: E-posta geçerli değil

en: You need to be logged at Yobit
tr: Yobit'e giriş yapmalısın

en: Login with Yobit
tr: Yobit ile giriş yap

en: Based on all wallet
tr: Tüm cüzdanlara göre

en: Your Poloniex Key
tr: Poloniex Anahtarınız

en: Your Poloniex Secret
tr: Poloniex Sırrınız

en: Your trial version have expired !
tr: Deneme sürümünüzün süresi doldu!

en: Become
tr: Olmak

en: You will be charged
tr: Ücretlendirileceksiniz

en: for
tr: için

en: months
tr: ay

en: Your Kraken Key
tr: Kraken Anahtarınız

en: Your Kraken Private
tr: Kraken Özel

en: will be ready for you !
tr: senin için hazır olacak!

en: You need to be logged at Binance
tr: Binance'de giriş yapmanız gerekiyor

en: Login with Binance
tr: Binance ile giriş yap

en: You need to be logged at Poloniex
tr: Poloniex'e giriş yapmanız gerekiyor

en: Login with Poloniex
tr: Poloniex ile giriş yap

en: You need to be logged at Exmo
tr: Exmo'ya giriş yapmanız gerekiyor

en: Login with Exmo
tr: Exmo ile giriş yap

en: View the article
tr: Makaleyi görüntüle

en: Your Bittrex Key
tr: Bittrex Anahtarınız

en: Your Bittrex Secret
tr: Bittrex Sırrınız

en: You need to be logged at Kraken
tr: Kraken'e giriş yapmanız gerekiyor

en: Login with Kraken
tr: Kraken ile giriş yap

en: Markets
tr: Piyasalar

en: Hide market (native trading need to be enabled)
tr: Pazarı gizle (yerel işlemin etkinleştirilmesi gerekir)

en: Hide orders book
tr: Emir defterini gizle

en: Load orders book
tr: Siparişler kitap yükle

en: Create an alert when ...
tr: Bir uyarı oluşturduğunuzda ...

en: Price is above
tr: Fiyat yukarıda

en: Price is bellow
tr: Fiyat feryat

en: Password not match
tr: Şifre eşleşmiyor
